Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №353 від 17.07.2008p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477
Додати у "Закладки"

Головна (Просто цікава газета) "Рівне-Ракурс"


  Реклама в газеті "Рівне-Ракурс"

  ¤ Ракурс подій

  ¤ Ракурс політики

  ¤ Ракурс економiки

  ¤ Ракурс здоров'я

  ¤ Ракурс культури і освіти

  ¤ Ракурс спорту

  ¤ Ракурс кримінальний

  ¤ Ракурс житейський

  ¤ Ракурс інтимний

  ¤ Ракурс мандрівника

  ¤ Ракурс незвичайного

  ¤ Ракурс добрих порад

  ¤ Ракурс розваг


Пошук

RSS
Архів «РР»:
Лютий 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Березень 2024p.
ПнВтСрЧтПтСбНд
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Новини Рівне
QRcode

#Інноваційний прорив

Місце майбутнього розташування міні-гес на річці Случ у селі Князівка Березнівського району

У Князівці варто будувати міні-гідроелектростанцію

Великі перспективи малої енергетики

Протягом останніх десяти років в Україні почалося відродження малої гідроенергетики, екологічно чистих малих ГЕС, які використовують енергію місцевих річок і річечок. Проте не всі однаково ставляться до цієї події, а особливо жителі тих сіл, поблизу яких планується будівництво. Бурею протесту зустріли місцеві жителі села Князівка Березнівського району звістку про те, що поблизу їх села, на річці Случ незабаром може з’явитися міні-ГЕС. І вся причина в тому, що селом поповзли чутки про те, що в разі будівництва гідроелектростанції їх оселі обов’язково має затопити.

Щоб розібратися в цьому питанні, ми звернулися до фахівців, людей, причетних до будівництва.

- У травні 2006 року прийшов лист із Кабінету Міністрів України, а саме від Юлії Тимошенко, про те, щоб надати інформацію про можливість розвитку малої гідроенергетики на Рівненщині, - розповідає головний інженер проекту фірми “Регіональні комунальні системи” Олег ШПАРТАК. - Усі необхідні матеріали були надані в обласну адміністрацію. Тоді ж до нас звернувся директор підприємства “Євробуд-М” Ярослав Менжерес із бажанням побудувати гідроелектростанцію. Ми вивчили усі необхідні гідрологічні дані: підняли матеріали за останні роки, прорахували гідрологічний режим, зробили геодезичну зйомку. Проаналізувавши дані, дійшли висновку: міні-ГЕС дійсно можна побудувати, але щоб не виникало підтоплення заплави, перепад рівнів води має бути не більше двох метрів. Проект був зроблений на рівні проектної пропозиції. Але перед розробкою робочого проекту потрібно вирішити питання з відводом землі. Наразі затримка лише в цьому.

Крім того, проект був погоджений усіма інстанціями. Розробили навіть розділ щодо оцінки впливу на навколишнє середовище в результаті планової діяльності. Отримали позитивні висновки державного управління охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області, обласного управління водного господарства тощо. Добро дали і сільська рада, і районна адміністрація. Відповідь обласної адміністрації була однозначна - вважати доцільним. Під час візиту до місця ймовірного будівництва губернатор Рівненської області Віктор Матчук визнав, що будівництво споруди вимагає мінімальних витрат, оскільки річка не буде перегороджуватися, і використовуватимуться існуючі шлюзи, побудовані ще на початку 30-х років. Тоді він погодився і з проектом, обумовивши єдине: потрібно позначити відмітку рівня води і переконатися, що вона не буде перевищена.

Оскільки цей регіон “живе” на глині, вода під час опадів чи повені не просочується крізь землю, а простоює. Але і це питання вирішується доволі просто - потрібно поновити меліоративну систему району і будувати канал в обхід села. Наразі, щоб зняти напругу, вирішили висушити частину цієї ділянки. І зараз це питання буде передаватися на розгляд та затвердження обласною радою. Оскільки є позитивні висновки районної ради, районної адміністрації та сільської ради, всі документи щодо цього питання готові.

Потрібно відходити від стереотипів

Що ж думає стосовно перипетій навколо проекту дворічної давності щодо будівництва міні-ГЕС сам інвестор - директор приватного підприємства “Євробуд-М” Ярослав Менжерес:

- За моїм особистим переконанням, майбутнє України залежить не від імпорту газу, а від використання власної електроенергії. Ознайомлюючись з практикою європейських країн, я побачив, що необхідно використовувати всі наявні, в тому числі найменші, можливості, зокрема і розвиток малої гідроенергетики, бо саме це сприятиме виходу держави з економічної кризи. Тим більше, що практика відновлення і будівництва гідроелектростанцій, і доволі вдало, почала запроваджуватися в різних областях України. Тому виникла думка про будівництво міні-ГЕС на річці Случ біля села Князівка Березнівського району.

Для того, щоб дізнатися, наскільки реально це зробити саме на цій ділянці річки, я звернувся до фахівців. Протягом трьох місяців вони проводили розрахунки і дійшли висновку, що будівництво можливе. І закрутилося… Сесія районної ради дає дозвіл. Сільська рада - також. Виготовляю документацію, яку погоджують інстанції. За великим рахунком, я вже можу будувати ГЕС, оскільки у мене на руках є усі необхідні документи. Справа лише за відведенням земельної ділянки, з якою чомусь весь час затягують.

А час, між іншим, іде, і за період вимушеної затримки можна було вже багато чого зробити для розвитку самого села.

Князівка може реально “стати на ноги”

Князівка - це далеке село, в яке вже багато років не вкладалися кошти. І навіть якщо людям реконструювати клуб чи зробити бібліотеку, багато користі це не принесе. Я ж виходжу з реальною пропозицією.

По-перше, будівництво гідроелектростанції потужністю 600 кВт на годину - це створення близько 12 нових робочих місць, а, отже, збільшення добробуту населення.

По-друге, можливість будівництва тут цегляного заводу або підприємства з виготовлення керамічної плитки, оскільки глина, на яку багатий цей край - унікальна, і її поклади - величезні. Зважаючи на те, що зараз у країні криза з будівельними матеріалами, а там просто під ногами лежить скарб, то чому б, маючи свою гідроелектростанцію, не поставити електричне обладнання і не запустити виробництво?! Тим більше, що собівартість цієї продукції буде незначною. Це не лише, знову ж таки, створить нові робочі місця (70-100 чол.), але й дозволить розбудувати район. Це просто унікальна можливість для села “стати на ноги”.

Люди це розуміють і хочуть змін на краще, але вони настільки зневірені й налякані владою, що згідні жити в сьогоднішніх умовах, аби не стало ще гірше. І коли я пояснюю, що підняття рівня води на один метр, коли до села ще шість, абсолютно нічим не загрожує, то чую у відповідь: “Аби ми знали напевно, що воно так і буде…”. Але вода дійсно не буде підніматися вище допустимої норми. Для цього і робилася перевірка місцевості, готувалися висновки різних інстанцій. І якби була хоч би невелика ймовірність підтоплення, ніхто і ніколи не дозволив би розробляти проект. Мені хочеться подарувати місцевим жителям краще життя, а не затопити їхні оселі.

Крім цього, люди думають, що сама станція буде розташована на стовпах. Цього не буде, скільки її будівництво планується обабіч, на березі. Між стовпами будуть розташовані лише турбіни. І на випадок повені - вода не буде йти на село і затоплювати його. Більше того, ще за часів поляків у цій місцевості під час будівництва дамби зробили відвідний канал, який веде у річку Бобер. Для підтримання рівня ґрунтових вод цей канал потрібно лише дещо продовжити і доробити.

По-третє, будівництво цієї гідроелектростанції не передбачає жодної копійки державних коштів, я прошу лише відведення ділянки під будівництво. А от, коли вона запрацює, я більше, ніж впевнений, що обласна влада приурочить цю подію до чергового приїзду Президента. А це означає, що, врешті, збудують асфальтну дорогу, довжиною 10 кілометрів, яка з’єднає села.

І, по-четверте - реальні відрахування в бюджет села на розвиток інфраструктури, щоб село отримало можливість жити “на повні груди”.

Наслідуючи європейців

І якщо Україна лише повертається до відродження своїх малих гідроелектростанцій, європейські країни вже давно впевнено крокують цим шляхом. І їхнє ставлення до цього питання не випадкове. Окрім меншої вартості самої електроенергії, слід звернути увагу на екологічну складову, оскільки ГЕС не забруднюють навколишнє середовище шкідливими викидами в атмосферу, на заощадження дорогих і дефіцитних енергоносіїв, на можливість здійснення оперативних реагувань. А у гірських районах такі станції можуть взагалі перешкоджати виникненню весняних повеней з катастрофічними для навколишніх сіл наслідками.

На перший погляд, міні-ГЕС роблять скромний внесок в енергетику області. Але під час аварійного відключення електроенергії вони зможуть забезпечувати енергією цілі райони. Причому для запуску такої ГЕС потрібно не більше трьох хвилин.

За словами голови Рівненської обласної ради Олександра ДАНИЛЬЧУКА, головною перевагою малої гідроенергетики є дешевизна електроенергії. А відсутність паливної складової при її отриманні дає позитивний економічний та екологічний ефект. Без сумніву можна говорити про те, що малі ГЕС могли б стати джерелом самоенергозабезпечення віддалених районів Рівненської області.

17.07.2008Любов РОМАНЮК


Переглядів: 1258

Версія для друку

Коментарі (0):


Система Orphus

Додайте коментар:

защитный код

Анонсовані статті свіжого № 1162 від 28.03.2024p.
¤ 
Всюдихід, мотопомпи та бурштин:

Всюдихід, мотопомпи та бурштин:

під час незаконного промислу викрили старателів

Факти видобутку «сонячного» каміння задокументували співробітники поліції на Рокитнівщині та Дубровиччині: тривають досудові розслідування за ч.1 ст. 240-1 КК України....

¤ 
13 жінок Рівненщини отримають по 1,5 тис. доларів на свій бізнес

13 жінок Рівненщини отримають по 1,5 тис. доларів на свій бізнес

Завершила навчання перша група учасниць проєкту «Empowering women in the Rivne region», у результаті чого 13 жінок отримають фінансування у розмірі до 1500 доларів на реалізацію своєї бізнес-ідеї....

¤ 
Чехія виділила кошти на закупівлю двох шкільних автобусів для Рівненщини

Чехія виділила кошти на закупівлю двох шкільних автобусів для Рівненщини

Два нові шкільні автобуси передали для Здовбицької та Соснівської громад. Транспорт придбаний за кошти чеського уряду. 152 тисячі євро виділили із Програми допомоги України. Ще 280 тисяч грн зібрали громади....

¤ 
Для 9 ОСББ Рівненщини відшкодували один мільйон за утеплення

Для 9 ОСББ Рівненщини відшкодували один мільйон за утеплення

На Рівненщині продовжують відшкодувати відсотки за кредитами, залученими на енергозберігаючі заходи в житловому секторі. Це передбачено Комплексною програмою енергоефективності Рівненської області на 2018-2025 роки....





Найпопулярніші статті:

• Розшифровка аналізу крові: [841] (21069)
• Як позбутися шпори на п’яті [850] (17211)
• Масштабна спецоперація на Рівненщині: викрили мережу «реабілітаційних центрів» [965] (14466)
• Допомога під час карантину [967] (14380)
• Коли відкриються рівненські садочки? [965] (14224)
• Чому не варто кип’ятити воду двічі [964] (14033)
• Рівнян запрошують на дитячий кінофестиваль «Children Kinofest» онлайн [965] (13907)
• 4 способи, як перевірити масло на натуральність [964] (13879)
• У Здолбунові підпалили авто підприємця [965] (13860)
• Живи до ста! [965] (13852)
• Бюджет і ми… [965] (13786)
• Щоб овочі в холодильнику були тривалий час свіжими, помістіть туди звичайну губку [964] (13777)
• Що робити, якщо дитину покусали комарі [965] (13657)
• Аудитори Рівненщини з початку року попередили порушень за процедурою закупівель на понад 72 млн грн [965] (13567)
• У Сергія Притули вкрали взуття в поїзді: як викручувався ведучий [964] (13565)
• Про здобутки Рівненщини - у річницю президенства Володимира Зеленського [965] (13504)
• ЗНО під час карантину: як складати? [964] (13116)
• «Перевірка» на коронавірус коштувала пенсіонерам понад 10 тисяч гривень [964] (13098)

ТОП-15 свіжого номера:

• Для 9 ОСББ Рівненщини відшкодували один мільйон за утеплення (805)
• Всюдихід, мотопомпи та бурштин: (87)
• Чехія виділила кошти на закупівлю двох шкільних автобусів для Рівненщини (80)
• 13 жінок Рівненщини отримають по 1,5 тис. доларів на свій бізнес (79)
• Найкращий спосіб пророщування насіння томатів, щоб отримати багатий врожай (79)
• Скільки яблук на день принесуть користь здоров’ю? (77)
• Посадка петунії на розсаду: коли та як правильно сіяти? (77)
• Рівненська ОДА ініціює створення обласної інфекційної лікарні (77)
• Незвичайні способи використання звичайних речей (76)
• Ванільна панакота з вишневим конфі (76)
• Симптомом яких захворювань може бути набряк щиколоток? (75)
• Як не розпестити дитину: прості поради психолога для батьків (75)
• Як вивести плями з меблів домашніми засобами? (75)
• Незвичайні застосування дитячої присипки в б’юті-рутині (70)
• Як можна використовувати сіль у побуті? (67)


 Партнери 
 
Перший інформаційний канал Інтерес .
 Газета 
 

Реклама в газеті | Лист редакторові | RSS | Передплата газети

Про нас | Відгуки | Розсилка | Реклама на сайті| Реклама в газеті

© 2001-2022 Iнформацiйно-рекламне агентство "Ракурс" тел.: +38(098)0565477. Всi права збережено.


 Інформація 
 
Головний редактор - Конєв В.Л.,
тел.(098)0565477, (096)3950057

Використовувати матеріали газети "Рівне-Ракурс" можна лише пославшись на "Рівне-Ракурс" (для інтернет-виданнь - зробивши гіперпосилання). Будь-яке копіювання, публікація, чи передрук наступне поширення інформації, що не має посилання на "IРА "Ракурс" суворо забороняється

Наші сайти:
Pika.rv.ua
АІ "Ракурс"