Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №469 від 07.10.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Сумний грибний сезон - зворотний бік капелюшка

Сумний грибний сезон - зворотний бік капелюшка

Найближчими днями в лісах уже припиняться маніакальні пошуки безплатних дарів природи, позаяк добігає кінця сезон збирання дикоростучих грибів. Перед початком “тихого полювання” ми давали своїм читачам відповідні поради, однак не всім, на жаль, вони допомогли - люди або неуважні, або самовпевнені, або ще щось... Тому наостанок знову звертаємося до цієї традиційної для нашого краю теми.

- За 2010 рік на Рівненщині грибами отруїлися 94 людини, з них сімнадцятирічний підліток із Сарненського району - помер, - розповідає дільничний терапевт Рівненської міської поліклініки №2 Оксана БАРИЛО. - Основні причини отруєння - збирання грибів навмання й довгі роздумування - викликати карету швидкої допомоги чи, може, так пронесе...

Чому наші люди так люблять гриби? Гриби - дивний дарунок природи, який може замінити людині й м’ясо, і фрукти, і навіть масло. Тут є всі необхідні амінокислоти, білок у грибах майже не поступається “м’ясному”, а кількість мікроелементів (залізо, калій, фосфор, йод, цинк та ін.) практично зашкалює. Крім того, деякі гриби можуть мати і лікувальні властивості. Маслюки, наприклад, рятують від головного болю, рижики знімають запалення, грузді допомагають від кашлю, а опеньки - корисні для потенції. Гриби перешкоджають відкладенню холестерину на стінках кровоносних судин і захищають від атеросклерозу.

Здавалося б, ідеальний продукт. Тільки на практиці з’ясовується, що й у грибів є зворотний бік капелюшка. Так, в Україні трапляється близько 80 видів потенційно небезпечних для здоров’я грибів, з них 20 - небезпечні для життя. Але не поспішаєте шукати довідник грибного мисливця - простого зазубрювання десятків назв представників із групи ризику вам навряд чи допоможе. Збирання грибів - це ціла наука, де неправильне вирішення завдання може обернутися досить трагічно.

Тим, хто ще й нині береться за кошик, нагадуємо, що не можна забувати про важливу - “санітарну” функцію грибів. Вся гидота навколишнього середовища усмоктується в них, як у губку. Відтак не можна збирати гриби уздовж трас, залізничних магістралей, поруч із небезпечними виробництвами, заводами й фабриками. І вже тим більше - у містах.

Щоб захистити й так невелику чисельність грибів від повного виїдання, природа наділила майже кожний корисний гриб своїм отруйним двійником. Тому перш ніж тішити свою сім’ю стравами із грибів, спочатку навчіться відрізняти маховик і маслюки від перцевого гриба, підберезник - від жовчного гриба, білий - від сатанинського, а всім відому печерицю - від звичайної блідої поганки.

Збираючи гриби, обходьте стороною їстівних їх представників, які ростуть недалеко від отруйних - отруїтися можна й нешкідливим білим грибом, якщо на нього всього лише осядуть спори смертельно отруйної блідої поганки, які розносяться в радіусі декількох метрів. Личинки мух, комахи та слимаки - всеїдні, тому вони харчуються як їстівними, так і отруйними грибами. Не зрізуйте умовно їстівні гриби. Так, наївшись різних свинушок і гіркушок, ви, крім ситості, навряд чи відчуєте щось ще. І ніколи не вгадаєте, яка за рахунком порція грибного супу викличе у вас отруєння, нагромадивши таким чином у вашому організмі критичну масу токсинів. Віддавайте перевагу грибам, які ростуть на деревах (гливи, опеньки), а не на ґрунті. Не збирайте червивих, у яких уже на повну відбуваються процеси розкладання. Принюхуйтеся - неприємний запах може повідомити вас про наявність отрути і токсинів. Зрізуйте не тільки капелюшок, але й ніжку, за якою найчастіше й можна розпізнати отруйність або нешкідливість гриба. Збирайте тільки молоді або середнього віку гриби й тільки ті, які добре вам відомі. Позаяк на смертоносний токсин блідої поганки, наприклад, досі немає протиотрути.

“Запиті” поганки

“Запиті” гриби горілкою тим самим тільки прискорять собі промивання нутрощів. Адже отрута деяких грибів так і вийшла б непоміченою для нашого організму, якби не той самий спирт, який розчиняє отруту й прискорює її всмоктування у кров.

Назбиравши гриби в лісах чи прикупивши в сусідньому маркеті, не варто забувати, що це - швидкопсувний продукт. Гриби отруйними стають вже через 12 годин зберігання на відкритому повітрі (куди гірше - у поліетиленових пакетах), або через 3 дні - на нижній полиці холодильника. Тому обробляти їх бажано в день збору, а вживати - у день обробки.

“Дошвидка” допомога

Якщо ви відчули себе погано (біль у животі, нудота, блювота) у день, коли ви “не їли нічого такого”, не обманюйте себе - отрута деяких грибів може дати про себе знати і через кілька діб. Тому необхідно знати, як надати першу допомогу при отруєнні грибами:

1. Викличте швидку медичну допомогу.

2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; коли промивні води стануть чистими, випийте активоване вугілля (5-6 пігулок).

3. Після надання первинної допомоги, дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс, покладіть на живіт і до ніг потерпілому грілки для полегшення його стану.

4. 3’ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Забороняється:

• вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, - це може пришвидшити всмоктування токсинів грибів у кишечнику;

• займатися будь-якими іншими видами самолікування.

І найголовніше - не викидайте залишки приготованих грибів і їх очищення. Після їх лабораторного дослідження буде легше призначити прави-льне лікування.

07.10.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 07.10.2010p. 
На головну сторінку