Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №478 від 09.12.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Зимовий біг на місці

Зимовий біг на місці

(Продовження. Початок у числі 47 газети “Рівне-Ракурс”) У попередньому числі “Ракурсу здоров’я” мовилося про користь бігу для людського організму в будь-яку пору року. Проте дехто з читачів висловив сумнів щодо потреби бігання на свіжому повітрі взимку. Наша постійна читачка Людмила, зателефонувавши в редакцію, порадила зимою бігати на доріжці у тренажерному залі. Це, звісно, правильно, але тоді виходить недешево. Як же бути? Закинути спорт до теплих днів? Не варто. Організму потрібен тонус! Бо інакше можна не тільки погладшати через відсутність активності, а й відчувати себе млявими, особливо вранці, позаяк зимова погода й так сприяє хандрі, а відсутність спортивного бігу може й геть призвести до депресії. Спеціалісти радять найбільш оптимальний варіант - біг на місці вдома.

Решту порад дає лікар-методист обласного центру здоров’я Галина КАШПЕР:

- Час, у який найкраще бігати, необхідно обирати, виходячи з власних добових ритмів. Для “жайворонків” - це ранкова пробіжка назустріч сонцю, що встає, а ось для “сов” така пробіжка може стати сильним стресом. Люди, які пізно встають і лягають, можуть виходити на пробіжку навіть у вечірні години і відчувати себе при цьому чудово. Єдиний момент - не варто бігати вдень, коли в місті повітря дуже забруднене вихлопними газами автомобілів.

Де бігати? Однозначно, подалі від великих трас. Часто люди бігають уздовж центральних вулиць міст. Можете собі уявити той об’єм токсичних речовин, які вони вдихають. Ідеальне місце для бігу - великі парки або стадіони, відгороджені стіною дерев і зелених насаджень. Там і шуму менше, і повітря чистіше.

- За кордоном я бачила, як люди на вулицях бігають такими спеціальними доріжками, що трохи прогинаються, коли на них ступаєш. У Рівному такого й близько нема. Тим часом, замість бігу можна їздити на лижах, наприклад, на пагорбі Слави.

- Ідеально, якщо поверхня, якою ви бігаєте, - не асфальт, і не бетон. На твердих покриттях ноги зазнають дуже сильного ударного навантаження, яке через деякий час може призвести до болю, а то й травм. Тверда ґрунтова дорога або спеціальне гумове покриття бігової доріжки на стадіоні - найкращі варіанти.

Скільки бігати? На це питання не існує однозначних відповідей. Лише є загальні рекомендації: бігати необхідно 3-4 рази на тиждень. День - біг, день - відпочинок або інше фізичне навантаження; для новачків рекомендується починати з 15-хвилинного бігу, впереміж з ходьбою; після того, як ви “вбіжитеся”, а відбудеться це через 2-3 тижні, можна поступово збільшувати дистанцію і час бігу до 30-40 хвилин. А ще слухайте свій організм, він сам підкаже, коли час збільшувати навантаження. Вам просто захочеться пробігти більше. Оздоровчі ж можливості бігу на лижах з повним правом можна назвати унікальними. Під час бігу на лижах включаються усі без винятку великі м’язові групи тіла. Потужні рухи та низька температура повітря вимагають дуже великих енерговитрат, відтак навантаження одержує і хребет. Хребет діє у винятково сприятливих умовах: у природній робочій позі, в особливих кутових діапазонах та у біологічно доцільному ритмі.

Біг слід закінчувати не раптовою повною зупинкою і сидінням на бордюрі, а поступовим уповільненням і переходом на швидку ходьбу. Це дозволить уберегти серце від надмірного перевантаження.

Протипокази для бігу

Однак слід пам’ятати, що є ряд захворювань, які не дозволяють займатися бігом. Серед них - вроджені вади серця; перенесений інсульт або інфаркт міокарда; різко виражені порушення серцевого ритму; недостатність кровообігу або легенева недостатність будь-якої етіології; висока артеріальна гіпертензія (артеріальний тиск 180 на 110 і вище), стійка до дії медикаментозної терапії; хронічні захворювання нирок, тіреотоксикоз і цукровий діабет, не контрольований інсуліном; глаукома й прогресуюча короткозорість, яка загрожує відшаруванням сітківки; будь-яке гостре захворювання, включаючи застудні, а також загострення хронічної хвороби. Тому перед тим, як розпочати займатися оздоровчим бігом, обов’язково зважте на свій фізичний стан і при необхідності проконсультуйтеся з лікарем.

09.12.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 09.12.2010p. 
На головну сторінку