Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №484 від 20.01.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Завжди актуально

Пенсійна реформа для “чайників”

Пенсійна реформа для “чайників”

Уряд розпочав реформування пенсійної системи, тим самим гарантуючи гідний рівень життя літньому населенню та зменшення масштабів бідності. Законопроект планують ввести у дію на початку 2011 року, однак запровадження деяких норм здійснюватиметься поетапно.

Чиновники пояснюють, що необхідність проведення пенсійної реформи назріла вже давно, оскільки демографічна ситуація в країні щороку погіршується. Україна належить до держав із старіючим населенням, а це обумовлює систематичне погіршення співвідношення між громадянами працездатного і непрацездатного віку. Зараз у країні на 88 пенсіонерів припадає 100 осіб, що сплачують пенсійні внески, а у 2025 році 1 працюючий утримуватиме 1 пенсіонера, у 2050 році вже буде 125 пенсіонерів на 100 працюючих.

Про необхідність змін свідчить і економічна ситуація: низький рівень зайнятості населення та низький рівень оплати праці, високий рівень безробіття, великий розрив у розмірі пенсії за віком у чоловіків і жінок тощо.

Саме тому реформа пенсійної системи не має альтернативи.

Головні особливості

В Україні передбачене існування трирівневої пенсійної системи: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (І рівень); накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (II рівень); система недержавного пенсійного забезпечення (ІІІ рівень).

Запровадження накопичувальної системи дозволить урізноманітнити джерела доходів майбутніх пенсіонерів і забезпечити більш високий рівень пенсій.

У той же час збалансування бюджету Пенсійного фонду та реформування солідарної пенсійної системи надасть змогу забезпечити можливість ліквідувати існуючі проблеми - забезпечити стовідсоткову виплату пенсій із солідарної системи та ліквідувати диспропорції у розмірах пенсій призначених у різні роки.

Підвищення пенсійного віку

Пропонується розпочати десятирічний етап збільшення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років на 6 місяців кожного року. Чим це зумовлено? Насамперед, тривалістю життя після виходу на пенсію. Тривалість життя після виходу на пенсію у чоловіків (після досягнення 60 років) становить 14 років, що наближається до показника інших країн. Тривалість життя жінок після досягнення 55 років становить 25 років, що є чи не найвищим показником серед інших країн.

На період підвищення віку в жінок компенсатором буде збільшення їх пенсії на 2,5% за кожні півроку, тобто за 10 років розмір пенсії може зрости максимально на 25 відсотків.

“Спеціальні” пенсії

Передбачається встановити досить суттєві обмеження для спеціальних пенсій (народні депутати, судді, працівники НБУ, митної служби, наукові працівники, журналісти державних та комунальних засобів масової інформації тощо), зокрема їх стосуватиметься:

• встановлення максимального розміру пенсії на рівні 12 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;

• збільшення періоду, за який їм враховується заробітна плата для обчислення пенсії;

• зниження максимального відсотка для визначення розміру пенсії;

• виплата спеціальних пенсій при продовженні роботи проводитиметься у розмірі трудової пенсії.

Вчителі, лікарі, працівники культури

Сьогодні працівники бюджетної сфери мають право на призначення пенсії за вислугу років за наявності вислуги - 25 років спеціального стажу, незалежно від віку.

Але через низький розмір заробітної плати (а відповідно і пенсії) переважна більшість таких працівників сьогодні продовжує працювати і після досягнення загальновстановленого пенсійного віку та отримують пенсію і заробітну плату одночасно.

Зважаючи на це, передбачається підвищити престижність роботи працівників бюджетної сфери шляхом виплати їм одноразової грошової допомоги при виході на пенсію як державним службовцям у розмірі 10 призначених місячних пенсій.

Військові пенсіонери

Скорочення деяких пільг для усунення можливості виходу на пенсію у 30-35 річному віці, що на сьогодні сприймається, як один із найбільш соціально негативних факторів.

Що стосується військових (а також і пожежників та інших службовців), які мають тривалу вислугу років, жодні зміни їх не стосуватимуться і вони отримуватимуть пенсії в тих же розмірах, що і на сьогодні.

Передбачається з 2011-го поступово, щороку на 1 рік, збільшити вислугу років для визнання права на пенсію за вислугу років з 20 до 25 років.

Працюючі пенсіонери

Пенсії, призначені до набрання чинності нового закону, виплачуватимуться у тих самих розмірах, без будь-яких змін.

Механізм перерахунку пенсій для працюючих пенсіонерів збережено. Пенсіонер, який після призначення пенсії продовжував працювати, через 2 роки матиме право на черговий перерахунок. При цьому перерахунок пенсії буде проводитися із середньої заробітної плати, з якою призначено (перераховано) пенсію.

Розмір пенсії

Для обчислення пенсії передбачається враховувати заробітну плату лише за даними системи персоніфікованого обліку. Це дозволить позбавити майбутніх пенсіонерів пошуку старих архівів та ліквідованих підприємств.

У той же час передбачається залишити старий порядок для тих, хто за період з 2000 року не набув достатнього страхового стажу.

Доплата за понаднормовий стаж роботи встановлюється у розмірі 1 відсотка основного розміру пенсії, але не більше 1 відсотка мінімального розміру пенсії за віком.

При обчисленні спеціальних пенсій на сьогодні відсутнє таке поняття як “доплата за понаднормовий стаж”. Ця норма залишається і після 1 січня 2011 р. Вартість одного року стажу становить 1,35 відсотка.

Для обчислення розміру пенсії людині, яка виходить на пенсію у 2011 році враховуватиметься заробітна плата за весь період за даними персоніфікації.

При цьому передбачається зберегти нині існуючі правила оптимізації заробітку і навіть деяким чином розширити їх.

20.01.2011



Рівне-Ракурс №10 від 20.01.2011p. 
На головну сторінку