Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №504 від 09.06.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поради

У спеку не можна сала

У спеку не можна сала

Останніми днями у нашому краї (та і не лише у нашому) від палючої спеки й нестерпної духоти не сховатися. У розпеченій атмосфері дуже важко займатися повсякденними справами та навіть вдень пересуватися вулицями.

Що робити, щоб у спеці “не спалити” своє здоров’я?

Насамперед, потрібно намагатися скоротити час перебування під прямими сонячними променями: сильна спека впливає на імунну систему й послаблює організм. І особливо пильно простежте за дітьми: вони перегріваються на сонці швидше й сильніше, ніж дорослі.

Якщо ж ви змушені ходити селом або містом, намагайтеся вибирати затінки й обов’язково носіть щось на голові. Ще один спосіб вкритися від спеки - парасолька, хоча, навряд хтось в наших краях наважиться ходити під нею у суху погоду - боятимуться насмішок… Якщо ж у вас немає ані панами, ані парасольки, намочіть хустку, або щось таке, й намотайте на голову. Головне - простежте, щоб не було сильних протягів, інакше можна застудитися.

Тим, хто полюбляє прохолоджуватися в річці або ставку, потрібно мати на увазі, що пірнати у воду різко не можна. Перепад температури може спровокувати спазм судин серця або судоми. Тому перед водними процедурами для початку охолоньте у затінку. Насамкінець зайдіть у воду і зануртеся декілька разів на мілині, одразу вийдіть з води на кілька хвилин.

Охолоджуємо авто

Власники особистого автотранспорту страждають від жари не менше пішоходів. За день авто розігрівається так, що до непритомності недалеко. Проте є кілька способів збити температуру в салоні хоча б на десяток градусів. Найпростіший і доступний спосіб - повісити на всі вікна автомобіля сонцезахисні шторки на присосках. На додаток до них можна купити “дзеркальний” екран на вітрове скло. Встановлювати його треба ззовні автомобіля, захлопнувши краї дверима. Якщо екран буде усередині, відбите їм тепло й сонячне світло залишаться у салоні та, крім підвищення температури, буде шкодити оздобленню автомобіля. Не лінуйтеся мити й полірувати автомобіль. Коли на кузові й склі багато бруду, від них припиняє відбиватися сонячне світло й вони сильно розжарюються. Не варто залишати в салоні автомобіля запальнички й балони під тиском: вони можуть вибухнути.

Вдома

Якщо у вас є кондиціонер, регулюйте його в межах від 18 до 24 градусів - така температура вважається найкомфортнішою для людини. Але кондиціонер, поки що для більшості наших людей - розкіш. Ще є варіант протягу, але влаштовувати його краще перед сном. Коли лягатимете спати, залиште відкритим лише одне вікно.

Непогана допомога в боротьбі зі спекою - заклеїти вікна спеціальними плівкамисвітлофільтрами, це знизить температуру на кілька градусів. Візьміть до уваги й те, якого кольору у вас штори. Біла тканина відштовхує сонячні промені, а чорна поглинає.

Водний баланс

У спеку через посилене потовідходження в організмі, який втрачає вологу, порушується водний баланс. Тому пити треба не менш 3-3,5 літрів у день. Але не солодкого газування: ці напої створені не для угамування, а для збудження спраги й купівлі нової порції напою. Віддати перевагу краще підсоленій або підкисленій рідині: у півлітра води додати солі на кінчику ножа, чайну ложку лимонного соку або столову ложку сухого білого вина (якщо ви не за кермом). Підійдуть морси, натуральні соки, мінералка з лужним складом - але в жодному разі не лікувальна.

Звичайну воду також можна змінити водомісткими овочами й фруктами, наприклад, огірками, помідорами, кавуном. Завдяки їм організм одержує додаткову порцію вітамінів і мінеральних речовин. Гарячий зелений чай, що п’ють жителі півдня, теж корисний у жару: він регулює теплообмін. Але майте на увазі, що чорний та зелений чай у пакетиках, в основному є сурогатом.

Від міцних спиртних напоїв слід відмовитися, тому що алкоголь збільшує тепловіддачу організму й провокує перегрів. До того ж на жарі людина п’яніє швидше й сильніше, ніж у прохолодну погоду. Навіть пиво бажано пити тільки світле - не міцніше 3,5-4,5 градусів. Не слід захоплюватися й напоями, що містять кофеїн (кава): вони, так само як і алкоголь, прискорюють зневоднення. До того ж, у спеку кава є ще небезпечнішою для осіб, які страждають на серцево-судинні захворювання.

Не рекомендується їсти багато продуктів, які зігрівають зсередини, наприклад, мед і сало. Перед сном відмовтеся від “серйозних” продуктів на кшталт м’яса, тому що переварювання важкої їжі викликає підвищення температури тіла й підсилює потовідходження. Добра їжа - бринза, сири, мамалига, овочеві салати, холодний, або не дуже гарячий (та можна і гарячий, але не насичений м’ясом або салом) борщ, буряковий суп, окрошка. Прохолоджують організм і допомагають адаптуватися до жари фрукти з легким в’язким смаком (хурма або банани) і всі овочі-фрукти зеленого і білого кольорів.

09.06.2011



Рівне-Ракурс №10 від 09.06.2011p. 
На головну сторінку