Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №506 від 23.06.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Навчання

Як навчити дитину читати

Як навчити дитину читати

Книга формує не тільки пам’ять, інтелект, але й уяву, моральне і духовне обличчя кожного з нас. Але як це пояснити своїй дитині, якій замість читання хочеться побігати у дворі з футбольним м’ячем або посидіти біля екрана телевізора і комп’ютера?

Нічого не маємо проти футбольних м’ячів, ракеток, скакалок, кросівок і спортив-них костюмів. Свіже повітря, здоровий сон після доброї прогулянки, рухливі ігри - це чудово! Але якщо єдиним способом пізнання світу для вашої дитини стають бойовики, серіали та комп’ютерні ігри, мабуть, пора бити на сполох.

Пам’ятайте, що у певний період у дитини формується нетерпляче бажання нарешті навчитися самостійно потрапляти у захоплюючий світ книги: “Як добре вміти читати, не треба до мами чіплятися, бабусю просити...”.

Але перші невдалі досліди можуть начисто відбити бажання. Дитина розуміє, що навчитися читати не так-то легко і повторює спроби. Ще літери вивчити туди-сюди. А ось їх з’єднати у слова і прочитати, а потім зрозуміти, що ти прочитав - це досить важко. Але поступово ви подолаєте і ці труднощі.

Вчіться читати у грі. Існує багато методик, але вам знадобляться терпіння, любов, послідовність, фантазія. Можна процес навчання обіграти, перетворити на свято, у захоплюючу гру. Нехай вона буде коротенькою, але щоденною і дієвою.

“Дружні хлопці” - модифікацій у цієї гри є безліч. У ній літери оживають, вони друзі й разом становлять слово. Одна літера, немов біжить назустріч іншій. І ми вимовляємо, тягнемо звук “Т”, поки він не досягне нового звуку “А”, а потім звуку “К”. А разом вони заговорять і скажуть нам коротеньке слово “так”.

Можна спробувати з’єднувати “друзів” у будь-яку вільну хвилинку. Наприклад, займатися щодня цим на кухні, у тролейбусі, малюючи літери на склі, сидячи на дивані. Кілька хвилин невтомного заняття і дитина поступово починає звикати пов’язувати букви у склади, а потім у слова.

“Знайди близнят” - гра полягає в тому, що вже прочитаний склад дитина шукає в друкованому тексті. Цікавіше, коли це улюблена книга або просто підвернувся під руку текст газети, журналу, вивіски. Малюк розуміє, що книги бувають різні, не тільки з гарними ілюстраціями. Обов’язково проговорювати знайдені склади, щоб вони асоціювалися не з двома різними звуками, сказаними роздільно, а з одним. Поступово візуальне звикання до виду складів приз-веде до автоматичного з’єднання літер у склади.

“Абракадабра” - спробуйте з абракадабри, яка виходить, коли читаєш слово по буквах, скласти слово, щоб зрозуміти сенс зашифрованої записки. Розвідник-слоненя, який не вміє читати, повинен обов’язково зрозуміти завдання центру, щоб виконати секретну місію. Ви побачите, як буде смішно дитині почути зіпсовані невмілим розвідником слова. І як він буде пишатися своєю здатністю допомогти йому. Іноді абракадабри виходять такі смішні, що ви від душі посмієтесь разом зі своїм слоненям.

Не змушувати дитину читати

Вже після того, як ваше чадо навчилося самостійно складати букви у склади і слова, пройде ще чимало часу, поки він опанує збігле читання. І це не викликатиме у нього негативних переживань, пов’язаних з повільним відтворенням та розумінням прочитаного. Тому в цей період, окрім його самостійних дослідів, дитина повинна відчувати вашу підтримку.

Продовжуйте читати йому вголос і обговорювати прочитане. Навмисне дочитуйте до найцікавішого місця і раптом несподівано згадуйте про необхідність терміново відійти в магазин, приготувати вечерю, випрати тощо. Книгу, природно залишайте найвиднішому міс-ці. Рано чи пізно дитина сама потягнеться до неї, щоб дізнатися, що там далі.

Істина, яку потрібно засвоїти - це ніколи не змушувати! Навпаки, можна запропонувати таку мотивацію: “Якщо ти прибереш зі столу, я дозволю тобі перед сном трохи почитати”.

23.06.2011



Рівне-Ракурс №10 від 23.06.2011p. 
На головну сторінку