Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №518 від 15.09.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Ризик “шкільної хвороби”

Ризик “шкільної хвороби”

Йде перший навчальний місяць року. Діти, малі й старші, переважну більшість доби проводять сидячи за партами. Часто разом з ними “вчаться” й батьки. Саме для них - продовження теми правильної постави у їхніх дітей. Адже за статистичними даними поширеність порушень постави серед школярів перших-четвертих класів складає 40-50%.

Постава має прямий вплив на здоров’я людини. Від неї залежить нормальний стан та діяльність внутрішніх органів. Якщо людина тримає голову вільно, корпус прямо, плечі в неї злегка опущені, відведені назад на одному рівні, живіт підтягнутий, коліна випрямлені, грудна клітка трохи виступає вперед, то можна сказати, що у цієї людини правильна постава. Постава відображає і внутрішній стан людини - її настрій та самопочуття. Коли люди здорові, бадьорі, вони й зовні підтягуються, випростуючи плечі, щоб пряміше триматися.

У формуванні постави велику роль грає хребет. Лікарі кажуть, що його можна порівняти з щоглою, яку у вертикальному положенні утримують численні розтяжки. У тілі людини роль розтяжок виконують короткі та довгі м’язи, що йдуть від хребта до ребер, лопаток, тазу, черепа тощо.

Але батьки, зазвичай незнайомі з анатомією людини, рідко помічають відхилення у поставі своїх дітей, а коли те, що дитина горбиться, стає помітно всім, тоді вже пізно. Отож треба йти на профілактичні огляди.

- Одним з найбільш розповсюджених захворювань опорно-рухового апарату є порушення постави. Але чим раніше виявиться проблема, тим легше її вирішити, - переконаний лікар-хірург Рівненської міської поліклініки №2 Ігор ОРЕЛ. - Хребет дуже чутливо реагує на зовнішню позитивну дію. Індивідуальні вправи для корекції хребта підбирає лікар, що лікує, а ось профілактикою все ж треба займатися батькам. Найкраще проводити спільні тренування вечорами - вони будуть корисні і дітям, і батькам. Я рекомендую такий нескладний комплекс вправ:

1. Стоячи на носочках з піднятими догори і зчепленими в замок руками, похитувати тулубом з одного боку в інший. На виконання цієї вправи-розминки дається 3-4 хвилини.

2. Нахили вбік з піднятою вгору рукою, друга при цьому відводиться за спину. Повторити 10-12 нахилів у кожну сторону.

3. Лежачи на спині й не відриваючи ніг від підлоги, розводити руки в сторони і одночасно прогинатися.

4. Лежачи на животі, витягнути руки вперед. Одночасно підняти верхню частину тулуба та одну ногу. Повторити 10-12 разів, змінюючи ногу.

5. Лежачи на животі, витягнути вперед руки, тримаючи в них палицю. Піднімати руки догори й одночасно прогинатися назад, потім повертатися у вихідне положення.

6. Стоячи рачки, підняти ліву руку й одночасно витягнути праву ногу, потім навпаки. Вихідне положення. Повторити кілька разів, змінюючи руки та ноги.

7. Лежачи на спині, витягнути руки вздовж тулуба. Відновити дихання та відпочити.

До слова, спільні тренування батьків і дітей мають не лише терапевтичний, але й потужний психологічний ефект. А ще не варто забувати про плавання, йогу або інші види фізичних навантажень, які до душі дитині.

До теми

Постава - це звичне положення тіла людини під час ходьби, стояння, сидіння і роботи. Для фізіологічно правильної постави характерним є нормальне положення хребта з його помірними природними вигинами, симетричне розташування плечей і лопаток, пряме тримання голови, прямі ноги без сплющення стоп.

Правильна постава є необхідною передумовою оптимального функціонування органів руху, правильного розташування внутрішніх органів і положення центра ваги. Передумовами порушень постави може бути те, що дитину рано садять, обкладаючи подушками, неправильно носять на руках, дуже рано навчають ходьбі, під час прогулянок постійно тримають за руку. Основними причинами формування неправильної патологічної постави є: висока питома вага гіпокінезії і гіподинамії дітей та підлітків, що призводить до м’язової гіпотрофії та ослаблення суглобово-зв’язкового апарату; надмірна жирова маса тіла; збільшення статичних навантажень на хребет, пов’язане з необхідністю тривалого підтримання робочої пози; неправильні звички сидіння горблячись і викривляючи хребет вбік, стояти з упором на одну ногу, ходити з нахиленою вниз головою і опущеними та зведеними вперед плечима.

15.09.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 15.09.2011p. 
На головну сторінку