Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №522 від 13.10.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Проблема

Остерігайтеся скажених тварин

Остерігайтеся скажених тварин

Сказ - небезпечна інфекційна хвороба. Її збудник - вірус, що виділяється у хворих тварин із слиною, тому зараження найчастіше відбувається при укусах.

Перші симптоми сказу схожі з симптомами грипу, включаючи підвищену температуру, головний біль і втому. Потім хвороба поширюється на дихальну систему, шлунково-кишковий тракт або центральну нервову систему. У критичній стадії переважають ознаки гіперактивності (буйний сказ) або паралічу (тихий сказ). Як у випадку буйного, так і тихого сказу параліч розвивається і зрештою приймає форму повного паралічу з подальшою комою. Без інтенсивного лікування смерть наступає протягом перших семи днів хвороби.

За офіційними даними, в Україні щорічно збі-льшується кількість випадків захворювань людей на сказ. Зараження людини відбувається як від диких хижаків (вовки, лисиці), так і домашніх тварин (коти, собаки).

На жаль, не є втішною у цьому питанні ситуація й на Рівненщині. Як повідомила лікар-епідеміолог відділу особливо небезпечних інфекцій обласної СЕС Валентина ТОМИЦЬКА, торік в 11 районах області було зареєстровано 19 неблагополучних територіальних пунктів і стільки ж тварин захворіло на сказ. Найбільше випадків захворювань припадає на Гощанський, Корецький, Володимирецький райони. Якщо вдатися до більш детального аналізу, то лідерами серед “скажених” тварин є лисиці (57% від усіх), коти (26,3 відсотка), собаки (15,8%). За медичною допомогою протягом року звернулося 2180 осіб і 377 із них було призначено лікування. Занепокоєння викликає й те, що певна категорія людей після укусу тваринами відмовляється повідомляти відповідні установи про наявні факти і не звертаються в медичні заклади, а відтак, ризикує захворіти на небезпечну хворобу.

Невтішною є статистика на Рівненщині і в нинішньому році. На сьогодні вже зареєстровано 23 випадки захворювання тварин на сказ. Зокрема, у Корецькому, Гощанському, Дубенському, Зарічнянському, Рівненському районах. І знову ж 13 лисиць, 7 котів та 3 собаки.

Зважаючи на такий стан, медики застерігають мешканців області бути обережними у поводженні з підозрілими тваринами. Насамперед, оберігати ді-тей, адже саме вони найчастіше стають жертвами укусів, оскільки полюбляють гратися з бродячими собаками та кішками. Тому, помітивши у дітей подряпини, слід негайно з’ясувати їхнє походження і якщо виявиться, що це пов’язано з тваринами, обов’язково проконсультуватися у лікаря. Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вде-нь з’являються у населених пунктах, нападають на людей та тварин.

Фахівці також наголошують, що до лікаря потрібно звертатися відразу після контакту з підозрілою твариною, тому що при проявах клінічних ознак врятувати хворого, як правило, не вдається. Інкубаційний період сказу триває достатньо довго - в середньому 1-3 місяці (хоча може тривати і до року). Перші ознаки хвороби виникають пізно, коли в мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), які роблять лікування проблематичним.

Тому кожній людині, щоб запобігти захворюванню на сказ і смерті, необхідно дотримуватися декілька простих правил:

• не контактувати з бездомними і дикими тваринами, пояснювати дітям небезпеку таких контактів;

• якщо покусала або ослинила підозріла тварина, промити рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім обробити йодом. Слід уважно оглянути дитину після прогулянки або контакту з підозрілою твариною;

• необхідно своєчасно робити щеплення проти сказу домашнім тваринам. Це гарантує безпечність і вам, і вашим домашнім улюбленцям.

13.10.2011Ніна МІНІЧРівне-Ракурс №10 від 13.10.2011p. 
На головну сторінку