Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №534 від 05.01.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Поїли і переїли

Поїли і переїли

І що там не кажіть, але люблять наші люди гарно попоїсти. Особливо на свята. Та і як тут можна втриматися, коли на столі стільки всілякої смакоти: тут і варене, і смажене, і копчене, і консервоване, і солоденьке, і гостреньке, і салатики, і печеня, і тортики… Життя складне, тож чи легко відмовити собі хоча б у такому задоволенні? А потім (ой, лишенько!) виявляється, що не просто поїли, а таки добряче переїли…

Зовсім не вигадки

Насправді переїдання - це не епізодична неприємність, а справді серйозна, цілком реальна проблема. Сучасна людина витрачає набагато менше енергії, а якщо кількість енергії, яку одержують із їжею, перевищує енергозатрати, то людині загрожує ожиріння, а разом із ним багато інших хвороб і навіть скорочення тривалості життя.

Викликає переїдання значне навантаження на ферментні системи органів травлення. А це вже прямий шлях до гастриту, виразкової хвороби шлунка й дванадцятипалої кишки, до порушення функції печінки й жовчних шляхів, до розвитку жовчнокам’яної хвороби. За надлишкового споживання тваринних жирів порушується обмін холестерину, що, як відомо, сприяє розвитку й прогресуванню атеросклерозу.

Отже, систематично переїдати - шкідливо. Але не менш шкідлива обжерливість епізодична, на свята. Адже занадто щедра їжа порушує режим роботи травних залоз, вони не встигають пристосуватися до підвищеного навантаження, що призводить до порушення функцій усієї травної системи. Крім того, зайві калорії, що надійшли в організм, неминуче перетворюються на жир.

Підраховано, наприклад, що для витрати 1500 кілокалорій потрібно пройти пішки 10 кілометрів, або три години плавати в басейні, або шість годин їздити на велосипеді. Але після щедрого застілля ніхто не вдається до таких способів витрати енергії. Тому, щоб не розплачуватися за короткочасне задоволення власним здоров’ям, треба взяти собі за правило й у будень, і у свята відмовлятися від харчових надмірностей.

Ознаки й наслідки переїдання

Ознаки переїдання відчувають багато людей, але не надають їм належного значення. Переїдання проявляється важкістю в області шлунка після вживання їжі, сонливістю, втратою працездатності. За частого переїдання уповільнюються процеси травлення, шлунок розтягується, що призводить до зниження секреції шлункового соку й уповільнення шлункового й кишкового травлення, внаслідок чого в харчовій масі відбувається процес розкладання. Швидко з’являється метеоризм (газоутворення, обдимання черева), інтоксикація, почуття загального дискомфорту. Переїдання викликає додаткове навантаження на серце, що в деяких випадках провокує розвиток аритмії, нападів стенокардії, артеріальної гіпертензії. Додаткове навантаження відчуває ендокринна система, що спричиняє порушення обмінних процесів.

Не з’їсти зайвого

Як уникнути переїдання? Це цілком можливо. Насамперед, необхідно контролювати вживання їжі.

• Треба пам’ятати, що перекуси ведуть до переїдання.

Не можна перетворювати їжу на стимулятор чи нагороду. Для цього слід знайти інші способи.

• Починати їсти краще із сирого продукту, наприклад, із салату. У результаті, перетравлення й засвоєння буде відбуватися краще й швидше, а насичення настане від меншої кількості їжі.

• Їсти слід повільно, не кваплячись, ретельно пережовуючи, тоді їжі для насичення знадобиться в 1,5-2 рази менше.

• Вставати з-за столу треба з невеликим почуттям голоду. Слід пам’ятати, що насичення через кров починається приблизно через 30 хвилин після початку обіду чи вечері.

• Після тривалого переїдання варто влаштувати собі розвантажувальні дні. Фахівці радять на кілька днів вилучити зі свого раціону картоплю, хліб, рис і цукор. Посидьте на фруктах та овочах, побільше рухайтеся і відпочивайте. Ефект буде помітним уже за три дні - організм запрацює, як новенький, зникнуть здуття живота, мішки під очима, не будете швидко втомлюватися.

• Печінці допоможуть яблука, оливкова олія, календула, петрушка, огірки, цибуля.

• Лімфатичну систему оздоровлять розмарин, щавель, ехінацея, імбир.

• Зайву рідину виведуть з організму кульбаба, яблука, огірки, кропива, петрушка, кабачки, мед.

• Кров очистять часник, ріпчаста й зелена цибуля, ехінацея, кульбаба.

• Послаблювальні й жовчогінні засоби: оливкова олія, лопух, цитрусові, продукти із вмістом клітковини, свіжі фрукти, овочі й вода.

• Потовиділення стимулюють календула, часник, ріпчаста цибуля, гірчиця, зелений чай.

• Усього декілька нехитрих правил допоможуть уникнути щоденного переїдання, а за святковим столом варто пам’ятати, що кожне свято скороминуще, а ось здоров’я - на все життя.

05.01.2012



Рівне-Ракурс №10 від 05.01.2012p. 
На головну сторінку