Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №246 від 29.06.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Поради лікаря

Кесарити чи ні?

Кесарити чи ні?

Українська жінка повинна народжувати природним способом

На Рівненщині щодоби з’являється на світ близько півсотні малюків. Кажуть, що за народжуваністю наша область випередила навіть традиційне багатодітне Закарпаття і Волинь.

Діти - це чудово, так само, як і материнство. Часто жінка спокійно виношує дитинку дев’ять місяців, але боїться пологів. І тоді просить лікаря зробити їй кесарів розтин. Чим відрізняється кесарів розтин від звичайних

пологів, кореспонденту “РР” розповіла головний лікар пологового будинку №2 м.Рівного Ганна Чайка (на фото).

- Немає нічого кращого, ніж поява дитини на світ природним шляхом, і до кесаревого розтину ми вдаємося за крайньої потреби, враховуючи стан здоров’я майбутньої мами. Для такої операції існує перелік медичних показів, які останнім часом значно звузилися. Але для прикладу деякі назву.

Жінці необхідна операція кесаревого розтину, якщо у неї анатомічно і клінічно вузький таз; коли стається передчасне відшарування нормально розміщеної плаценти; наявні рубці на матці після оперативних втручань; при вадах розвитку сечостатевої системи. Кесарів розтин робимо й тоді, коли його рекомендують суміжні спеціалісти: кардіологи, невропатологи, травматологи, психіатри. Така операція показана і у випадку, коли у жінки вже народжувалося мертве немовля.

Взагалі, пологи - це випробування для здоров’я жінки, і до них варто готуватися заздалегідь. Тільки здорова мати може народити здорову дитину.

- А сама вагітна може вирішити: кесарити її чи ні, якщо вперше народжує і дуже вже боїться?

- Страх перед пологами - це ще не підстава для того, щоб робити кесарів розтин. У крайньому разі, можна застосувати спинномозкове знеболення. При цьому жінка зможе спілкуватися з лікарем, виконувати його рекомендації, але не відчуватиме різкого болю. Це не колишній загальний наркоз. Ще ми радимо заняття із психологом, який працює у відділенні центру планування сім’ї нашого пологового будинку. До речі, у центрі планування сім’ї щосуботи проводяться заняття школи батьків, на яких спеціалісти: гінекологи, неонатологи, психологи готують сімейні пари до майбутніх пологів.

- Часто запитують, чи не шкодить дитинці такий спосіб появи на світ, як кесарів розтин?

- Для того, щоб робити кесарів розтин, мають бути поважні причини. Найперше - це гіпоксія - коли дитинці в утробі матері бракує кисню, по-друге - коли вага маляти більша, ніж 3,7 кілограма. Неправильне положення плода при злитті вод, коли жінка завагітніла внаслідок репродуктивних технологій, - як кажуть, “дитина з пробірки”, - це все також є підставами для оперативного втручання.

- Останнім часом кількість кесаревих розтинів зросла чи навпаки?

- З радістю скажу, що кількість кесаревих розтинів поступово, але невпинно зменшується. За п’ять місяців таких оперативних втручань було двадцять відсотків, а на цю пору торік - двадцять два. Це при тому, що ми надаємо допомогу жінкам з усієї області.

Наведу хрестоматійний приклад із життя Жаклін Кеннеді, яка за допомогою кесаревого розтину народила сімох дітей. Загалом, у США кількість народжень за допомогою кесаревого розтину становить 35 відсотків, а в Україні - втричі менше. До речі, у нашому пологовому будинку нещодавно жінка народила п’яту дитину. І всі п’ять разів їй робили кесарів розтин. Після пологів ця жінка запевнила, що, незважаючи ні на що, буде народжувати ще.

- Та у вас же й народжують тепер по-модному: з батьком, родичами.

- Так, з травня 2006 року в пологовому будинку діє проект “Здоров’я матері і дитини”. Троє наших лікарів та акушерка пройшли навчання в Луганську, де на практиці переконалися в необхідності такої програми.

Тепер у нас на пологах присутні чоловік роділлі та близькі родичі. Усе дуже добре виходить, ми, лікарі, задоволені. Діток народжують і на ліжку, і навшпиньки, і на колінах у чоловіка. Відразу після народження немовля на дві години кладемо на груди матері, вкриваємо ковдрою. І в такій близькості з найріднішою людиною дитина спокійна, бо зігріта теплом маминого тіла. Через годину немовлята вже намагаються ссати груди матері. Грудне молоко - це єдиний природний спосіб вигодовування дитини, який забезпечує її захист, розвиток і здоров’я не тільки в перші роки життя, але і у подальшому дорослому житті. Оскільки наш пологовий є одним із перших закладів на Україні, якому надано звання “Лікарні, доброзичливої до дитини”, то ми вчимо жінок, як правильно годувати дитя, а також доглядати за грудьми.

- Цікаво, чим можуть допомогти чоловіки, крім підтримки моральної?

- Ми запрошуємо на пологи чоловіка породіллі після кесаревого розтину, коли буває, що дія наркозу продовжується. Тому після народження дитину кладемо не на мамині груди, а на груди до татка. Я вам раджу якось прийти і побачити осяяні щастям обличчя цих чоловіків! У післяпологовому відділенні дозволено вільно відвідувати жінок і немовлят, які знаходяться з мамами. Це дуже важливий психологічний момент для всієї родини.

29.06.2006Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 29.06.2006p. 
На головну сторінку