Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №955 від 12.03.2020p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс політики

Сергій Свисталюк під час громадського обговорення змін до Коституції за ініціативи Мінрегіону

Лише 23% українців мають уявлення, що таке децентралізація

На державному рівні сьогодні триває широке обговорення змін до Конституції в частині децентралізації. За ініціативи Української асоціації районних та обласних рад в Києві відбувся круглий стіл, куди запросили своїх представників з регіонів та Всеукраїнської асоціації громад. Учасники зустрічі розпочали розмову з того, що перш ніж «запускати» медичну та освітянську реформи, з боку держави доцільно було б провести реформу адміністративно-територіальну.

Наразі в Україні обговорюють три законопроєкти змін до Основного закону в частині децентралізації, підготовлені президентом, УАРОР та Асоціацією міст України. Фахівці вважають, що доречно об’єднати їх в один документ, врахувавши ключові пропозиції.

На думку керуючого справами виконавчого апарату ради – керівника секретаріату Богдана Сологуба, який взяв участь у круглому столі, вже сьогодні потрібно напрацьовувати зміни до суміжних законів України. Зокрема, йдеться про Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», де необхідно чітко прописати нові повноваження обласних, районних рад та рад базового рівня. Закони України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про засади адміністративно-територіального устрою» теж перед затвердженням повинні пройти широке експертне та громадське обговорення.

Звернули увагу й на необхідність якісної підготовки Закону України «Про префектури». Адже саме до повноважень префектів в Асоціації мають чимало засторог. На думку представників громад, є ризик, що префекти зможуть блокувати роботу місцевих рад. Аби витримати баланс влади, їхні повноваження варто обмежити до контрольно-наглядових.

На думку Богдана Сологуба, варто переглянути й положення про представництво муніципалітетів в обласній раді, яке прописане у варіанту змін до Конституції від УАРОР. «Не зовсім правильно, коли різні за чисельністю населення громади будуть представлені однаковою кількістю своїх депутатів. Доцільно, аби цей розподіл був пропорційним».

Стурбовані в Асоціації і фінансовою політикою стосовно органів місцевого самоврядування. На думку багатьох голів ОТГ, навантаження на них зросло, адже додалося чимало повноважень. Натомість, щоб забезпечити якісні реформи, коштів не вистачає. Залишається чимало відкритих питань щодо передачі земельних та майнових повноважень.

Цю позицію керівників громад підтримав і перший заступник голови Рівненської обл­ради Сергій Свисталюк під час широкого громадського обговорення змін до Конституції, ініційоване Мінрегіоном: «Українське суспільство переважно насторожено ставиться до реформи. Існує певний відсоток недовіри до успішності задекларованих змін. Тому вже зараз держава повинна забезпечити фінансові гарантії новоствореним громадам. Без зрозумілої фінансової політики відносно ОТГ буде складно завершити децентралізацію вчасно та успішно».

Є в експертів застереження і щодо термінів, які регулюють завершення процесу децентралізації. У проєкті змін до Конституції прописано, що з 1 березня 2021 року адміністрації повинні припинити свою діяльність, натомість ради мають отримати всю повноту відповідних повноважень. Але, на думку Богдана Сологуба, існує ризик не вкластися в цей термін. Адже після місцевих виборів, які мають відбутися у жовтні цього року, ради повинні вирішити чимало власних організаційних питань, затвердити бюджет, а тому можуть просто не встигнути якісно прийняти нові повноваження.

12.03.2020



Рівне-Ракурс №10 від 12.03.2020p. 
На головну сторінку