Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №430 від 05.01.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Відключення

Мобільна революція: життя без телефону

Мобільна революція: життя без телефону

Обіцяне відключення нелегальних мобільних телефонів в Україні відкладається. Вимкнути “сірі” мобілки повинні були 16 січня, але цього не будуть робити до середини 2010 року.

Центр радіочастот закінчив збирати коди IMEI в свою базу. У ній налічується вже близько 79,5 мільйона. Але база й надалі продовжує поповнюватися. Код ІМЕІ - це міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання, що складається з 15 цифр і є унікальним для кожного мобільного телефону. Код присвоюється на заводі під час виготовлення телефону і призначений для його ідентифікації в мережі оператора.

“Схема така - на сірий (нелегально ввезений) телефон відправляється SMS про те, що походження телефону сумнівне, і через три місяці він буде відключений”, - пояснює Олександр, працівник одного з мобільних магазинів Рівного, додаючи, що розсилкою SMS доручили займатися мобільним операторам.

Власникам таких телефонів доведеться йти до Центру радіочастот і доводити, що мобільний купили легально. Зробити це можна, тільки надавши чек. Якщо його немає, то телефон відключать.

Оператори ж стверджують, що відключати сірі мобільні не можуть. “Ініціатори такого проекту не зовсім розуміли, яке обладнання використовують оператори. Ми можемо працювати тільки з сім-картою. Технічно ми можемо відключати карту абонента, але він може поміняти її на нову. До того ж у нас немає приводу для блокування карти, якщо людина платить за послуги", - пояснив Валерій, начальник прес-служби одного з мобільних операторів.

Також оператори в один голос говорять, що можуть відключати мобільний тільки за рішенням суду і плюс до того вони ще не готові до подібного роду революції.

Наразі вже є проект інструкцій МВС про внесення кодів вкрадених телефонів до чорного списку. Можливо, протягом місяця проект затвердять, після чого крадіжки телефонів припиняться, адже IMEI вкрадених мобільних відключатимуть. У свою чергу це нововведення таки полегшить міліціонерам роботу.

Найбільше незручностей від такого нововведення отримають українці, які повертаються додому із закордонних заробітків. Їм можна порадити лише одне - належно оформити свої мобільники на митниці. При цьому бажано мати при собі чек із магазину, де придбали телефон.

Із гостями держави ситуація ще пікантніша. Чи перебувають вони у зоні роумінгу, чи користуються карткою місцевого оператора, бо так дешевше - для узагальненої бази їхні телефони - нелегали. Тому туристи отримають повідомлення про можливе блокування зв’язку. А коли в’їдуть до нас знову через три місяці - картку відключать.

Експерти у сфері телекомунікацій підтверджують, що для блокування телефонів необхідне дороге обладнання, яке коштує сотні тисяч доларів. За їхніми словами, через витрати на техніку оператори можуть підвищити вартість мобільного зв’язку.

Як перевірити “законність” Вашої покупки?

Відтепер, купуючи мобільний, необхідно перевірити наявність коду своєї обновки в загальній базі. Зробити це можна буде безпосередньо на місці купівлі. Адже після 30 липня оператори мобільного зв’язку під’єднали до мережі нові мобільні телефони абонентів лише за умови присутності їхніх кодів ІМЕІ у “білому” списку.

“У кожному пункті реалізації повинна бути можливість перевірити наявність коду ІМЕІ терміналу, що купується, у базі даних, - наголошує менеджер мобільного салону Андрій. - Для цього необхідно перевірити відповідність коду ІМЕІ мобільного телефону, нанесеного на його корпусі та упаковці. Зробити це досить просто. Потрібно включити телефон, вставити SIM-картку і набрати на клавіатурі *#06#. На екрані телефону з’явиться його код ІМЕІ, який потрібно порівняти з написами на телефоні та упаковці. Потім треба відправити на короткий номер 307 SМS з кодом ІМЕІ. Якщо SМS набирає продавець, то, перш ніж його відправити, перевірте, чи відсилається для перевірки справді ваш код ІМЕІ, а не якийсь інший. За кілька секунд ви отримаєте формалізоване повідомлення щодо наявності або відсутності коду ІМЕІ цього мобільного телефону в базі даних кодів ІМЕІ. Якщо виявиться, що код ІМЕІ відсутній у “білому” списку бази даних або не збігається з кодом на упаковці, не купуйте цей телефон у жодному разі, навіть попри аргументи чи обіцянки продавця.

Як захистити себе, щоб не придбати мобільний телефон, який відмовляться підключати оператори стільникового зв’язку (код ІМЕІ якого не внесено до бази даних)?

Тож, купуючи мобільний телефон, по-перше: обов’язково переконайтеся в тому, що його код ІМЕІ внесено до узагальненої бази даних УДЦР. Не купуйте телефон, код ІМЕІ якого відсутній в базі даних, щоб у подальшому ваш апарат не потрапив до “сірого”, а, згодом, і до “чорного” списків, та оператор не припинив його обслуговувати.

По-друге, радимо врахувати: куплений “сірий” телефон, більш за все, не потрапить до “білого” списку. Так що крім моральної травми ви можете понести ще й матеріальні збитки.

05.01.2010Алла БІДЮК



Рівне-Ракурс №10 від 05.01.2010p. 
На головну сторінку