Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №457 від 15.07.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Думка

Азаровщини більше не буде - буде тігіпківщина

Тигіпко “здувся”: історія мачо-супермена виявилася міфом

Понад чотири мільйони фізичних осіб, які наразі мають спрощену систему оподаткування, змушені будуть або покинути бізнес, або перейти у розряд найманих працівників. Це стане реальністю після того, як Верховна Рада остаточно ухвалить новий Податковий кодекс, розроблений Миколою Азаровим та... Сергієм Тігіпком. Кодекс узаконює давно відому азаровщину, як систему тиску держави на безправний малий та середній бізнес та, як спосіб вибіркового знищення небажаних владі підприємців, особливо тих, які симпатизують опозиції. Розділ “адміністрування” перетворює податкову адміністрацію на податкове гестапо з усіма ознаками, починаючи від легалізації “стукачів”. Але тепер у Азарова є співавтор документу й однодумець - Сергій Тігіпко. Це вже не лише азаровщина, це вже й тігіпківщина. І це точно не те, за що голосували мільйони людей, які підтримали Тігіпка на президентських виборах.

Взагалі, після оголошення чинним президентом чергових прожектів реформування країни помітно, що в ньому більш - менш конкретними є лише декілька речей. Причому всі - зі знаком “мінус” для простих людей. Насамперед - поступове підвищення пенсійного віку для жінок, збільшення вартості комунальних послуг для населення і масштабна приватизація “всього і вся”. Отака вона - Україна для людей.

Обличчя “нове”, а замашки - старі

У запропонованих “змінах”, на думку багатьох оглядачів, читаються головні цілі - задоволення вимог Міжнародного Валютного Фонду з метою отримання 20 млрд. доларів кредиту і, знову ж таки, задоволення апетитів вітчизняних олігархів, які за рахунок привласнення собі тих привабливих об’єктів економіки, що ще залишилися під контролем держави, мають “відбити” кошти, вкладені у виборчу кампанію Януковича. Зрештою, від найбільш “послідовної” політичної сили в Україні чогось іншого очікувати й не доводилося.

Головне, що звертає на себе увагу в цій ситуації - як спокійно у цьому олігархічному шабаші бере участь самопроголошений “реформатор”, лідер “Сильної України”, політик, у якого, як в нове обличчя на виборах повірило багато людей, чинний віце-прем’єр-міністр з економіки Сергій Тігіпко.

Що найбільш примітно - останнім часом Сергій Леонідович став “тихіше води, нижче трави”. Хоч на початку роботи в уряді Азарова він часто з’являвся на телеекранах, коментуючи ті чи інші рішення Кабінету Міністрів. Пообтісали, очевидно, за 100 днів.

А нагадаємо ж, Тігіпко свого часу виступав різко проти способів, якими утворювалася правляча коаліція і формувався діючий Уряд, критикуючи залучення до більшості депутатських “тушок”.

“Це пряме порушення Конституції, у якій чітко написано, що більшість у парламенті створюють фракції й стоїть крапка. Жодна чесна людина не підтримає таку владу”, - категорично заявляв він.

“Ніколи! Ніколи! Інакше я б не поважав тих громадян, які за мене голосували - більше трьох мільйонів двохсот тисяч людей. Я б вважав, що я просто зрадив їм”, - говорив він у своєму інтерв’ю, відповідаючи на питання про можливість входження до Уряду.

І все одно увійшов. Хоч про свого безпосереднього керівника Миколу Азарова Сергій Тігіпко раніше висловлювався в дусі, що той є “хорошим адміністратором, але не реформатором”.

Ну так а як же реформи?

Насправді, завжди було очевидним, що малий і середній бізнес не входить до числа пріоритетів команди Януковича, який є виразником інтересів великого капіталу. Відповідно, - жодних обіцяних податкових канікул і інших послаблень підприємцям. Останні можуть порадіти, що хоча б спрощену систему оподаткування не скасували. А наміри такі в нинішньої влади були.

Проте сьогодні у два рази збільшено строки планових і позапланових перевірок малого бізнесу. А після внесення змін до законів про оподаткування, яким уперше податковій та міліції дозволили цілодобово й без попередження заходити в будь-який офіс, у будь-який ларьок, Тігіпко, насправді, повинен був би подати у відставку.

Красень і мачо виявився… боягузом

Прикро, але ще нещодавно в нього вірили як в реальну третю силу. Цьому сприяв образ сильного, безкомпромісного чоловіка, майже мачо, який увірвався в українське політичне болото. Такий собі “чортик з табакерки”. Хоч свіжість, яку він випромінював, була оманливою, і пов’язаною, головним чином з тим, що Тігіпко на кілька років просто випав з вітчизняного інформаційного простору.

“Якщо б я не бачила, як Тігіпко тікав зі штабу Януковича після другого туру президентських виборів (2004 року), якби я не порівнювала ці дві картинки: гарний Тігіпко зараз у роликах і переляканий Тігіпко після другого туру президентських виборів, то, мені здається, щоб бути президентом, людина повинна бути спочатку не боягузом”, - казала під час виборчої кампанії про лідера “Сильної України” його нинішня соратниця Ганна Герман.

Саме так, Сергій Тігіпко пропав з поля зору майже на п’ять років після поразки Януковича на минулих президентських виборах і з’явився знову вже у якості “молодого” політика. Хоч як можна називати “молодим” 50-го чоловіка, не до кінця зрозуміло.

Насправді, Тігіпко у політиці довше за Ющенка, Януковича чи Тимошенко. Перелік його посад у владі вражає: консультант Леоніда Кучми, віце-прем’єр при Павлі Лазаренку, міністр в уряді Ющенка, голова Нацбанку при прем’єрові Вікторі Януковичі, керівник його виборчої кампанії, радник прем’єра Юлії Тимошенко, віце-прем’єр в уряді Азарова.

Образно кажучи, Тігіпко є не новачком, а справжнім мастодонтом української політики. Він жодного (!) разу не був в опозиції. І нинішня олігархічна несправедлива модель суспільства, розколу країни після виборів 2004 року має в собі і частку його відповідальності.

Так само сьогодні Сергій Тігіпко розділив відповідальність за домовленості “флот в обмін на газ”, неконституційну коаліцію, згортання свободи слова й новий кримінальний авторитаризм Януковича.

Щодо останнього пункту, то Тігіпко немало намагався, аби Віктор Федорович опинився у президентському кріслі. Адже в його перемозі ключову роль зіграла технологія “проти всіх”, запущена штабом “регіоналів”. Її відпрацьовували Ющенко і Яценюк, але найбільше, з огляду на третє місце у першому турі, залежало саме від Тігіпка.

Тимошенко публічно запропонувала йому посаду прем’єра в обмін на підтримку. Проте і тут “міцний горішок”, як він позиціонувався під час виборів, уник рішучого кроку, обравши натомість, роботу в тіні Миколи Азарова.

Очевидно, зіграла свою роль звичка Тігіпка не ризикувати. І сьогодні він повністю вмонтований у команду Януковича. Більше того, українська політична система перекроюється за російським зразком, де окрім партії влади існують і її сателіти, які іноді, для проформи, займають критичну щодо правлячого режиму позицію. Відповідно, “регіонали” мають потребу в таких сателітах, і “Сильна Україна” Тігіпка підходить для такої цілі якнайкраще.

Після Віктора Януковича, Сергію Тігіпку можна сміливо віддати друге місце в номінації “Обман-2010”. Янукович “розвів лохів” на темі підвищення соціальних стандартів, посівши президентську посаду. І тепер працює в інтересах олігархів. Тігіпко на хвилі “молодості та реформаторства” зміг блискавично повернутися в політику, щоб знову зайняти звичне для себе місце на владному Олімпі.

15.07.2010Олексій БУЛГАКОВ



Рівне-Ракурс №10 від 15.07.2010p. 
На головну сторінку