№461 від 12.08.2010p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Поки калікули
Рівненська державна обласна бібліотека вийшла на новий рівень обслуговування читачів: відтепер її мета не просто надати необхідну книгу, а допомогти користувачу визначитися з найоптимальнішим джерелом отримання необхідної інформації - книгою, аудіокнигою, Інтернетом, електронною базою даних… Такий широкий вибір можливостей задоволення попиту сприяє постійному збільшенню кількості користувачів.
Книжковий фонд бібліотеки поступово переходить до електронного вигляду. І досить правильно: адже ціни на книжки невтримно збільшуються, а грошей з бюджету надходить все менше. Як наголошує директор бібліотеки Валентина ЯРОЩУК, у 2008 році середня ціна книги складала 38 гривень, при цьому з місцевого бюджету було виділено 71 тис. гривень та куплено 1830 книг. У 2009 році, коли вартість книги становила 54 гривні, бібліотека отримала 59 тис. гривень і придбала 1064 книги. На сьогодні середня вартість книги - 55 гривень. Разом з тим збільшується й вартість передплати періодичних видань: при однаковій кількості, у 2008 за це заплатили 57 тис. гривень, 2009 - 70 тис., 2010 - 85 тис. До речі, за показникам останнього п’ятиріччя, у середньому за рік бібліотека обслуговує близько 40 тис. чоловік, хоча враховуючи невеликий штат працівників - максимум користувачів повинен складати 32 тис., однак людині ж не скажеш, що вже ліміт, тому працюють “за двох”.
Обласна бібліотека - це єдина бібліотека в області, яка повинна отримувати хоча б один примірник книг, виданих в Україні. У минулому році таких примірників вийшло 19 тис., з них бібліотека отримала лише третину, оскільки коштів не вистачає навіть незважаючи на те, що є три джерела фінансування: державний бюджет, місцевий та гроші, які бібліотека заробила сама.
Впроваджено нові технології
Далеко не всі вдома мають доступ до мережі Інтернет. А у бібліотеці є 25 комп’ютерів, під’єднаних до неї, якими читачі можуть безкоштовно користуватися. Можна й прийти до бібліотеки з власним ноутбуком та під’єднатися до Інтернету. У минулому році навіть започатковано безкоштовні курси, на яких навчають користуватися глобальною мережею.
У бібліотеці вже досить потужна електронна база - здебільшого це книги і статті видань, яких немає у друкованому вигляді та які свого часу можна було безкоштовно дістати в Інтернеті. Інтернет-ресурс нашої бібліотеки серед таких закладів найбільший в Україні. Наприклад, за липень поточного року електронні ресурси РДОБ відвідало понад 40 тис. користувачів, переглянувши при цьому майже 103 тис. сторінок.
Електронний варіант не псується
Поступове переведення книжкового фонду в електронний варіант дозволяє також зменшити масштаби псування книг, адже чим більше ними користуються, тим швидше вони псуються. Тим не менш, у кінці поточного року буде списано близько 10 тис. книг, які або взагалі не користуються попитом, або вже не підлягають реставрації.
Підводячи підсумок варто сказати, що запровадження нових комп’ютерних технологій, переведення книг в електронний варіант, зв’язок з користувачами через Інтернет - все це сприяє і збільшенню кількості читачів, і економії їх часу, і власне вдосконаленню роботи самої бібліотеки.
12.08.2010 | Дмитро ГУБАНОВ |
Рівне-Ракурс №10 від 12.08.2010p. На головну сторінку |