Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №461 від 12.08.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Нові дані про гриби

Нові дані про гриби

Споживання дикорослих грибів у нас давно є традиційним. А літо та початок осені - найбажаніша пора для грибників. Цьогорічна спекотна погода, яка змінюється рясними дощами, сприяє росту грибів. Але! У спеку гриби у кілька разів більше накопичують отруту, причому навіть білі.

На щастя, допоки смертей від з’їдених юшок та підсмажених грибів у нашому краї нема. Але кожної грибної пори практично в усіх областях фіксуються випадки тяжких отруєнь грибами. В Україні щорічно їх виникає понад 2000, що у 10-15% закінчуються смертю. Серед отруєних грибами значна кількість дітей (до 25%).

- Варто знати, що усі гриби поділяють на дві групи: їстівні та неїстівні, - пояснює лікар-санолог обласного центру здоров’я Валентина КОПЕЛЬ (на фото). - Серед їстівних грибів виділяють безумовно- та умовно-їстівні.

Часто причиною отруєння є вживання в їжу в смаженому, вареному або сушеному вигляді отруйних грибів, які мають сезонність з їстівними. Інколи причиною отруєння можуть бути продукти гниття, які утворюються при розпаді білків, на які їстівні гриби дуже багаті.

Безумовно-їстівні гриби - це такі гриби, які можна вживати в їжу навіть без попередньої технологічної обробки. До них належать переважна більшість (трубчастих) грибів (білі, підберезовики, підосичники, маслюки тощо) та деякі пластинчасті гриби (печериці, справжні опеньки, лисички і ін.). Переважна більшість отруйних та смертельно-отруйних грибів належить до пластинчастих видів. Умовно-їстівні гриби перед технологічною обробкою підлягають варінню із видаленням відвару. У разі недотримання таких вимог ці гриби можуть викликати харчові отруєння.

Щодо отрути грибів, які викликають харчові отруєння, то вони поділяються на три групи. До першої групи належать отрути, які викликають порушення шлунково-кишкової діяльності або їх симптоми. Ці отруєння здебільшого залишаються незареєстрованими.

Друга група отрути вражає нервові центри, викликаючи через 0,5-2 годин розлад шлунково-кишкової діяльності, сп’яніння, галюцинації, втрату свідомості тощо.

Бліда поганка отруйна вся

Третя група отрути спричиняє найтяжчі отруєння, дія яких виявляється дуже пізно - через 8-24 години після вживання грибів. Ці отруєння, як правило закінчуються смертю і спричиняє їх отрута блідої поганки. Отруйними є всі частини блідої поганки. Жоден спосіб технологічної обробки (вимочування, відварювання, соління, сушіння, маринування) не знешкоджує бліду поганку. Основну роль у механізмі отруєння блідою поганкою відіграє аманітотоксин. Ця речовина зовсім не розчиняється у воді, зберігає свою отруйність навіть після 20-хвилинного кип’ятіння, не руйнується під дією ферментів шлунково-кишкового тракту.

Отрута блідої поганки уражує печінку, нирки, клітини центральної нервової системи, кровоносних судин, епітелій кишківника. Надзвичайно важливі нові дані про наявність отруйних речовин у деяких їстівних та умовно-їстівних грибах (зеленуха, синяк, дубовик). Ці отруйні речовини не розчиняються шлунковим і кишковим соком, тому вживання відповідно приготовлених грибів не викликає отруєнь. Однак ці отруйні речовини розчиняються алкоголем і при вживанні страв із цих грибів разом з алкоголем виникають виражені симптоми отруєння, нерідко з тяжкими наслідками.

Протиотруйні поради

Якщо після вживання грибної страви почали розвиватися ознаки отруєння (блювота, біль у животі, пронос, пітливість, задишка тощо), потрібна негайна медична допомога:

• при будь-якому отруєнні грибами, нехай навіть на перший погляд неважкому, потрібно доставити потерпілого в лікувальну установу або викликати до нього карету швидкої допомоги;

• до приходу лікаря хворого слід покласти в постіль;

• щоб не допустити всмоктування отрути, хворому треба промити шлунок, себто дати випити маленькими ковтками холодного міцного чаю або кави;

• живіт і ноги треба зігріти грілками;

• абсолютно протипоказані при цьому спиртні напої, позаяк пришвидшують всмоктування отрути;

• для встановлення причини необхідно зберегти залишки грибної страви, сирі гриби і їх очистки, а також блювотну масу. Все це потрібно передати медичному працівнику для аналізу.

Увага! Увага!

Враховуючи небезпеку отруєнь блідою поганкою, у нашій країні заборонено продавати на базарах сушені пластинчасті гриби та грибну ікру. Свіжі гриби дозволено продавати тільки з ніжками, щоб можна було виявити бліду поганку. Для запобігання грибних отруєнь серед дітей, не можна залишати їх без догляду в лісі або в парку в грибну пору. Місця прогулянок та ігор дітей у дитячих садках, яслах, дитячих будинках, школах-інтернатах, на дачах треба уважно оглядати.

Не можна дозволяти дітям збирати гриби без нагляду дорослих і куштувати їх, гриби, зібрані дітьми, повинні перевірятися досвідченими грибниками.

Щоб не допускати отруєння грибами, треба передусім навчитися розрізняти їстівні, умовно-їстівні та отруйні гриби, які не викликають сумніву.

Профілактика отруєнь грибами полягає в посиленому контролі за заготівлею та реалізацією грибів, а також роз’яснювальній роботі серед населення.

12.08.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 12.08.2010p. 
На головну сторінку