№462 від 19.08.2010p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Цікаво
Кульова блискавка рухається за непередбачуваною траєкторією, навіть проти сильного вітру. До сьогодні це явище, яке не піддається логіці та законам фізики, маловивчене та має понад 200 різних вчених теорій.
Розповіді про спостереження кульової блискавки відомі вже дві тисячі років. У першій половині XIX століття Ф.Араго описав у своїй книзі 30 випадків появи цього феномену. Статистика невелика, і недивно, що багато фізиків XIX століття були схильні вважати, що кульова блискавка - це або оптична ілюзія, або явище цілком іншої, неелектричної природи. Однак з тих часів кількість повідомлень зросла: наразі задокументовано близько 10 тисяч випадків спостереження кульової блискавки. Їх аналіз дозволив описати основні фізичні якості:
1. Може виникати несподівано у найрізноманітніших умовах, встановлено навіть випадок появи із цвяха у стіні.
2. Зазвичай діаметр такої “кульки” від сантиметру до кількох метрів, зафіксований максимальний розмір - 27 метрів, при цьому вона може деформуватися і проходити через малі отвори.
3. Поверхня повністю холодна, тобто не випромінює тепло; колір може бути білий, жовтий, блакитний або зелений.
4. Час існування коливається від 1 секунди до 2 хвилин, а за словами деяких очевидців, траплялися випадки - до 25 хвилин.
5. Кульова блискавка може проходити крізь скло, а краплі проливного дощу пролітають крізь неї, не чинячи жодного впливу.
6. Вона має здатність підіймати і пересувати предмети, які знаходяться поруч.
7. Всередині “кульки” обертається повітря та пил.
8. Має здатність до поділу на декілька окремих блискавок, а що найнебезпечніше - може раптово вибухнути.
9. Кульова блискавка зазвичай з’являється у грозову, штормову погоду, поряд зі звичайними блискавками, однак є безліч свідчень її появи і у сонячну.
10. Найчастіше вона нібито породжується звичайними блискавками, інколи спускається з хмар, в окремих випадках - несподівано з’являється у повітрі або, як повідомляють очевидці, може вийти з будь-якого предмету (дерева, стовпа тощо).
Здебільшого кульова блискавка рухається горизонтально, досить хаотично і приблизно у метрі над землею. Має тенденцію “заходити” у приміщення, протискуючись при цьому через малі отвори. Часто вона супроводжується звуковими ефектами - тріском, писком, шумами, наводить радіоперешкоди. Траплялися випадки, коли така блискавка акуратно облітала всі предмети, які були на шляху.
Очима свідків
“Блискавка потрапила до будинку через вікно на кухні. Політала всередині, покрутилася у чавунній каструлі з водою, що стояла на гарячій плиті, і вилетіла у те ж вікно, не зачіпаючи нікого, а на вулиці вбила двох людей”.
“Люди стояли у черзі, а уздовж них повільно, на рівні очей пройшла кульова блискавка й вдарила у стовп, від чого він спалахнув як смолоскип. Люди боялися навіть дихати, а раптом вона їх помітить…”
Як діяти
При близькості з кульовою блискавкою спеціалісти радять не робити різких рухів, а тим більше втікати. У разі наближення плавно та повільно відійти з її шляху, не повертаючись до неї спиною. Оскільки до цих пір не з’ясовано, як кульова блискавка впливає на різні матеріали, то категорично не рекомендується кидати у неї предмети, швидше за все це спричинить вибух і удар електричним струмом, який може призвести до смерті.
19.08.2010 | Дмитро ГУБАНОВ |
Рівне-Ракурс №10 від 19.08.2010p. На головну сторінку |