Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №467 від 23.09.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#У місті

ЖЕКи вже не в моді - 3,5 мільйонів для ОСББ

Вже багато років від мешканців Рівного, як напевно і всієї України, поступають скарги та нарікання на роботу ЖЕКів, проте від одних лише слів нічого не зміниться. Сьогодні ж є реальна можливість вирішити раз і назавжди цю проблему.

А здійснити це можна шляхом створення ОСББ - об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Сьогодні у Рівному вже понад 60 таких об’єднань, головна перевага яких у тому, що будинком керують саме мешканці - прозоро та з урахуванням думки більшості і вони самі визначають найбільш пріоритетні проблеми будинку. Крім того, як відомо, житлово-експлуатаційні підприємства є платниками податку на прибуток, а деякі ще й сплачують ПДВ, таким чином ЖЕКи, у більшості випадків - збиткові структури. Не мають ЖЕКи й якісного зворотнього зв’язку з мешканцями, тобто не надають ті послуги, які необхідні саме зараз.

Скидаймося, бо є результат

Важливим підґрунтям для створення ОСББ є проект ПРООН “Муніципальна про-грама врядування та сталого розвитку”, який реалізується у Рівному починаючи з 2004 року. Мета програми у тому, що для вирішення нагальної проблеми будинку, яку підіймає ОСББ, будь-то латання даху чи заміна труб, утеплення стін чи будівництво дитячого майданчику, фарбування стін під’їзду чи заміна електрики, 10 відсотків від необхідної на це суми надають мешканці, 20 відсотків - ПРООН і 70 - міська влада.

- Ефективність цієї програми просто вражаюча, - наголошує координатор проекту ПРООН/МПВСР у Рівному Петро ВАХНЮК. - Це й не дивно, адже значною перевагою програми є те, що мешканці самі обирають виконавця ремонтних робіт, а він вже виконає цю роботу дійсно якісно, адже розуміє, якщо схалтурить - це стане для нього антирекламою на рівні усього міста і жоден ОСББ більше не звернеться за його послугами.

Освітні заклади також “у долі”

- Окрім житлових будинків, програма направлена й на освітні заклади, - продовжує Петро Вахнюк. - Наприклад, у НВК “Престиж” батьки разом із вчителями створили громадську організацію й приєдналися до програми. У результаті надавши 10 відсотків від необхідної суми, у навчальному закладі замінили на пластикові 54 вікна й утеплили підвіконня.

Враховуючи стрімкий розвиток проекту ПРООН/МПВСР міська влада започаткувала й власну. Її відмінність полягає у тому, що ООН вже не надає кошти, а мешканці сплачують не 10, а 20 відсотків від необхідної суми, решту міська влада. Обидва проекти йдуть паралельно один одному, кількості бажаючих долучитися до співфінансування збільшується: у минулому році реалізували 3 проекти по МПВСР та 5 по міській програмі, а у поточному - 7 по МПВСР і 27 по міській. На це міська влада цьогоріч виділила чималу суму - 3,5 мільйона гривень. Взагалі досить велика кількість бажаючих взяти участь у програмах, однак поки коштів на всіх не вистачає.

ООН претензій не має

Нещодавно до Рівного прибув з офіційним візитом директор Швейцарського центру Ресурсів та консультацій з питань розвитку та консультант проекту ПРООН/МПВСР Йорг Крістен.

- Програма надзвичайно успішно розвивається у Рівному, - зазначив він. - Ми будемо й надалі продовжувати співпрацю. Нам важливо, щоб цей проект ефективно функціонував і розвивалася активна співпраця між громадами і міською владою.

За словами міського голови Рівного Володимира ХОМКА, експерти прогнозують, що до кінця поточного року кількість ОСББ вже перевищить сотню, тому кожен рік влада буде збільшувати фінансування по обом програмам. Взагалі люди досить розумно роблять, що покращують комунальні системи своїх будинків, адже квартира, яка знаходиться у будівлі з хорошим дахом, трубами, електрикою, утепленими стінами, автоматично зростає у ціні.

23.09.2010Дмитро ГУБАНОВ



Рівне-Ракурс №10 від 23.09.2010p. 
На головну сторінку