Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №230 від 09.03.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Батькам на замітку

Дитина не закурить, якщо...

Чи задумувалися ви над тим, чи палить ваша дитина, у скільки років вона вперше взяла до рук цигарку? Чому ж так сталося, що улюблена донечка, яка зовсім недавно складала пазли, чи син, який дуже любив гратися конструктором «Лего», потрапили в полон тютюнопаління?.. Відповіді на ці запитання намагаються знайти і батьки, і вчителі, і лікарі.

Однією з причин, що спонукають підлітка почати палити, безсумнівно, можна назвати те, що він хоче продемонструвати всім, що він уже не той маленький хлопчик, який без мами не може зробити і кроку. Адже суспільство дозволяє курити дорослим, але забороняє дітям. Якщо батьки в цей період підлітку нададуть більше самостійності у вирішенні деяких питань, наприклад, у виборі друзів, музики, стилю одягу чи зачіски, то йому не потрібно буде доводити свою дорослість за допомогою цигарки. Тобто дорослим просто необхідно чимось поступитися заради того, щоб дитина не звикла до нікотину.

Так, роль батьків у вирішенні цієї важливої проблеми неоціненна. Допоможіть своєму чаду стати більш компетентним у деяких питаннях, ніж його однолітки. Підлітки завжди прагнуть мати авторитет серед ровесників. Вони починають курити, щоб здаватися серед своєї компанії досвідченішими. Якщо у сина є хобі, він добре грає на гітарі, катається на сноуборді чи розуміється на комп'ютерах, авторитет серед друзів йому забезпечений - у такому разі йому не потрібна сигарета.

За підрахунками наркологів, вірогідність того, що підліток починає курити в 13 років, досягає 80 відсотків, якщо в сім'ї палять троє дорослих, 40 відсотків - коли курить лише один дорослий. Поміркуйте, якщо ви позбудетеся цієї шкідливої звички, дитина це оцінить. Якщо ж ви не в змозі кинути палити, поясніть дитині, як погано ви вчинили, коли вперше закурили, і що ви щиро каєтеся. Ніколи не кажіть: «Я - дорослий, і мені можна курити, а поки ти дитина, тобі заборонено».

Поясніть дитині, що курити в сучасному суспільстві не престижно і не модно. В Україні прийнято закон про заборону куріння в громадських місцях та офісах, а також зменшення кількості тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення. Переконайте дитину, що людина, яка не курить, має вищу культуру й рівень інтелекту, її більше поважають.

Порахуйте разом, скільки коштів витрачається на сигарети в рік, і скільки корисних речей на ці гроші можна придбати. А ще спробуйте укласти з дитиною договір, і якщо вона не буде палити цілий рік, ви придбаєте їй жадану річ.

Підкажіть своєму чаду, як поводитися, якщо однолітки пропонують закурити. При відмові повинні бути аргументи і зустрічні пропозиції. Наприклад, аргументом може бути слабке здоров'я, алергія на дим, улюблене заняття та ін.

Пам'ятайте, щоб результати були позитивними, прислухайтеся до дитини і поважайте її думку.

09.03.2006Галина КАШПЕР, лікар-методист обласного центру здоров'я



Рівне-Ракурс №230 від 09.03.2006p. 
На головну сторінку