Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №468 від 30.09.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Аскариди наступають

Аскариди наступають

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я сьогодні більше 80 відсотків жителів Землі заражені паразитарними формами життя. Іншими словами, майже у кожній третій людині живуть паразити, які отруюють організм і провокують захворювання шлунково-кишкового тракту, дерматологічні захворювання, захворювання нервової системи, алергію тощо. На території країн СНД аскаридоз найбільше поширений у Білорусі, Закавказзі, центральних і південно-західних районах РФ. Досить часто це захворювання трапляється в Україні, особливо в її західних і північних областях, тобто у наших краях теж.

Завідувачка паразитологічного відділення ДЗ “Рівненська міська СЕС” Любов ГРИЦЮТА стверджує, що торік серед жителів Рівного спостерігалося зростання захворюваності на аскаридоз. Порівняно з 2008 роком цей показник збільшився на 10,8 відсотків.

Аскариди схожі на дощових черв’яків, іноді вони бувають у дітей у великій кількості (від 10 до 100 штук). Яйця, що вийшли з калом, дозрівають на вологій землі впродовж 12-40 днів (при температурі не нижче від 7-8°С і не вище 40°С). Дитина заражається аскаридозом, ковтаючи дозрілі яйця аскарид (з личинками) найчастіше з немитими овочами, ягодами, фруктами. У кишечнику з яєць виводяться личинки. Вони, потрапивши в організм людини, заглиблюються у слизову оболонку, звідки кровоносними шляхами попадають у ворітну вену, в праве серце, далі у легені, де через альвеоли потрапляють у бронхи, трахею, гортань і глотку, а звідти знов у шлунок й кишки, де вже розвиваються в зрілі особини. Цикл розвитку паразита триває приблизно 75 днів.

Санітарний лікар розповіла, що довжина самця аскариди досягає 25 см, а самки - 40 см. Єдиним джерелом збудника є інвазована людина. Механізм передачі - фекально-оральний, який мо-же реалізуватися водним або побутовим шляхами. Інфікування трапляється зазвичай у теплу пору року, коли збільшується контакт людини з ґрунтом. Гаряча пора аскаридозу - період сільськогосподарських робіт. Люди, дорослі й малі, їдять овочі, ягоди, фрукти, зелень з ґрунту, який забруднений людськими фекаліями. До слова, яйця аскариди дуже стійкі до зовнішнього середовища.

На жаль, найбільше схильними до захворювання на аскаридоз є діти. Можливостей для зараження у дітлахів під час гри більше ніж досить, позаяк яйця аскарид можуть знаходитися на траві, овочах, фруктах, зелені, у пісочницях тощо.

Що ж стосується розвитку імунітету при аскаридозі, то даних про наявність у людини природного імунітету дотепер не існує. Проте доведено, що при багаторазовому повторному зараженні аскаридозом у людини може розвиватися набутий імунітет. Тому однією з причин більш слабкого поширення аскаридозу серед дорослого населення порівняно з дітьми є імунітет, що виробляється у результаті попередніх заражень.

Тривожні сигнали-симптоми

- При підозрі на аскаридоз необхідно пам’ятати про небезпеку цієї хвороби, - нагадує пані Грицюта, - а розпізнати аскаридоз можна за цілим рядом ознак: частий біль у животі (причому, напади болю виникають раптово і так само раптово зникають), блідість шкіри, інколи легка жовтуха, нудота, блювота, незрозумілий кашель, помітне зниження апетиту і маси тіла, розлади у роботі кишківника. Тоді слід звернутися до фахівця і пройти найпростіше обстеження - здати кал на аскариди. Усі хворі з діагнозом чи навіть із підозрою на аскаридоз повинні пройти курс лікування, оскільки ймовірний ризик виникнення ускладнень незалежно від віку. Для виведення аскарид із організму людини призначається протиглисна терапія. Для лікування інвазії застосовують такі препарати, як вермокс, пірантел, ворміл, медамін, левамізол.

Вдаватися до методів самолікування - небажано, бо невідомо, якими наслідками для здоров’я це відгукнеться.

Народна медицина також рекомендує для профілактики і лікування паразитів пити відвари трав: полину, настоянку чорної тополі, кукурудзяних рилець, гарбузове насіння. Отже, щоб уникнути небезпеки, спеціалісти рекомендують насамперед дотримуватися елементарних правил особистої гігієни: ретельно мити руки після прогулянок, відвідування туалету, гри дітей у пісочницях. Сирі овочі та фрукти, зелень обов’язково перед споживанням ошпарювати окропом. Не забувати про вологе прибирання у квартирі, будинку, миття підлоги дезінфікуючими розчинами. У сім’ї, де є маленькі діти, слід дбати, аби маля не брало до рота сторонніх предметів. Іграшки повинні бути окремі для вулиці та дому.

30.09.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 30.09.2010p. 
На головну сторінку