Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №469 від 07.10.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Історія

Місто Помпеї як величезний історичний інтерес

Місто Помпеї як величезний історичний інтерес

Що ми знаємо про місто Помпеї? Які відчуття у нас виникають, коли перечитуємо трагічну історію цього древнього античного поселення? Особисто я вперше дізналася про місто Помпеї, коли побачила відому картину Карла Брюллова “Останній день Помпеї”.

Тоді, ще у дитинстві, цей витвір мистецтва мене вразив, і я завжди мріяла відвідати це історичне місце.

І отримала таку нагоду. Я особисто познайомилася з історією цього міста, побродивши його старовинними вузенькими вуличками, біля споруд, котрі збудовані з каменю та застиглої лави. Побачила будинки, зведені і у типовому стилі тодішньої римської архітектури. На власні очі побачила напівзруйновані вілли багатіїв, місцевий афмітеатр та інші історичні пам’ятки, які, зважаючи на кількість туристів, сьогодні мають величезний історичний інтерес.

Місто Помпеї - це найвідоміша історична пам’ятка Італії, якій присвячено багато досліджень та оповідей. Поряд з містом Помпеї були розміщені Геркуланум та Стабії, які теж було зруйновано виверженням вулкану Везувій. Це було два римських містечка, що розташовувалися у південно-західній частині Італії. Місто Помпеї було засновано ще у VIII ст. до н.е., і належало воно етрускам, грекам, а згодом - римлянам. Місто було не великим, але процвітаючим торговим центром.

Помпеї лежить відразу у підніжжя винуватця його трагедії - вулкана Везувій. На перший погляд - спокійна гора, яка стоїть самотньо і невимушено. Коли насуваються хмари, вулкан виглядає суворіше. Дійсно, упродовж багатьох століть вулкан Везувій “мовчав”, аж поки несподівано не пробудився. Спочатку над його кратером з’явилася хмара гарячої пари і попелу. Але жителі міста мало звертали на це увагу, бо звикли до цього. Та на той час Везувій не жартував. Стовп попелу, котрий піднявся із жерла вулкану, досягав 20 кілометрів у висоту. Багато людей намагалися сховатися від попелу у домівках, але там повітря швидко наповнювали отруйні сірчані випари і жителі гинули від задухи.

Сильний землетрус, який супроводжувався викидами із вулкану каменів, попелу, вулканічного бруду та лави розпочався 24 серпня 79 року н.е. Невидима хмара повністю поглинула місто і втікати було вже пізно. Ранок наступного дня зустрів помпейців гарячим повітрям, багато людей загинули раптово. Та все ж багатьом вдалося врятуватися, у місті залишилися в основному раби, щоб доглядати домашнє господарство, та ті, хто не схотів покидати Помпеї. Виверження Везувію повністю знищило місто. Помпеї разом із жителями зникли з лиця Землі під шаром попелу, товщина якого сягала до 6 метрів.

Відомим місто стало лише завдяки розкопкам вчених. Вперше місцерозташування Помпеї знайшли у XVII ст. при прокладенні водопроводу, проте розкопки розпочалися лише у XVIII ст. З науковою метою вони проводилися у XIX та XX століттях.

Завдяки роботі археологів, які буквально викопали поселення, Помпеї перетворилися на величезний археологічний музей просто неба. Саме пройшовшись вуличками старовинного міста можна уявити, яким було італійське місто 2000 років тому.

Серед зруйнованих та напівзруйнованих будівель можна побачити численні мозаїки, фрески, характерні для того часу. Багато статуй та старовинних амфор, котрі бу-ли знайдені при розкопках, зберігаються також на території Помпеї. Цікаво, що з того боку, де жили багатії, місто було обгороджене кам’яною стіною, так жителі захищали себе від можливого виверження вулкану.

На території міста був розміщений амфітеатр, де проходили гладіаторські бої, біля воріт міської стіни зазвичай будувалися готелі, кафе, конюшні, трактири. Помпеї на той час мали також публічний дім.

Везувій сьогодні спокійний. На його вершину легко потрапити. Повсюди помітно лавові потоки різноманітних вивержень, перекриваючи одна одну вони утворюють ніби панцир. Археологія нам дала лише можливість дізнати-

ся частинку історії з життя трагічно вимерлого міста. А сьогодення говорить нам про те, що Везувій до цих пір погрожує виверженням.

07.10.2010Аліна БУДАФЕНКО



Рівне-Ракурс №10 від 07.10.2010p. 
На головну сторінку