№472 від 28.10.2010p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#На межі
Скільки ще можливе життя на планеті? На скільки вистачить природних ресурсів, щоб забезпечити себе необхідним? Ця проблема останнім часом досить актуальна. Ми користуємося дарами природи і не завжди замислюємося, а що буде, коли людство видобуде останній барель нафти, чи спалить останні поклади вугілля...
Повноцінно Земля може прогодувати три мільярди своїх мешканців, у той час як на земній кулі уже проживає більше шість мільярдів, і ця динаміка зростаюча. На нашій планеті кількість голодуючих становить 925 мільйонів. Однак цей показник істотно знизився, що не може не радувати.
Запаси чорного золота меншають
Розвіданих світових запасів нафти вистачить на 40 років, зазначено в оприлюдненому нафтовою компанією BP звіті про стан енергетичних ресурсів у світі в 2006 році. При збереженні нинішніх обсягів споживання газу, його вистачить ще на 63 роки.
Інші джерела вказують на те, що нафта у світі закінчиться набагато швидше, ніж прогнозується офіційно.
“Існуючі резерви газу і нафти у Росії через десятиліття вичерпаються, якщо їхнє виробництво йтиме нинішніми темпами”, - наводить газета витяг з доповіді DIW. “Попри те, що Росія є другим найбільшим виробником нафти, вона посідає лише сьоме місце за розвіданими резервами. При нинішньому рівні виробництва ці резерви будуть вичерпані приблизно через 22 роки”, - відзначають автори дослідження.
Нас буде 8 мільярдів
Населення Землі досягло 6,89 млрд. чоловік, передає Deutsche Welle з посиланням на дані фонду Ганновера “Населення Землі”.
Щосекунди на планеті народжується три людини, щороку населення Землі збільшується на 80 млн. чоловік.
Експерти прогнозують, що до 2050 року число землян перевищить дев’ятимільярдну позначку.
Найстрімкіше росте населення держав, що розвиваються. Експерти вважають, що до 2050 року чисельність населення 49 найбідніших країн подвоїться і складе 1,7 мільярда.
Але якщо наша планета може витримати і набагато більшу чисельність людства, то земельні ресурси - ні. Вони й так на межі виснаження. Наша планета спрагла й спустошена, і якщо видобутки земельних ресурсів матимуть сьогоднішню тенденцію, то останній доступний барель нафти добудуть уже через років 40-50. А як ви знаєте, із нафти наразі виробляють практично все, від палива до пласт-маси, тканин тощо.
Чи хватить усім мешканцям планети земельних дарів? Ось у чому питання. Чи може Земля прогодувати постійно зростаючу кількість своїх мешканців?
Запаси мають свій ліміт
Із збільшенням населення у світі передбачається збільшення споживання електроенергії на 50-100%, у порівнянні із рівнем 90-х років XX ст. При цьому вважається, що у наступні десятиріччя головним джерелом енергії будуть невідновлювані викопні види органічного палива - вугілля, нафта та природний газ. З урахуванням значного прогнозованого зростання обсягів споживання, загальних розвіданих світових ресурсів викопних палив усіх видів вистачить відповідно: вугілля - на 250-300, нафти - на 30-40, природного газу - на 50-70 років. Уже в другій половині XXI сторіччя тільки запаси вугілля будуть достатні для компенсації зниження розвіданих ресурсів палива, тоді як запаси нафти і газу скоротяться настільки, що вже через 30 років для нафти і 40-50 років для газу через граничне виснаження запасів доведеться суттєво обмежити їх видобуток.
У структурі світового енергоспоживання на вугілля припадає 27% первинних енергоносіїв, тоді як на нафту - 40%, природний газ - 23%, ядерне паливо - 7,5%, гідроенергію - 2,5%. Провідним світовим споживачем первинної енергії залишається США, де використовується майже четверта частина всіх первинних енергоносіїв, які споживаються у світі.
Світові запаси риби на межі виснаження - ООН
Світові запаси риби перебувають на межі виснаження. Серйозну загрозу рибному промислу становлять загублені або кинуті рибалками сітки та інші рибальські снасті, говориться у спільній доповіді Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО) і Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП).
Тим часом, як відзначають експерти ФАО і ЮНЕП, розширення масштабів рибальства призводить до збільшення цієї проблеми. Вони закликали, передусім морські держави, розробити дієву стратегію боротьби із цим негативним явищем.
Площі лісу невпинно скорочуються
Лісові ресурси світу налічують 3,8 млрд. га, промислові запаси деревини становлять до 50 млрд. куб. м. Ліси є основним постачальником кисню в атмосферу. Деревина використовується як паливо, як цінний матеріал для будівельної та хімічної індустрії. Ліси відіграють величезну роль у газовому балансі атмосфери і регулюванні планетарного клімату Землі.
За останні 200 років площа лісів Землі скоротилася приблизно вдвічі. Щорічно у світі знищуються ліси на площі 125 тис. кв. км, що дорівнює території Австрії і Швейцарії разом узятих (в основному в країнах, що розвиваються). У високорозвинених державах лісові масиви скорочуються і деградують у зв’язку із забрудненням повітряного середовища і ґрунтів.
На нашій планеті йде постійна урбанізація. Виникли й продовжують з’являтися міста-гіганти, де населення перевищує 10 млн. чоловік. Постійний розвиток промисловості, транспорту, енергетики, індустріалізація сільського господарства стали причиною того, що антропогенний вплив на навколишнє середовище набув глобального характеру.
Глобальне потепління, зростання промислових потужностей, марнотратство у використанні ресурсів. Чи потрапить виснаження запасів прісної води до списку екологічних проблем?
З усіх вище перерахованих проблем людства випливає зростання цін на продовольство. Уже зараз на межі голоду у світі живе приблизно 925 мільйонів.
Ми користуємося благами науково-технічного прогресу людства, це полегшує нам життя, але Земля стогне і потерпає від цього прогресу. Людство уже нездатне жити без нього і нездатне відвернути його наслідки.
28.10.2010 | Підготувала Аліна БУДАФЕНКО |
Рівне-Ракурс №10 від 28.10.2010p. На головну сторінку |