Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №474 від 11.11.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Від першої особи

Михайло БАСЮК: “Пишіть краще про колектив”

Михайло БАСЮК: “Пишіть краще про колектив”

Цього року Рівненській міській стоматологічній поліклініці виповнилося 40 років з дня заснування. Наступного - буде 20, відколи почала діяти нова міська стоматполіклініка на вулиці Соломії Крушельницької. З 1986 року очолює заклад Михайло БАСЮК. І 14 листопада родина, колектив, численні друзі, колеги та, звісно, пацієнти, вітатимуть свого головного лікаря, заслуженого лікаря України Михайла Олексійовича Басюка із 60-річчям.

Михайло Басюк працює головним лікарем стоматологічної поліклініки з квітня 1986 року. Рівненська міська стоматологічна поліклініка в наші дні - це три лікувальних відділення, ортопедичне та відділення металокераміки. У штаті закладу 291 посада, з них 97,5 лікарів-стоматологів, 2 зубних лікарів, 62 медичні сестри, 32 зубних техніки, інші - обслуговуючий персонал. Зараз стоматполіклініка обслуговує 173,6 тисячі дорослого населення. Близько 40% спеціалістів працюють повністю на самозабезпеченні, тобто на госпрозрахунковій основі. Зокрема, це стосується відділень ортопедії та металокераміки. Міська стоматполіклініка розрахована на 500 відвідувань у зміну (працюють дві зміни). Упродовж року тут лікуються понад 140 тисяч пацієнтів.

- Ми сьогодні цілком конкурентноспроможні, - каже пан Басюк. - У поліклініці запроваджено всі останні сучасні стоматологічні методики. Нещодавно вдалося закінчити ремонт приміщень і суттєво оновити стоматологічне обладнання. Та основна наша проблема, характерна і для всієї України, - це розділення стоматологічної допомоги на безкоштовну, гарантовану державою, і стоматологічні послуги, за які ми вимушені просити у пацієнтів благодійні внески. Так, якщо мова йде про застосування композитів, фотополімерних матеріалів, знеболення анестетиками закордонного виробництва, лікування захворювання пародонту з використанням вартісних матеріа-лів або ж вектор-терапії. До слова, прилад для цієї дуже ефективної методики є тільки у нашій стоматполіклініці.

- То поясніть більше про таку славну методику і головне, чи це не боляче?

- Вектор-терапія - відносно безболісна процедура, яка дозволяє цілеспрямовано обробити всю поверхню оголеного кореня зуба і патологічної зубодесневої кишені за допомогою ультразвуку та полірувальної, кісткозамінної субстанції на основі гідрооксиапатиту кальцію. Використання цього методу сприяє виліковуванню ясен на ранніх стадіях захворювання і стабілізації процесу захворювання на більш занедбаних стадіях, даючи змогу навіть уникнути операційного втручання.

- Але йдемо далі. Коли до всього вище перерахованого додати рентгензнімки не для піль-говиків, радіовізіографію, то обійтися без благодійних внесків неможливо. Проте і безкоштовно пацієнти можуть отримати якісну медичну допомогу з використанням якісних матеріалів. Наприклад, для знеболення у нас є угорський “Лідокаїн” для пломбування - такі дефіцитні колись у Союзі чеські “Евікрол” і “Фрітекс”.

- Внески у наших медичних закладах вельми важко назвати благодійними, радше примусовими через безвихідь...

- Що ж робити, коли держава виділяє на кожного пацієнта по 46 копійок! На жаль, нині в Україні немає нормальної законодавчої бази, яка дозволила б нам спокійно працювати. Бо ж ніби благодійні внески надходять до нас і законно, та все ж ми не відчуваємо задоволення. Хочеться, щоб, зрештою, відкрито дозволили працювати платно. Страхова медицина, можливо, й варіант вирішення цієї проблеми, але, на мою думку, до неї нам ще далеко, адже в країні немає міцної економіки. За кордоном, до речі, стоматологічні послуги не входять у загальну страховку. Люди повинні купувати окремі поліси, які коштують дуже дорого, тому там також багато беззубих.

В Україні держава фінансує стоматологічні установи на 30-40% від потреби. Так, міська стоматполіклініка має на одного відвідувача всього 46 копійок для придбання матеріалів, інструментарію, медикаментів і деззасобів. А щоб забезпечити лікаря всім необхідним для щоденної роботи, нам потрібно придбати 4,5 тисячі найменувань засобів і медикаментів. Одна коробочка цементу коштує сьогодні 2 тисячі гривень, малесенька голочка - і то 26 гривень. Я вже не кажу про деззасоби, яких щомісяця потрібно на 7-8 тисяч гривень. Усе коштує дуже дорого, а ціни піднімати ми не можемо, адже наші пацієнти, в основному, - люди з середнім і низьким рівнем доходу. До речі, і пільговиків держава фінансує лишень на 30%. Їх у нас 73% від усього населення міста, бо ж до цієї категорії належать діти, вагітні, студенти, інваліди, пенсіонери, ветерани, матері-одиначки. Відтак черга на безкоштовне протезування пільговиків розтягувалася на 1,5-2 роки. Хоча зараз, завдяки міській владі та особисто міському голові, які знайшли можливість виділити кошти, черга таки дещо змен-шилася, у ній сьогодні налічується 1500 таких пацієнтів. Попри все, закликаю людей лікувати зуби, своєчасно звертатися до лікаря, регулярно доглядати за порожниною рота від народження й упродовж усього життя і пам’ятайте: аби зуби, то хліб буде!

Михайло Басюк є членом координаційної ради Асоціації стоматологів України та головою її обласного осередку, членом Асоціації організаторів стоматології, а також робочої групи МОЗ України з розробки директивних документів по стоматології, експертом МОЗ України зі стоматології. Серед його розробок - запроваджений в Україні табель оснащення стоматологічного кабінету, лист МОЗ України про надання зубопротезної допомоги пільговим категоріям та ін. Орден палаючої свічі - вища нагорода Всесвітньої Асоціації Стоматологів, одна з останніх почесних відзнак головного лікаря Рівненської міської стоматологічної поліклініки.

11.11.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 11.11.2010p. 
На головну сторінку