№475 від 19.11.2010p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#І таке буває
Власник однієї з фірм вирішив круто взятися за дисципліну. За кожне невиконане або невчасно виконане завдання почав знімати гроші із зарплати (100 гривень), жодні пояснення не приймалися. За кожне запізнення - 200 гривень, навіть не слухаючи причину. А за “нецільове” використання Інтернету - взагалі 500 гривень (!).
Поступово знижують зарплату
Знущаються з найманих працівників ще й таким чином: переманюють топ-менеджера, погоджуються на його вимоги по зарплаті, а через два місяці кажуть: “Ви не справляєтеся з роботою, знижуємо вам зарплату, наприклад, на 20 відсотків”. Через наступні два місяці ще мінус 20 відсотків, і так далі.
Перекладають відповідальність за злочини
На жаль, іноді людина ризикує не тільки грошима, що належать їй за виконану роботу. Найнеприємніший для здобувача варіант, коли його беруть на роботу спеціально, щоб підставити. У 90-х роках існувала група фінансових компаній, які, володіючи інформацією про майбутні перевірки, набирали недосвідчених дівчат на посаду головного бухгалтера, з правом підпису. Необстріляні працівниці без питань підписували те, що веліло їм керівництво. У результаті їм не платили ні копійки, ще й перекладали на них відповідальність за свої злочини.
Не дають працювати
Штрафувати можуть не тільки за запізнення, але і взагалі за все, що завгодно. Відлучився на кілька хвилин, коли тебе викликав керівник - штраф. Не виконав вказівку шефа - а тут, як ви розумієте, можуть бути варіанти - штраф. Доходить просто до абсурду. Взяли на роботу аналітика, а комп’ютер не надали. Він кілька днів намагався його вибити зі служби забезпечення - невдало. У результаті його оштрафували за невиконану роботу, яку можна було зробити тільки на ПК.
Звинувачують у нестачі продукції
Влаштувавшись працювати у деякі фірми, можна не тільки залишитися без обіцяних грошей, але й втратити свої. Приблизно так виглядає стандартне оголошення в газеті: “Потрібні рекламні листоноші (розповсюдження рекламної продукції по поштових скриньках). Вільний графік, оплата відрядна, до 150 гривень у день”. Людям видають листівки, стверджуючи, що їх, наприклад, 7 тисяч штук. Навряд чи хтось візьметься перераховувати цілу купу кольорових папірців. Солідний співробітник фірми-роботодавця суворо попереджає: “Вашу роботу перевіряють спеціальні люди. Якщо вони виявлять, що в поштових скриньках немає листівок, ви заплатите штраф”. Виконуючи роботу, листоноші виявляють, що матеріалу-то їм видали менше - скажімо, 4 тисячі листівок. Приходячи за оплатою, працівники зустрічають директора з перекошеним обличчям, який гнівно сипле образливими характеристиками, звинувачуючи “недбайливих” співробітників у привласненні рекламного матеріалу або несумлінності роботи. Далі виявляється, що ошукані аферистами люди ще й повинні заплатити фірмі штраф, причому не тільки за зникнення листівок, але й відшкодувати “упущену вигоду”. Звичайно їм погрожують судом, міліцією або іншими способами розправи. Не всі, звісно, лякаються і несуть “штрафні” гроші, але випадки такі відомі.
Що робити?
Як мінімум, шукати роботу з “білою” зарплатою. Коли всі права та обов’язки чітко прописані у колективному договорі, трудовій угоді або контракті, коли ваш підпис стоїть на папері, де зазначена точна сума заробітку та за яку саме роботу й обов’язки на даній посаді - ви зможете довести свою правоту в суді, і вам компенсують недоплачене. В іншому випадку, вам навряд чи вдасться повернути свої гроші.
У випадку зі штрафами, пам’ятайте, що трудові спори вирішуються в суді. Якщо роботодавець вважає, що працівники завдали йому збитків, то необхідно обґрунтувати свою точку зору, спираючись на документи. Крім того, роботодавець має право стягнути з працівника тільки прямий збиток, а “упущена вигода” і “недоотримані доходи” у трудових відносинах стягненню не підлягають.
19.11.2010 | Дмитро ГУБАНОВ |
Рівне-Ракурс №10 від 19.11.2010p. На головну сторінку |