№476 від 03.12.2010p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Бабусин рецепт
Гарбуз - дуже корисний овоч. У його м’якуші міститься багато особливо цінного для дитячого організму вітаміну D, який підсилює життєздатність і пришвидшує ріст дітей.
Гарбузовий м’якуш, у якому міститься багато каротину, вітамінів С, В1, В2, їдять для поліпшення діяльності кишечнику (від запорів). Його радять людям із харчовою алергією як страву, що має гіпоалергенні властивості.
Страви з гарбуза рекомендують вводити до раціону хворих на гепатит та холецистит, людям із жовчнокам’яною хворобою, хронічним колітом та ентероколітом у стадії загострення, із захворюваннями серцево-судинної системи (гіпертонія, атеросклероз із недостатністю кровообігу), з гострим і хронічним нефритом та пієлонефритом. Гарбуз рекомендують вагітним у разі нудоти.
Страви з гарбуза бажано вживати тим, хто переніс хворобу Боткіна: діючі речовини м’якуша прискорюють відновлення антитоксичних функцій печінки.
При лікуванні нирок вживають не сам м’якуш, а свіжий сік із сирого гарбуза - по 0,5 склянки на добу. Сік із гарбуза має і заспокійливі властивості, поліпшує сон.
Страви з гарбуза як засіб для виведення надлишку рідини з організму (водянка, хвороби нирок) треба вживати протягом 3-4 міс. у сирому вигляді по 0,5 кг, а у вареному й печеному - до 1,5-2 кг щодня.
З косметичною метою використовують як свіжий, так і варений м’якуш гарбуза.
Гарбузове насіння виганяє глисти
Гарбузове насіння здавна застосовують у народній медицині від глистів та як засіб, що допомагає у разі захворювання сечостатевих органів, особливо, якщо є спазми, які затримують випускання сечі, та за появи в ній крові.
Зі свіжого, ще не висушеного, й не очищеного насіння гарбуза можна приготувати протиглисні ліки: 500 г (це близько 500 насінин) подрібнити разом із лушпинням у млинку для м’яса, залити подвійною кількістю води (5 склянок) і випаровувати вологу протягом двох годин на помірному вогні, не доводячи до кипіння.
Після цього відвар, згущений майже наполовину, процідити через марлю, з його поверхні зібрати шар олії. Немовляті віком до року цих ліків дають по 10 мл, коли ж дитині, скажімо, 8 років, порцію збільшують до 80 мл.
У дні лікування від глистів потрібно споживати рідку їжу (супи, каші, овочеве пюре, кисле молоко тощо). Увечері рекомендують застосовувати проносну сіль (25-30 г для дорослих). Уранці наступного дня вдаються до очисної клізми і п’ють ковтками приготовані ліки натще протягом 30-40 хв.
Рецепти з гарбуза
Напої
- Гарбуз почистити, сполоснути холодною водою, натерти на дрібній тертці і вичавити 100 мл гарбузового соку. Змішати з огірковим розсолом (30 г), додати сіль, цукор і чорний перець до смаку.
- Змішати гарбузовий (100 г) і томатний (50 г) соки, додати сіль, цукор, чорний мелений перець до смаку. Можна додати дрібно нарізану зелену цибулю або петрушку.
Кисіль із гарбуза
Гарбуз (500 г) почистити і натерти на дрібній тертці. Картопляний крохмаль (1,5 ст. л.) розвести холодним молоком (0,25 л), вилити у гаряче молоко (0,25 л) і, перемішуючи, кип’ятити. Додати ванільний цукор, трішки солі, натертий гарбуз. Усе добре розмішати, довести до кипіння.
До киселю можна подати ягідний охолоджений сік (малиновий, з червоних порічок).
Салат
Стиглий гарбуз (200 г) почистити від насіння і шкірки, натерти на крупній тертці. Так само приготувати яблука (2 шт.). Усе це змішати з родзинками (1-2 ст. л.). Заправити цукром (1 ст. л.) і сметаною (2 ст. л.).
03.12.2010 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 03.12.2010p. На головну сторінку |