Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №480 від 24.12.2010p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Шанс для вірусів

Ну ось почалося! Школярі на карантині. На уроках не сидять, проте вештаються міськими вулицями та галасують на подвір’ях будинків, адже погода сприяє прогулянкам. Чи виправдані були грипозні канікули, питання риторичне. Хто ж вам правду скаже... А тим часом люди таки хворіють. І це природно - зима ж усе-таки. Нежить, біль у горлі, високу температуру й інші симптоми застуди, які виникають у холодну пору року, ми традиційно називаємо або ГРЗ, або ГРВІ - гострими респіраторними вірусними інфекціями.

Як відрізнити застуду, яка мине за кілька днів після чаю з калиною-малиною, від грізного грипу, що дає купу ускладнень, ми запитали у фахівця.

- ГРЗ спричиняє значна кількість вірусів. Є віруси грипу, парагрипу, аденовіруси, риновіруси та інші, - пояснює лікар-методист обласного центру здоров’я Віктор МЕЖОВ. - Вони не бояться низьких температур, навіть заморозків, проте швидко гинуть при прогріванні, під дією різноманітних дезінфікуючих засобів при ультрафіолетовому опроміненні. Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом, а також через предмети побуту. Джерелом інфекції завжди є хворий, байдуже, яка на вулиці температура. Щоправда, переохолодження значно ослаблює організм, що й дає вірусу шанс. Віруси-збудники застуд уражують слизову оболонку дихальних шляхів. Тяжкість захворювання залежить від агресивності вірусу і стану імунної системи хворого.

- Чим же небезпечні грип та прості застуди?

- Зниженням імунітету. На цьому тлі може виникнути вторинна бактеріальна інфекція, яка спричиняє різноманітні ускладнення. У групі ризику - діабетики, а також ті, хто має хронічні серцево-судинні та легеневі хвороби. На жаль, імунітет після перенесеного ГРЗ не зберігається надовго, тому за сезон можна перехворіти різними вірусами три-чотири рази. Серед типових для сезону хвороб важливо відрізнити грип, який дає серйозніші ускладнення, ніж прості ГРЗ. Лікуючи грип як застуду, можна отримати такі ускладнення як бронхіт, синусит, отит, пневмонію, цистит.

Грипу характерна слабкість, озноб, висока температура (до 39 градусів і вище, може триматися 3-4 дні), головний біль, біль у ділянці очних яблук, ломота у м’язах і суглобах. У горлі сухо й дере, ніс закладений, а от нежитю майже немає. Якщо грип протікає важко, можливе безсоння, блювота, судоми, втрати свідомості.

Парагрип - це вірус, який триває 3-6 днів; у половини хворих перебіг має легку форму.

Його можна впізнати за тим, що хворий втрачає голос. Він може осипнути або охрипнути.

Кашель при цьому уривчастий. Вірус парагрипу викликає запалення гортані і трахеї, може давати ускладнення у формі гаймориту.

Риновірусна інфекція викликає чхання, сухість у носоглотці. У горлі теж сухість, дере, боляче ковтати. На другому етапі з носа починає текти прозорий слиз. Утім, температура піднімається не вище за 37 градусів.

Аденовірусна інфекція призводить до високої температури і напухання мигдалин. Ковтати важко, а за 2-3 дні виникає різь в очах. За кілька днів з’являються білі або сіруваті плівочки на мигдалинах, у горлі, у кутиках очей, болить живіт, лімфовузли по всьому тілу збільшуються.

Також нерідко трапляється респіраторно-синцитіальна інфекція. Вона уражує бронхи та бронхіоли. Особливості хвороби - астматичні напади з браком повітря, утруднений видих, хрипи в легенях.

Зазвичай усі віруси “люблять” кисле середовище і “не витримують” лужне. Тому для підтримки організму можна пити мінеральну воду “Боржомі”, а також вітамінні відвари з шипшини та калини, різноманітні морси, журавлинний та апельсиновий соки. Хворому треба випивати 3-4 л рідини на день. Їжа повинна бути насичена білком, у раціоні мають бути нежирна риба, волоські горіхи, капуста, цибуля та часник.

24.12.2010Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 24.12.2010p. 
На головну сторінку