Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №231 від 16.03.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Подія

Відблиск «заграви»

У дні Шевченківських свят Блок Юлії Тимошенко провів чергову акцію: 500 книг роману «Заграва» - про історію УПА, було презентовано всім сільським і шкільним бібліотекам Полісся.

Заграва… Це слово добре відоме людям старшого покоління. Саме так називалася одна із чотирьох військових округ північного відтинку Української Повстанчої Армії, яка охоплювала територію семи північних районів Рівненщини. Та час, як відомо, не лише лікує, іноді він - убиває. Передусім - пам'ять. Здавалося, так і станеться за шість повоєнних десятиліть із спомином про УПА. Особливо, коли зважити на той ідеологічний тиск, який ще недавно чинився над усім, що стосувалося ОУН-УПА. Але, о диво: поросли лісами й чагарниками місця, де стаціонували колись повстанські сотні й курені, затяглися мохом сліди від куль і осколків на «тілі» поліських дубів і грабів - мовчазних свідків запеклих боїв «наших хлопців», як називали і називають дотепер повстанців поліщуки, із наїзниками всіх мастей, та не заріс «чагарником» забуття спогад про той час, коли

«далеко, на Волині, створилась армія УПА,

щоби воскресла Україна і завітала свобода».

Свідченням тому й однойменний роман «ЗАГРАВА», написаний Народним депутатом України Олександром Абдулліним у співавторстві з нашим земляком - уродженцем Дубровицького району, а нині - кореспондентом «Робітничої газети» Петром Воробеєм, який не так давно побачив світ у видавництві «Український письменник».«Дві протилежні правди спроможні породити таку силу-силенну домислів, що іноді важко відрізнити де чорне, а де біле, де святе, а де - грішне. А коли до цього додати фактор часу, помножений на людський суб'єктивізм, як ми маємо в історії з УПА, то не дивно, що єдина, здавалося Україна, ще й досі ділиться на «комуняків» і «бандер», а там, де одні гукають «Слава!», інші кричать - «Ганьба!». Роман «Заграва» і є скромною спробою авторів, спираючись на факти, документи і долі людські, стати на бік Істини, якою б гіркою чи сумнівною вона не видалася декому»,- зазначили автори книги в передньому слові до читачів. І цьому принципу автори залишилися вірні від першого до останнього рядка роману.

Думаю: коли правда, що історія - це своєрідний ланцюг, що зв'язує воєдино покоління живих, ненароджених й тих, хто пішов у небуття, то історичний роман «ЗАГРАВА», і є коли не таким ланцюгом, то принаймні - його міцною й надійною ланкою. Неспроста ж і Голова Національної Спілки Письменників України, Народний депутат Володимир Яворівський у своїй передмові до книги зазначив, що «Заграва» - є своєрідним ключем, що відмикає болючу і болісну сторінку боротьби українського народу проти зайд і чужинців, як би вони не називалися, під час Другої Світової війни».

- Так трапилося, що, готуючи роман до друку, а справа була напередодні Дня Перемоги, я розповів про «Заграву» Президенту України Віктору Ющенку. - згадує Вололодимир Яворівський. - Віктор Андрійович виявив щире бажання ознайомитися із цим твором. Таким чином, він виявився одним із перших читачів роману. Реакцію Президента на «Заграву» я б передав так - подібна книга мусить бути в кожній українській хаті.

Що ж, можливо, так і станеться в майбутньому, і роман «Заграва» буде настольною книгою кожного, кому небайдужа наша історія. А поки… Поки що, дякуючи одному із авторів книги - Народному депутату і кандидату до Верховної Ради від Блоку Юлії Тимошенко Олександру Абдулліну, роман «Заграва» віднині буде в кожній сільській і шкільній бібліотеці Полісся, терени якого й складали колись повстанську округу «Заграва». Зауважу лише, що деякі школи Дубровиччини, які отримали цю книгу раніше, виявили бажання включити твір наших земляків для позакласного читання. Тож цілком ймовірно, що віднині відблиск «Заграви» стане тим «патріотичним» маяком, за яким звірятиме молодь Полісся свій плин у нашому непростому і розбурханому житейському морі.

16.03.2006Олесь Вітряний, журналіст



Рівне-Ракурс №10 від 16.03.2006p. 
На головну сторінку