№485 від 27.01.2011p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Надія
Дітей із вродженими вадами серця, яких відмовилися оперувати українські фахівці через високий ризик, нині лікують італійські кардіохірурги. Безкоштовну кваліфіковану допомогу на Сицилії вже отримали Іван та Катруся з нашої області, а також десятирічна Марійка з Тернопільщини. Вивчити стан їхнього здоров’я, обстежити інших важкохворих діток Рівненщини та обговорити подальші умови співпраці приїхали в обласну дитячу лікарню італійські фахівці.
У цей час лікарі обласної дитячої лікарні почали брати участь у проекті “MELO”, реалізованого організацією LICOS (Італійська лабораторія співпраці та розвитку). Обласний кардіолог Оксана ЛОЗОВА, яка є лікарем Івана Сичика, запропонувала в рамках цього проекту безкоштовно прооперувати дитину в Італії. Після ретельної діагностики 11-річний Іван полетів разом із мамою на острів Сицилія.
- Це була складна й унікальна операція, - каже Оксана Лозова, - під час неї були задіяні 16 медиків. Із дозволу батьків, хід операції відзняли на відео як навчальний матеріал для кардіохірургів Європи. Італійські фахівці змогли виправити патологію серця, і хлопчик зараз почувається добре.
Під час двомісячного перебування в Італії, а саме стільки тривала діагностика, операція та реабілітація Івана, наші краяни проводили більшість часу не в лікарні. В їхньому розпорядженні був будиночок на березі моря з комфортними умовами проживання та особистим перекладачем, пригадує Світлана Сичик.
- Ми засмагали й купалися, а потім повернулися додому. Іван дуже скучив за нашим поліським снігом і морозами. Вже за місяць після операції він катався разом із однолітками на санях, забувши про задишку та болі в серці.
Саме ці аргументи Світлани Сичик переконали та додали впевненості ще одній мамі, яка боялася лікувати дитину в Італії, рівнянці Наталії Беднарській. Її крихітну Катрусю не оперували в Україні через недостатню вагу. У свої чотири роки дівчинка, після перенесених двох операцій на серці, важила лише дев’ять кілограмів, а лікарі чекали, коли набере 14-15. Тоді Оксана Лозова передала історію Катерини Беднарської італійським кардіохірургам і вони погодилися її прооперувати. Мама з дитиною пробули в Італії також два місяці і повернулися додому торік весною із подарунками від тамтешніх медиків. Катрусі навіть презентували італійський комп’ютер, тож тепер вона вивчає мову своїх рятівників. Для повного курсу лікування дівчинці мають зробити ще одну операцію. У рамках проекту вона теж буде безкоштовною.
Аби пролікувати безкоштовно якомога більше дітей Рівненщини, які мають врод-жені вади серця, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Віталій БОЙКО (він у ролі головного лікаря обласної дитячої лікарні започаткував співпрацю з італійцями у 2008 році) запропонував дещо змінити умови співпраці - оперувати дітей у Рівному. Відтак, на його запрошення імениті кардіохірурги працювали із пацієнтами з Рівненської області протягом дня у той час, коли їхній візит в Україну тривав всього три дні. Вони оглянули 11 дітей з важкими вродженими вадами серця (трьох уже прооперованих в Італії), а також ознайомилися з відділенням серцево-судинної хірургії Рівненської обласної клінічної лікарні. За словами Віталія Бойка, поперед-ньо домовлено, що проект готовий профінансувати модернізацію операційної, аби вона відповідала сучасним європейським стандартам, а також придбання розхідних матеріалів для операцій.
Погодилися приїжджати до пацієнтів і анестезіологи та кардіохірурги зі світовими іменами. Так, ведучий кардіохірург о.Сицилія Карнело Міньоза запевнив, що кардіологи Рівненщини мають високий професійний рівень. Втім їм бракує практичного досвіду, який можна почерпнути в кардіохірургічних центрах столиці, або у тій же Італії. Відтак, у рамках проекту “MELO” домовлено поглибити співпрацю між нашими й тамтешніми лікарями. Тож незабаром на Рівненщині практикуватимуть спільні консультації з іноземними фахівцями та діагностування на відстані. Для цього президент організації LICOS Алессандро Калі пообіцяв профінансувати в рамках проекту “MELO” встановлення спеціального обладнання в обласній дитячій лікарні для кращої комунікації медиків. Тож після технічного підсилення телекомунікаційних технологій наші фахівці оперативніше обмінюватимуться результатами діагностики та обговорюватимуть їх із іноземними колегами, а це допоможе швидше поставити діагноз і підібрати необхідне лікування для пацієнтів.
Крім того, завдяки співпраці з італійцями рівненські медики змогли перейняти й практичний іноземний досвід - безкоштовне стажування в тамтешніх клініках вже пройшли шестеро лікарів обласної дитячої лікарні (неонатологи, неврологи, онкогематологи). На лютий заплановане навчання медсестер.
Алессандро Калі запевнив, що за підтримки облдержадміністрації, співпраця з Рівненщиною розвиватиметься й надалі. Для подальшої реалізації проекту медики обласної дитячої лікарні вивчають італійську мову, аби вільно спілкуватися під час стажування, спільного діагностування та оперування хворих.
Попри двомовність, рівненські й італійські фахівці одностайні у тому, що акценти слід ставити на перинатальній діагностиці, аби скоригувати патологію в перші дні життя. Тому констатують: майбутнє - за потужними кардіохірургічними центрами в областях і кваліфікованими лікарями-практиками. Рівненщина завдяки іноземцям вже нині шліфує ці дві необхідні складові.
Довідка
У рамках проекту “MELO”, реалізованого організацією LICOS (Італійська лабораторія співпраці та розвитку), в Італії безкоштовно прооперовано чотирьох дітей з Рівненської області. Вартість операцій, які провели іноземці нашим пацієнтам, становить від 13 до 25 тисяч євро.
27.01.2011 | Яна КАЛИНЕЦЬ |
Рівне-Ракурс №10 від 27.01.2011p. На головну сторінку |