№488 від 17.02.2011p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Організм людини по-різному реагує на життєві перипетії - клопоти, негаразди. В одних нервове потрясіння знижує апетит і людина худне просто на очах. В інших такий стан призводить до безконтрольного поїдання великої кількості харчів, зазвичай солодкого та борошняних виробів. Зрозуміло, їжа годує не лише наше тіло, а й емоції.
Фахівець обласного центру здоров’я Галина КАШПЕР переконана, що причиною зайвих кілограмів найчастіше стає переїдання на нервовому ґрунті:
- Інакше кажучи, формується певна залежність від тих чи інших продуктів. Ко-ли ми їмо щось смачне, наприклад, шоколад, то в нашому організмі виробляється невелика кількість гормонів, які поліпшують настрій. Ця винагорода підкріплює перевагу, яку ми надаємо цьому продукту і вже надалі вибираємо саме його, оскільки він допомагає позбутися негативних емоцій. Проте голод природний і на нервовому ґрунті.
- Яка різниця між фізіологічним та емоційним голодом?
- Емоційний голод виникає раптово, зненацька, при-родній же наростає поступово. Під впливом емоцій людям хочеться певних продуктів. Приміром, піци, морозива, тістечка. Зазвичай організм не погоджується на заміну. Насправді голодна людина не є вибагливою до їжі; емоційний потяг до їжі має імпульсивний характер, вимагає негайного задоволення. Натомість справжній голод може зачекати. Заїдаючи хвилювання, людина найчастіше продовжує споживати їжу навіть тоді, коли відчуває насичення.
- Які продукти спроможні, якщо не заспокоїти нерви, то принаймні зменшити хвилювання?
- На першому місці у списку “втішних” продуктів стоїть морозиво. Його люблять всі, а ось перевагу іншим продуктам представники різних статей віддають неоднаково. Чоловіки здебільшого люблять м’ясо, піцу. Жінки - тістечка, торти, цукерки.
Як показують дослідження, конкретний вибір залежить також від переживань. Скажімо, під час опитування з’ясувалося: 32 відсотки в гарному настрої надають перевагу м’ясним і смаженим стравам, в стані депресії 39% тягнуться до солодкого, а 36,5% респондентів, нудьгуючи, налягають на чіпси.
Безкалорійні поради
Отже, щоб не стати заручником емоційного голоду, радимо змінити вид занять. Якщо вам раптом захотілося заїсти свою проблему тістечком, намагайтеся переключитися на щось інше: подивіться хороший фільм, прогуляйтеся на свіжому повітрі, послухайте приємну музику. А ще не тримайте вдома висококалорійних продуктів. Намагайтеся не ходити в продуктовий магазин, коли вам сумно; перекушуйте овочами та фруктами. Наприклад, візьміть велике яблуко і довго жуйте його. Якщо відмовитися від “втішної” їжі важко, не робіть це в категоричній формі. Просто розділіть їжу на невеличкі порції. Тоді спокуса з’їсти все і відразу зникне.
Збалансуйте свій денний раціон. Якщо людина не отримує достатньо калорій для своїх енергетичних витрат, то вірогідність емоційного зриву підвищується. Як кажуть, все в міру. Недоїдання, як і переїдання, не приносять користі здоров’ю. Тому харчуйтеся регулярно. Не пропускайте сніданок. У вашому меню повинні бути продукти зі всіх харчових груп. Звісно, перевагу варто надавати стравам зі злаків, овочів, фруктів, нежирних сортів м’яса та риби.
І ще: не сваріть себе за зриви. Якщо сьогодні ви зїли багато, спробуйте наступного дня розвантажити свій організм і уникнути повторного переїдання. А головне, налаштуєте себе на хороші позитивні зміни, які ви хочете внести у свою харчову поведінку і вірте, що вам неодмінно це вдасться. Адже такі зміни позитивно позначаться на вашому здоров’ї.
17.02.2011 | Ольга ЯРОШ |
Рівне-Ракурс №10 від 17.02.2011p. На головну сторінку |