Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №490 від 03.03.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Лікнеп щодо катаракти

Лікнеп щодо катаракти

Катаракта в перекладі з давньогрецької мови означає водоспад. Вважають, що катаракта - хвороба людей похилого віку. На жаль, останнім часом усе частіше перші ознаки катаракти проявляються у людей віком 35-40 років.

Що таке катаракта, доступно розповідає Віктор МЕЖОВ - лікар-методист обласного центру здоров’я:

- Катаракта - це втрата прозорості кришталика (оптичної лінзи, розташованої всередині ока), тобто його часткове або повне помутніння. Внаслідок зміни біохімічного складу кришталика, порушення його живлення він стає твердим та непрозорим і світло неспроможне вільно потрапляти на сітківку. Катаракта розвивається поступово, і гострота зору знижується ще більше. При зрілій катаракті неможливо розрізнити обриси предметів, а хворий бачить тільки плями світла.

Зазвичай катаракта уражує обидва ока, хоча одне може “захворіти” на кілька місяців або років раніше. Розрізняють вроджену, набуту та вторинну катаракту.

Причин розвитку хвороби чимало. Залежно від цього розрізняють кілька груп хвороби: травматична (сильний удар, колота рана, термічний або хімічний опік можуть пошкодити кришталик); ускладнена (виникає внаслідок різноманітних очних хвороб, порушення обміну речовин, цукрового діабету, захворювань щитоподібної залози, нирок, гіповітамінозу, опромінення, інтоксикації); вроджена (інфекційні чи запальні захворювання у матері під час вагітності призводять до того, що дитина народжується з вродженою патологією кришталика); вікова або стареча (причина криється у вікових змінах організму). Цей вид катаракти найпоширеніший, перші прояви хвороби помітні вже після 40-50 років, хоча це може статися і раніше.

Запитуєте, як розпізнати катаракту? Основна ознака катаракти - зниження гостроти зору. У разі незначного помутніння кришталика на периферії гострота зору майже не змінюється. Помутніння в центрі кришталика значно погіршує зір, за повного помутніння хворий може бачити лише світло. Якщо зір знижується, потужні окуляри не допомагають.

Важлива ознака початкової катаракти в людей похилого віку - розвиток короткозорості.

Якщо хворий на катаракту не бачить світла або не може правильно вказати, в якому напрямку міститься джерело світла, то можна запідозрити, що крім катаракти, є ще й інші ураження очей (глаукома, відшарування сітківки тощо). У такому разі видалення катаракти не завжди відновлює зір.

Не всі знають, що деякі захворювання очей, котрі розвиваються у віці після 40 років, без лікування спричиняють сліпоту. Тому профілактика офтальмологічних захворювань полягає в їх ранньому виявленні та вчасному лікуванні. За найменшої підозри на катаракту потрібно обов’язково звернутися до окуліста.

- Якщо катаракта уражає лише незначну частину кришталика і, якщо це не впливає на зір, видаляти її немає потреби?

- За словами офтальмологів, вроджені незначні помутніння кришталика, зазвичай, не прогресують і не потребують хірургічного лікування. Вікова катаракта - одна з основних причин втрати зору. Помутніння значної частини кришталика спричиняє часткову або повну втрату зору. Головний і практично єдиний метод лікування катаракти - хірургічний. Сучасні методи передбачають заміну помутнілого кришталика на штучний.

Операцію можна виконати на будь-якій стадії захворювання. Показами до операції є значне зниження гостроти зору, що впливає на якість життя людини. Щоб запобігти можливим ускладненням під час та після операції, попередньо потрібно провести лікування гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, запальних захворювань.

Кілька порад, яких слід дотримуватися після операції:

• повноцінний відпочинок;

• обмеження фізичного навантаження;

• у разі надмірної чутливості до світла, користуватись сонцезахисними окулярами;

• вдень можна читати, дивитись телевізор, виходити на прогулянки.

Вторинна катаракта не є наслідком неякісно виконаної операції. Ці помутніння кришталика можуть з’явитися в будь-який час після операції, навіть через кілька років після неї. При цьому відзначається зниження гостроти зору, може з’явитися “туман”. Це пов’язано із помутнінням задньої капсули кришталика, що й називають вторинної катарактою. Однак її легко можна позбутися шляхом використання лазера. Операцію виконують амбулаторно протягом кількох хвилин, після чого гострота зору поновлюється.

Як визначити, чи є у вас катаракта?

Виріжте шматок чорного паперу 3х3 см і зробіть у центрі голкою дірочку. Піднесіть якомога ближче до свого ока цей папірець і подивіться на білий аркуш паперу. Якщо папір білий по всій поверхні, ваш кришталик прозорий, якщо є темні плями, це ознаки катаракти.

03.03.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 03.03.2011p. 
На головну сторінку