№490 від 03.03.2011p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Історія
28 лютого у Рівненському краєзнавчому музеї відкрилася виставка “Історія вулиці у долях її мешканців”. Експозиція розповідає про одну із найстаріших вулиць Рівного - Т. Шевченка, яка відома з писемних джерел ще з початку 17 ст. Раніше вулиця носила назву Омелянівська, Сільська, а з 30-х рр. ХХ ст. - ім’я Кобзаря. Споконвічно на ній селилися українці, які в основному займалися сільським господарством. Саме тут знаходиться найстаріша споруда міста - Свято-Успенська церква.
За спогадами старожилів, сусіди завжди жили дружно. Більшість їхніх дітей навчалися в українській початковій школі - “мазепинці”, старші - в українській гімназії. У кожному домі українців був портрет Т.Шевченка, “Кобзар”, вишивали рушники, вдягали на свята вишиванки і звучала українська пісня.
По-різному склалися долі цих людей, але всі вони, пройшовши крізь життєві терни, зберегли почуття українського патріотизму і гідності. В.Логвись - відомий на Рівненщині ветеринар, А.О.Романюк - понад 50 років працювала лікарем в обласному тубдиспансері, відомим зубним лікарем був Ф.Лукашевич, Р.Бабич став диригентом, Народним артистом України. Серед мешканців молодшого покоління є вчителі, інженери, художники, лікарі.
Окремий розділ розповідає про Свято-Успенську церкву: старі фотографії, церковні документи, листи-звернення громади до Спілки письменників України з проханням захистити православну святиню від планів влади - знесення її у 60-х рр. ХХ ст., старий ключ від вхідних дверей до церкви. Найтепліші і найяскравіші спогади зберігають мешканці вулиці про настоятеля цього храму у 1935-1950 рр. протоієрея М. Носаля, який був відомим на Волині травознавцем і цілителем. Нині на території церкви встановлено пам’ятний знак священику, М.А.Носалю присвоєно звання “Почесний громадянин Рівного” (посмертно). На виставці експонується погруддя М.А.Носаля, виконане рівненським скульптором М. Йоришем, макет будинку, в якому жив священик на вул.Шевченка,119 (будинок знесений у жовтні 2010 р.)
Сьогодні на цій старовинній вулиці знаходяться численні установи і організації, Міський колегіум, багатоповерхівки. Однак, частково вулиця залишила свою архаїчність, своє старовинне історичне обличчя рівненського передмістя, яке треба зберегти для нащадків.
Автори присвячують цю виставку дням пам’яті українського генія Тараса Григоровича Шевченка. У березні цього року виповнюється 150 років з дня смерті поета.
03.03.2011 | Галина ДАНИЛЬЧУК |
Рівне-Ракурс №10 від 03.03.2011p. На головну сторінку |