Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №493 від 24.03.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Cito! Туберкульоз нервової системи

Cito! Туберкульоз нервової системи

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Хоча Рівненська область й досі перебуває у стані туберкульозної епідемії, у нас показник захворюваності нижчий, аніж загалом по Україні як серед дорослих, так і серед дітей.

Однак хворі на туберкульоз діти - це велика українська біда. За статистичними даними, кожна третя дитина підліткового віку, що страждає на цей недуг, виділяє мікобактерії туберкульозу. Тобто вона має відкриту форму, яка є найбільш небезпечною для оточуючих. Розвиткові хвороби значною мірою сприяє не лише брак уваги до цієї проблеми з боку держави, але й байдужість батьків.

- Проблема туберкульозу серед дітей є надзвичайно актуальною, оскільки діти в десятки разів вразливіші за дорослих щодо ризику зараження і перебігу хвороби. За своїми анатомо-фізіологічними особливостями вони є найбільш чутливим до туберкульозної інфекції контингентом населення, - розповідає головний позаштатний дитячий фтизіатр управління охорони здоров’я Рівненської ОДА, завідувачка відділення дитячого туберкульозу Рівненського обласного протитуберкульозного диспансеру Оксана МАЛЕШ.

Утім, аналізуючи захворюваність на туберкульоз дітей та підлітків у Рівненській області, можна відзначити певну стабілізацію. Так, у 2010 році на цю недугу захворіло 12 дітей та 13 підлітків. Але турбує поява важких форм туберкульозу та збільшення захворюваності дітей 0-4 роки. Окрім того, в області зареєстровано 4 випадки туберкульозу нервової системи, серед яких троє дітей віком 1-2 роки та один підліток. Така форма туберкульозу потребує тривалого лікування, а в подальшому може призвести до інвалідизації. На жаль, збільшилася кількість деструктивних форм туберкульозу в підлітків. Це свідчить про пізнє виявлення хвороби. Також зареєстрована дитина віком 4 роки з туберкульозом легень в поєднанні зі СНІДом.

Проблем існує багато: діти, які хворіють на туберкульоз, переважно з неблагополучних сімей та родин, де зловживають алкоголем та наркотиками, є діти народжені від ВІЛ-інфікованих матерів. Вважаю доцільним звернути увагу на проблему відмови батьків від вакцинації проти туберкульозу та від туберкулінодіагностики. Вакцинація дозволяє вберегти дитину раннього віку від захворювання на туберкульоз, туберкулінодіагностика допомагає ранньому виявленню хвороби.

- Як то кажуть, з цього місця, будь ласка, докладніше: як вчасно розпізнати ознаки туберкульозу в дитини?

- На ранній стадії про наявність туберкульозу в дитини свідчить підвищена втомлюваність, роздратованість, головний біль, зниження апетиту, набряк лімфатичних вузлів, тахікардія. У малюків хвороба виражається через біль у черевній порожнині, збільшення розмірів печінки, підвищення температури.

- Однак такі ж симптоми характерні й для інших хвороб.

- Тому переконатися є туберкульоз чи ні допомагає лише позитивна проба Манту - випробування чутливості організму до туберкуліну. Також, якщо мова йде про туберкульоз легенів, виявити хворобу допоможе флюорографія. Наголошу, що і флюорографія, і проба Манту є скринінговими обстеженнями, обов’язковими для всіх громадян. У той же час на пізній стадії ідентифікувати хвору дитину серед інфікованих може лише аналіз мокроти на наявність у ній мікобактерій.

- Кілька слів про туберкульоз нервової системи. Для незнаючих людей це може видатися справжнім жахом...

- По-перше, немає жодного захворювання, при якому тією чи іншою мірою не була б задіяна центральна нервова система. Туберкульозний менінгіт - це вторинне ураження мозкових оболонок внаслідок переважно гематогенної генералізації мікобактерій туберкульозу. Тубменінгіт у дітей виникає через наявність в організмі первинного ураження внутрішньогрудних лімфовузлів, а у дорослих - при будь-якій формі легеневого і позалегеневого туберкульозу.

Основні напрями профілактики туберкульозу полягають у широких загальнооздоровчих заходах у дитячих колективах і сім’ях, мета яких - зміцнення імунної реактивності хворої дитини, поліпшення її побутових умов, та, звісно, ізоляції від хворих на туберкульоз. Профілактичні заходи включають раннє виявлення інфікованих і хворих дітей, оберігання їх від контактної додаткової інфекції, організацію диспансерного спостереження за хворими, які інфіковані туберкульозом і контактними. Нагадаю батькам, що організація правильного режиму дня і харчування дитини - це теж є провідним у профілактиці туберкульозу.

24.03.2011Ольга ЯРОШ



Рівне-Ракурс №10 від 24.03.2011p. 
На головну сторінку