№495 від 07.04.2011p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#На замітку
Кажуть, що деяка їжа викликає звикання, і настільки серйозно, що стає справжньою залежністю. Де ж закінчується міф і починається правда? Розглянемо продукти, які викликають найбільшу залежність.
Шоколад - абсолютний чемпіон, який здатний викликати найбільшу залежність. Існує принаймні дві причини цьому процесу. Перша: цукор стимулює певні відділи мозку, що відповідають за задоволення. Виробляються ендорфіни - гормони щастя і хорошого настрою. Друга причина - у коливанні цукру в крові. Справа у тому, що коли з’їдаєш солодке, відразу відчувається збільшення сили та енергії, однак ефект триває недовго. Вихід один - знову ж з’їсти щось солодке.
Потяг до солодкого - наслідок хімічних реакцій у крові, нестача деяких елементів, наприклад хрому і магнію. Затяжна депресія або стреси на роботі також змушують шукати втіху в солодкому.
Пристрасть до солодощів шкідлива не лише для фігури: страждають печінка, підшлункова, зуби та серце. А тому так важливо знайти в собі сили і відмовитись від шкідливої звички. Для початку варто замінити звичайні вуглеводи на складні - вівсяна каша, неочищені крупи та зерновий хліб. Ці продукти також заряджають енергією, але не дають різкого стрибка інсуліну у крові.
ФАСТ-ФУД
Цукор, сіль, жир і спеції - ось основні двигуни звикання. Саме завдяки їм, смак бутербродів, салатів, чипсів стає таким насиченим.
Виявляється, жир викликає не менше звикання, ніж цукор. Він швидко перетравлюється і всмоктується у кров, людина відчуває ситість та радість. Але приблизно через 40 хвилин знову з’являється голод. Пояснюється це просто - наявністю великої кількості жиру, цукру, спецій і практично повною відсутністю клітковини, вітамінів і мінералів. Діти найбільше схильні до залежності від фаст-фуду. Чим пізніше дитина дізнається, що таке хот-дог і чіпси, тим більша вірогідність того, що захоплення нездоровою їжею її омине. Часте споживання фаст-фуду - це радше спосіб життя, а не хвороблива залежність, і це призводить до ожиріння і багатьох хвороб. Чим раніше людина зрозуміє це, тим швидше вона забуде про свою залежність від “швидкої їжі”.
КОФЕЇН
Кофеїн - сильний стимулятор нервової системи. Він доволі швидко тонізує, буквально після перших трьох ковтків, людина відчуває прилив сил, підвищення концентрації. Організм звикає до збуджуючого ефекту кави і без неї вже не може бути в тонусі. З часом доводиться толерантність до напою, і його вже необхідно пити все більше. А це вже залежність. Але розвивається вона зазвичай у курців, а не у гіпотоніків. Все тому, що кава полегшує дихання і “розкриває” легені.
Міф про те, що гладкі червоні щоки і кругле повне тіло є ознакою здоров’я, все ще присутній у нашому столітті. Міф руйнується набагато повільніше, ніж вмирають гладкі люди. Хвороба приходить досить швидко, але як довго доводиться від неї позбавлятись. Надлишкова маса сигналізує про те, що подібні накопичення жиру є навколо серця, нирок, і інших органів, що послаблює їх функцію, а якість життя, залежить від функціонування саме цих життєво необхідних органів.
Галина КАШПЕР, лікар-методист обласного центру здоров’я
07.04.2011 |
Рівне-Ракурс №10 від 07.04.2011p. На головну сторінку |