Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №500 від 12.05.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Проблема

За крок до колапсу

За крок до колапсу

Рівняни можуть залишитися без води

10 травня усіх, кого обслуговує “Рівнеоблводоканал”, а це рівняни передусім, міг спіткати доволі неприємний сюрприз. Один лише гуркіт з крану, з якого має бігти вода... А все тому, що через шалені борги місцеве водопостачальне підприємство збиралися відключити від електропостачання. Відтак, ані помитися, ані чайник набрати, ані в туалет сходити.

І незважаючи на те, що радикальний крок ПАТ “АЕС Рівнеобленерго” відклало на тиждень, від свого наміру - або гроші, або посуха, підприємство не відмовилося. Одним словом - американці.

Така надзвичайно серйозна ситуація склалася у зв’язку із значною заборгованістю та невиконанням договірних зобов’язань “Рівнеоблводоканалу” перед ПАТ “АЕС Рівнеобленерго”. Через це останнє буде змушене обмежити електропостачання комунальному підприємству.

Як розповідають у прес-службі енергетичної компанії, станом на 10 травня загальний борг “Рівнеоблводоканалу” за спожиту електроенергію складає близько 767 тисяч гривень (для по-рівняння - в місяць підприємство споживає світла на суму понад 2 мільйона гривень). Щоб не створювати соціальної напруги енергетики вже неодноразово уникали можливості радикального кроку, однак надалі кредитувати “Рівнеоблводоканал” просто не можуть. Їх також можна зрозуміти - у них свої фінансові зобов’язання. Наприклад, перед ДП “Енергоринок”. А це вже неминуче потягне за собою порушення договірних зобов’язань з іншими споживачами, які вчасно і в повному обсязі розраховуються за спожиту електроенергію.

Наразі “Рівнеобленерго” готове до застосування будь-яких законних методів, аби уникнути відключення елек-троенергії споживачам-боржникам, якщо ті дійсно мають наміри погасити свої борги. Однак з “Рівнеоблводоканалом” історія інша.

Енергетики стверджують, що адміністрація підприємства, обласна рада, керівництво міста та області, прокуратура, міське управління ЖКГ - усі знали про можливість обмеження енергопостачання. При цьому жодних реальних кроків назустріч, наприклад, часткового погашення заборгованості, вжито не було.

Відтак, якщо на водопостачальному підприємстві зникне світло, відповідальність за всі можливі негативні наслідки, у тому числі й екологічні, згідно з законодавством, покладаються саме на нього. Тому дорікати за посуху у кранах рівнян можна лише місцевому водоканалу.

До речі, незабаром “Рівнеоблводоканал” перейде у комунальну власність міста і досить погано, якщо саме з такими проблемами…

Директор “Рівнеоблводоканалу” Сергій ДЗЕЗИК коментує ситуацію таким чином: “Ми намагатимемося знайти компроміс з “АЕС Рівнеобленерго”, щоб відключення елек-тропостачання не відбулося. Як один з можливих варіантів - укласти угоду на реструктуризацію боргу. Крім цього, усіма можливими шляхами ми намагаємося зібрати кошти з наших підприємств-боржників. На жаль, якщо відключення таки станеться, споживачі залишаться без цілодобового водопостачання”.

Але навіть якщо зараз ситуацію вдасться виправити, вона має шанс повторитися вже наступного місяця. І все через неузгодженість тарифної політики. Вартість електроенергії для підприємств зростає, а тарифи на водовідведення і водопостачання залишаються сталими.

Про неокупні тарифи та низький рівень розрахунків населення говорить і заступник губернатора Володимир НОВАК. За квітень, наприклад, споживачі заплатили усього 73 відсотки від нарахованої суми (борг - 400 тисяч гривень). Разом із тим, затверджені НКРЕ тарифи покривають не всі витрати комунального підприємства: рівень окупності водопостачання становить 70 відсотків, водовідведення - лише 60.

Директор “Рівнеоблводоканалу” впевнений, що вихід із цієї ситуації є, проблема в тому, що його неможливо знайти чи вирішити на місцевому рівні. Тут і пропозиція стабілізувати тарифи на воду та електроенергію, і автоматична зміна тарифу після подорожчання електроенергії, відшкодування державою різниці. Відтак обласна рада вже звернулася до НКРЕ з проханням “розрулити” ситуацію, яка дійсно призведе до катастрофи. А для цього привести тарифи до економічно обґрунтованого рівня. А доки це питання вирішуватимуть у столиці, споживачів просять погасити комунальні борги, позаяк обігові кошти необхідні підприємству для розрахунків з енергетиками. Між тим і часу чекати немає, та й усією необхідною водою не запасешся. Ціна питання - 12 мільйонів гривень. Саме стільки не доплатили водоканалу абоненти. А це ті гроші, якими “Рівнеоблводоканал” зміг би розрахуватися з енергопостачальниками, та ще й на місяці вперед.

12.05.2011Дмитро ГУБАНОВРівне-Ракурс №10 від 12.05.2011p. 
На головну сторінку