Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №233 від 30.03.2006p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Те, що не купиш за гроші

А як у вас з імунітетом?

А як у вас з імунітетом?

Навесні варто приділити собі особливу увагу

Як довго ми чекали весни! І ось, здається, вона прийшла. А з нею – і “підсніжники”. Ні, шановний читачу, йдеться зовсім не про чудовий першоцвіт. Одночасно з таненням снігу і буянням рослин “зацвітають” віруси та інфекції, що були “заморожені” в холодну пору року. Саме зараз, зауважте, ви маєте величезний ризик захворіти. Тим більше, що ваш природний імунітет, через нестачу вітамінів у зимово-весняний період, дуже ослаблений. До того ж, зараз у Рівному (і не тільки) спостерігається епідемія грипу…

Веду розмову з лікарем-імунологом Рівненського обласного лікувально-діагностичного центру Світланою Поліщук.

- Пані Світлано, розкажіть, будь ласка, що, власне, таке імунітет? І яка його роль для людини?

- Імунітет – це система захисту організму від генетично чужорідної інформації. І система ця діє за двох умов. По-перше, коли в людському організмі належним чином працюють спеціальні клітини (лімфоцити), котрі якраз і призначені, власне, для знищення всього, що може порушити сталість здорового організму (бактерій, вірусів, токсинів і т.п). І, по-друге, сила імунітету залежить від стану так званих бар’єрних органів: шкіри, слизових оболонок, а також від роботи внутрішніх органів, в яких має підтримуватися притаманна їм кислотність, вологість, температура тощо.

- Чому загострення багатьох захворювань спостерігається, як правило, у зимово-весняний період?

- Ті чи інші захворювання (серед них - інфекційні, зокрема респіраторні) виникають саме через зниження захисної функції імунітету. Йдеться не тільки про грип. У 9-ти з 10-ти людей зараз спостерігається загострення хронічних патологій. На стан імунітету впливає ряд сезонних факторів: навесні, як відомо, спостерігається виражена різка зміна температури вдень і вночі, і це посилює вимоги до адаптаційних властивостей організму, збій яких призводить до захворювань.

Неминучими в цей період є гіповітамінози (через зниження вітамінів у продуктах, а саме в овочах і фруктах ), а через сонячну інсоляцію (підсилена інтенсивність ультрафіолетових променів) в організмі підвищуються окислювальні процеси, в результаті чого виникає пошкодження слизових оболонок клітин – і, відповідно, знижується імунітет.

- Яких захворювань слід зараз остерігатися найбільше?

- Насамперед, грипу. Однак, варто знати, що існує така група інфекційних захворювань (наприклад герпетичних), які мають здатність, один раз потрапивши в організм, перебувати в ньому в якійсь (незначній, якщо людина здорова) кількості впродовж усього життя людини. При ослабленні організму виникає можливість захворіти не лише власне герпесом, а й десятками різних варіацій його – як від шкірно-лабіальних, так до важких проявів ураження нервової системи, виразок шлунково-кишкового тракту, грибкових захворювань.

- Як же захиститися від хвороб у цей нестійкий погодний період? Як зміцнити свій імунітет?

- Моя порада читачам “РР”: пом’якшити вищенаведені фактори можуть, звичайно, здоровий спосіб життя, достатня фізична активність, здоровий тривалий сон, збалансоване харчування. В раціоні мають переважати овочі та фрукти, оскільки вони містять клітковину, яка виводить шлаки, а також зберігають в собі значну кількість вітамінів і поживних речовин, які так потрібні організму в зимово-весняний період; рослинні жири – багаті на ненасичені жирні кислоти (вітамін Е, що в них міститься, сприяє відновленню оболонок клітин). Особливо корисні червоні та оранжеві овочі та фрукти - вони максимально зберігають в собі вітаміни - В-каротин, А, С, а також є чудовими антиоксидантами. При відсутності протипоказів навесні можна і потрібно приймати полівітамінні комплекси. Також слід вживати медикаменти-адаптогени – це настоянки ехінацеї, елеутерококу, золотого кореню, женьшеню (останній дітям вживати не можна) та інші загальнозміцнюючі засоби. І, звичайно, дотримуватися елементарних правил гігієни. А при перших проявах нездужання – звертатися до лікаря.

30.03.2006Олена РУДИК



Рівне-Ракурс №10 від 30.03.2006p. 
На головну сторінку