№512 від 05.08.2011p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Без рецепта
Листя та суцвіття ожини заготовляють під час цвітіння, плоди - у серпні-вересні. Ягоди ожини добре вгамовують спрагу, містять глюкозу, сахарозу, фруктозу, органічні кислоти (яблучну, лимонну, винну, щавлеву, саліцилову), пектинові і дубильні речовини, каротин, вітаміни С, РР, Е, групи В, провітамін А, мінеральні речовини (солі калію, мідь, натрій, марганець, йод, залізо, фосфор, кальцій).
Широкий спектр дії має настій з листя ожини. Для його приготування 30 г листя заливають 500 мл окропу, настоюють протягом 4 годин і проціджують. Приймають по півсклянки 4 рази на день за півгодини до їди. Цей відвар застосовують у разі шлункових кровотеч, хворобливих менструацій. Особливо корисний він при лікуванні захворювань шкіри, при розладах кишечнику (пронос), як кровоочисний, а при простудних захворюваннях як потогінний засіб. При запальних процесах порожнини рота й ангіні його застосовують для полоскання. У вигляді примочок подрібнене листя ожини прикладають до гнійних ран, виразок і лишаїв.
У народній медицині рекомендується застосування ожини при запальних процесах і болю в суглобах, циститах, ниркових хворобах, при ревматизмі та відкладенні солей, серцево-судинних захворюваннях (при цьому треба дотримуватися суворої дієти), як заспокійливий і сечогінний засіб.
Винятково важливе тривале застосування при цукровому діабеті лікарського збору, до складу якого входять ягоди ожини. Треба взяти порівну ягоди ожини, корінь валеріани, листя ясена, кропиви дводомної і польового хвоща, змішати, залити 2 ст. ложки цієї суміші одним літром окропу і настоювати протягом 3 годин, потім процідити і приймати по півсклянки після їди (через кожні 4 години).
05.08.2011 |
Рівне-Ракурс №10 від 05.08.2011p. На головну сторінку |