№515 від 25.08.2011p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Думки
Професія журналіста дає ледве не безмежні можливості для спілкування з різними людьми у найнесподіваніших обставинах. Багато з цих інтерв’ю не потрапляє до читачів із об’єктивних (брак місця) та суб’єктивних (фраза “це не для преси”) причин. Однак, з усієї цієї палітри думок, вражень, точок зору можна скласти досить цікаву картину еволюції нашої країни за останні двадцять років.
На жаль, після хвилі довіри до влади початку дев’яностих авторитет усіх гілок влади в нас стабільно падає. Чому? Простіше сказати, що винна влада. Однак влада складається з людей. Причому усі, або майже усі вони, не так давно були пересічними вчителями, будівельниками, лікарями тощо. Тобто, пояснити логічно звідки в цих людей в один момент з’являється любов до дорогих авто, коштовностей і всього того дріб’язку, який можна щодня побачити в програмах про наше бурхливе українське світське життя - важко. Є навіть підозра, що у тих, хто цю владу ненавидить, теж є бажання мати усі ці “Майбахи”, діаманти та палаци у тисячі метрів квадратних. Але немає можливості цього мати. Тобто, критикуючи владу, ми повинні згадувати влучний вислів древ-ніх римлян: “Влада не може бути кращою за свій народ”. Один знайомий політик якось (“не для преси”) сказав: “Все в точності, як за Брежнєва. Влада дурить народ, народ дурить владу і живуть одне з одним у різних світах”. Так чи інакше, але проблема співіснування влади та народу в найближчі десять років буде головною в нашому державному житті.
Вектор “Схід - Захід”
Після парламентських виборів 2007 року автор провів цікаве дослідження. Взяв офіційні дані ЦВК з голосування в різних регіонах і порівняв їх між собою. Картина була більш, ніж цікава. Якщо б уся Україна проголосувала так, як мешканці Львівської області, то у Верховній Раді були б представлені три фракції: БЮТ, НСНУ та “Свобода”. З іншого боку, аби усі виборці проголосували, як мешканці Донецької області, то в парламент пройшли б теж три політичні сили: Партія регіонів, КПУ та Соцпартія. Тобто, Україна в розрізі своїх політичних уподобань роз’єднана і при цьому дуже сильно. З цим щось треба робити. Гучна програма часів президентства Ющенка “Схід та Захід разом” луснула, як мильна бульбашка. Програма зникла, а проблема - ні. На минулих президентських виборах ми це побачили дуже яскраво. Тобто, електоральні політичні уподобання населення унітарної держави мають яскраво виразні регіональні відмінності. Для нашого державного устрою - це небезпечний факт, і з ним найближчі десять років треба навчитися жити.
Вектор “прощавай зброя”
Двадцять років тому Україна не тільки стала незалежною державою, ми стали незалежною ядерною державою із однією найбільших в Європі армій (чисельність збройних сил складала більше восьмисот тисяч вояків). Часи минали, спочатку в нас пиляли зброю, за гроші США на металобрухт пішли літаки та танки, потім ми віддали ядерну зброю, а врешті-решт наша армія дійшла до того, що грошей вистачає лише на зарплату та їжу. На маневри наші вояки вже давно звикли відправлятися за кошти ін-ших держав чи військових блоків. Про боєздатність наших ЗСУ в такій ситуації можна лише здогадуватися і тішити себе ілюзіями, що в нас то точно війни не буде. Цікаво, що наші сусіди - Польща та Росія, щорічно збільшують військові витрати на кілька десятків відсотків. Цікаво навіщо? Може вони просто дурні. Чи ні...
25.08.2011 |
Рівне-Ракурс №10 від 25.08.2011p. На головну сторінку |