Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №516 від 01.09.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Господині на замітку

Від хвороб вживати спеції

Колумб, як відомо, відкрив Америку помилково. Плив до Індії, а потрапив до Америки. Та й до Індії він прямував з причин, які здаються сьогодні малозрозумілими: за спеціями, у пошуках нових торговельних доріг до місць.

У середні віки через спеції великі держави вступали у криваві війни. Це видається дивним: невже заради того, щоб зробити їжу гостріше, варто було ризикувати життям, пускатися в небезпечні подорожі? Результати останніх досліджень показують, що для цього були серйозні мотиви.

Спеції, які ми довгий час цінували лише за те, що вони додають стравам неповторний аромат, - багатюще джерело живильних речовин, що благотворно впливають на різні функції людського організму. У багатьох традиційних культурах спеції застосовуються для підвищення енергії, зняття стресу, поліпшення роботи нервової і травної систем, лікування простуди, головного болю і багатьох інших захворювань.

Готуючи їжу, можна вивчати цікаві концепції страв, що поєднують в собі смакові і лікувальні властивості, використовувати натуральні спеції і різні способи приготування.

Ці спеції використовуються для приготування рибних, м’ясних та овочевих страв:

Шафран

Батьківщина: Мала Азія, Близький Схід, Індія. Завезений до Європи за часів хрестових походів (1096-1270). Застосовувався як фарба для матерії, як вишукана приправа, що використовується в царських кухнях, як дорогоцінні ліки. Він незамінний у кулінарії: страви з риби, м’яса, соуси, та при приготуванні кондитерських виробів. Надає стравам незвичайний аромат і приємний колір. Шафран один з інгредієнтів лікеру “Шартрез”.

Кмин

Батьківщина: Європа і Азія. Археологи виявили кмин при розкопках Месопотамії, що говорить про використання спеції ще у 3 тисячолітті до н.е. Широко застосовується в медицині та кулінарії.

Паприка

Батьківщина: Мексика. Перець - “Індіанська червона сіль”. Застосовується в кулінарії під час приготування м’яса, страв з яєць, су-пів, бульйонів, соусів і сирів.

Куркума

Батьківщина: Південно-Східна Індія. До Європи куркума потрапила ще в давнину, мабуть, була завезена арабами.

Куркума не тільки надає харчовим продуктам чудове золотисто-жовте забарвлення, але і свіжість. Її додають в супи з птиці, бобові, омлет і яєчню, соуси і столову гірчицю, смажене м’ясо та рибу.

Кумін (Зіра)

Батьківщина: Єгипет, Сирія та Туреччина. У Х столітті був завезений арабами в Європу. Його додають в супи і тушковане м’ясо, квашену капусту, страви з рису.

Коріандр

Батьківщина: Середземномор’я. Був відомий з давніх часів і плоди його були знайдені в Х ст. до н.е. в єгипетських гробницях.

Імбир

Батьківщина: Південно-Східна Азія і Західна Індія. В Європу з Південно-Східної Азії імбир був завезений римлянами.

Застосовується в кулінарії для приготування: м’ясних супів і бульйонів, страв з овочів (з кабачків, патисонів, гарбуза, баклажанів, огірків, томатів, перцю). Чудова добавка до сиру та грибів. Імбир підвищує імунітет і дуже корисний при кашлі та застудах.

Чорний перець

Плоди та листки духмяного перцю - джерело ефірної олії, котра застосовується у медицині, особливо стоматологічній практиці, як антисептичний засіб. У розтертому вигляді перець духмяний набуває красивого темно-бежевого кольору з червонуватим відливом. Широко поширений в усьому світі в порошкоподібній формі. У цілому вигляді має майже необмежений термін придатності.

Кориця

Суха кора дерева родом із Шрі-Ланки. Основне застосування кориці на Заході - в солодощі і випічку, але вона також використовується в несолодких стравах з м’яса і овочів в Північній Африці, на Близькому Сході, в Індії, Китаї та Латинській Америці.

Спеції здатні захистити організм від ураження та запалення тканин, наприклад, при цукровому діабеті, стверджують учені з університету Джорджії в США. Вчені дослідили 24 види спеції, що були придбані у звичайному магазині, та з’ясували, що, крім високого вмісту антиоксидантів, вони також перешкоджають утворенню речовин, які сприяють ураженню тканин при діабеті.

Отож, сміливо приправляйте свої страви відповідними спеціями, і смачніше і для здоров’я користь.

01.09.2011Підготувала Аліна БУДАФЕНКО



Рівне-Ракурс №10 від 01.09.2011p. 
На головну сторінку