№234 від 06.04.2006p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#На перехрестях долі
Чи знаєте ви, що таке самотність? На щастя, багатьом це відчуття незнайоме. А той, хто відчув і пережив його, на все життя запам’ятає цю несправедливість долі.
Довгими ночами Леся подумки “прокручувала” своє життя. Дівчина народилася і виросла в селі, до якого добиратися було важко - ані залізниці, ані доріг. До школи ходила за вісім кілометрів. Разом із однолітками вона долала цю неблизьку відстань, йдучи заповітними стежками, здавалося, незайманого лісу. Була в Лесі мрія - вчитися у великому місті. Дівчина хотіла стати вчителькою історії, як Галина Василівна, котру вона дуже любила і намагалася бути схожою на неї.
З невеликою валізою, в якій, крім “вихідного” плаття і шматка сала, нічого не було, вирушила Леся після закінчення школи до Києва. Велике місто спершу налякало її. Всі кудись поспішають, гамірно і якось незатишно почуваєшся.
У приймальній комісії університету дівчина дізналася, що при вступі матиме пільги, оскільки приїхала з чорнобильської зони.
Коли в списку прийнятих вона прочитала своє прізвище - очам не повірила.
- Я прошу вибачення, погано бачу. Прочитайте мені оцей рядок у списку, - звернулася до хлопця, що стояв поруч.
- Івашкевич.
- Так це ж я!
- Вітаю, - промовив юнак. - А ви, напевно, приїхали здалеку?
- Як ви здогадалися?
Він тільки посміхнувся, а про себе подумав: “Де ж у столиці побачиш таке рум’яне обличчя?”.
Першого вересня на лекції Леся побачила того хлопця, який допомагав їй знайти її прізвище в списку.
- Бачиш, як добре. Ми знову з тобою зустрілися. Давай знайомитися. Мене звуть Анатолій.
- А мене - Леся.
- Гарне в тебе ім’я.
Після занять юнак провів Лесю до гуртожитку. Розповів, що киянин. Батько - декан факультету університету, а мати - бізнес-леді. Щоправда, дівчині було незрозуміло, що означає “бізнес-леді”. Але ж не розпитувати, ще хлопець подумає: ото “дерьовня”.
Вир студентського життя підхопив Лесю і закрутив у шаленому вихорі. І хоча жити на стипендію і ту невелику допомогу з дому у вигляді якихось харчів було важко, вона почувалася щасливою. Ну, і що з того, що не має модного одягу, як інші, і зачіска несучасна - довга густа коса, яку вона принципово не відріже. Зате стільки цікавого й нового в її житті: і перше почуття, таке хвилююче і прекрасне. Анатолій намагався якомога більше часу бути з нею: водив у музеї, театри - треба ж прилучати до великого міста. Він радів її безпосередньому сприйняттю навколишнього. Леся здавалася йому екзотичною квіткою, що виросла у заповідному лісі. А їй він був таким рідним, добрим... Це була любов, що охопила їхні юні серця.
Пройшло непомітно два роки. Анатолій серйозно думав про одруження з Лесею. Дівчина була не проти.
- Люба, настав час познайомитися з батьками.
- Ой, Толю, я боюся.
- Чого боїшся?
- Я їм, може, не сподобаюся. Адже твої батьки - люди “високого польоту”, а я хто - проста сільська дівчина. Напевно, не про таку невістку вони мріють.
- Не їм з тобою жити, а мені.
На свій день народження Анатолій вперше привів додому Лесю. Вона ніколи не забуде той день. Під’їхали до елітного будинку в центрі міста. Піднялися на третій поверх. Хатня робітниця відчинила двері. За столом у великій кімнаті було багато людей.
- Знайомтеся - це Леся.
На мить запанувала тиша. Лесі здавалося, що чує, як б’ється серце, мов пташка, що ладна вирватися з клітки. Всі з цікавістю дивилися на неї. “Боже, вони розглядають мене, ніби роздягають. А скільки зневаги у їхніх очах...” За столом Леся ловила погляди батьків Анатолія. Вони ніби промовляли: “І де ти, синку, “відкопав” цю дівчину?”. Лесі було незручно за все: і за свою сукню, що так недоречно виглядала серед розкішних нарядів гостей, і за свій рум’янець, бо обличчя палало вогнем, і за те, що мовчала, не знаючи, про що говорити з цими людьми...
Коли гості розійшлися, і Анатолій, провівши Лесю до гуртожитку, повернувся додому, відбулася серйозна і неприємна розмова з батьками.
- Де ти, синку, “викопав” оте незграбне дівчисько? - запитала в’їдливо мама. - Ти маєш які-небудь наміри щодо неї?
- Так, маю.
- Навіть і не думай про це, - категорично заявив батько. - Я ніколи не допущу, аби ти спаплюжив своє життя з якоюсь сільською дівкою.
- Вона не дівка, а прекрасна чиста дівчина.
Розмова тривала майже до ранку... Анатолій не чекав цього від батьків - адже вони його так люблять. І він не хоче їм робити боляче. Як бути? Він же кохає Лесю. Сумніви чорною гадюкою заповзали в серце. А може, батьки й праві?
Леся про все це дізналася пізніше, але серцем відчувала зміни у їхніх стосунках. Вона чудово розуміла причину. Скільки сліз пролила, скільки безсонних ночей... Анатолій бачив страждання коханої, намагався її заспокоїти. Але Леся вирішила - нічого не кажучи Анатолію, перевестися на заочне відділення в інше місто і назавжди зникнути з його життя. Боже, як нелегко далося їй це рішення! Це ж була втеча від кохання...
У рідне село дівчина повертатися не хотіла. Влаштувалася вчителем історії в обласному центрі, а через рік отримала квартиру в “малосімейці”. З листів, які отримувала від колишньої подруги, з якою товаришувала в університеті, дізналася, що Анатолій про неї розпитував, просив її адресу. А через півроку оженився на аспірантці.
Роки летять, мов птахи у вирій. А на душі так важко... Особливо в свята. Леся намагалася в такі дні нікуди не виходити, зачинити вікна шторами і читати, читати. Книги - її порадники і лікарі.
Анатолій все ж таки дізнався її адресу. Листи від нього вона не читала - викидала в смітник. Навіщо вони? Своє тридцятиріччя зустріла з сумом - ось і молодість пройшла...
Одного разу вранці хтось подзвонив у двері. “Хто б це міг бути в такий ранній час?” - промайнула тривожна думка. Накинувши халат, відчинила двері. На порозі стояв Анатолій з великою дорожньою валізою.
- Люба, я повернувся до тебе. Назавжди...
06.04.2006 | Надія БІЛОУС |
Рівне-Ракурс №10 від 06.04.2006p. На головну сторінку |