Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №525 від 03.11.2011p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Знай наших

За суд можна сплатити готівкою

З 1 листопада цього року на зміну державному миту та витратам на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи прийде судовий збір, порядок сплати і розмір якого визначає Закон України “Про судовий збір”. Тож про нові правила оплати звернення до суду розповідає юрист центру права РОГО “Комітет виборців України” Мирослава Примак.

Судовий збір слід сплачувати при зверненні до суду з позовними та іншими заявами, передбаченими процесуальним законодавством, апеляційними, касаційними скаргами, а також за видачу судами документів.

Крім того, якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно частці поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.

Судовий збір не сплачується: при поданні заяви про скасування судового наказу; заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення; заяви про винесення додаткового судового рішення; заяви про розірвання шлюбу з особою, визнаною в установленому законом порядку безвісно відсутньою або недієздатною, або з особою, засудженою до позбавлення волі на строк не менш як три роки; заяви про встановлення факту каліцтва, якщо це необхідно для призначення пенсії або одержання допомоги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням; заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, а також інших заяв, визначених ч.2 ст.3 Закону.

Щодо розміру судового збору, то новизна полягає в тому, що тепер ставка платежу обчислюватиметься

не від неоподатковуваного розміру мінімуму доходу громадян, а від показника мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного календарного року, який визначається Законом про Держбюджет на відповідний рік. Зокрема, в січні 2011 році цей показник становить 941 грн.

Таким чином, розмір судового збору, наприклад, у цивільних справах при подачі позову майнового характеру становитиме 1% ціни позову, однак не менше 188,2 грн (0,2 розміру мінімальної заробітної плати) та не більше 2823 грн, немайнового - 94,1 грн (0,1 розміру мінімальної заробітної плати). Коли позов містить і майнові, і немайнові вимоги, то судовий збір сплачується і як за позов майнового, так і немайнового характеру. Для прикладу, якщо хтось бажає до кінця року розлучитися, то повинен буде сплатити 94,1 грн, поділити майно при розірванні шлюбу - 1% ціни позову, однак не менше 188,2 грн. Якщо і розлучитися, і поділити майно - сплачуються обидва платежі.

При поданні заяви про видачу судового наказу слід сплатити 50% ставки, що визначається з оспорюваної суми у разі звернення до суду з позовом у порядку позовного провадження.

Якщо потрібно через суд встановити певний факт, що має юридичне значення або подати іншу заяву в порядку окремого провадження, а також переглянути заочне рішення - сплатіть 94,1 грн.

Апеляція “коштуватиме” так само - 50% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги. Апеляція ж на судовий наказ обійдеться в сумі 50% того, що було сплачено при подачі відповідної заяви до суду першої інстанції.

У той же час, вартість касаційної скарги на рішення суду зросла до 70% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Подача апеляції чи касації на ухвалу суду, заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду в 2011 році підлягає оплаті в сумі 94,1 грн.

Що стосується адміністративних справ, то розцінки майже такі, як і в цивільних. Зокрема, судовий збір майнових справ становить 1% розміру вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати (94,1 грн) та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат (1882 грн), справ немайнового характеру - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати (28,23 грн).

Законодавець визначив плату за видачу судами документів, а саме: за повторну видачу копії судового рішення - 1 грн за кожний аркуш копії; за видачу дубліката судового наказу та виконавчого листа - 3 грн; за роздрукування технічного запису судового засідання - 5 грн за кожен аркуш тексту на папері формату А4; за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання - 15 грн тощо.

Законом передбачені також пільги щодо сплати судового збору.

Варто зазначити, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи, перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв’язку та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Рахунок суду для сплати судового збору ви можете дізнатися безпосередньо у самому суді або на офіційному веб-порталі “Судова влада в Україні” http://www.court.gov.ua

03.11.2011



Рівне-Ракурс №10 від 03.11.2011p. 
На головну сторінку