№528 від 24.11.2011p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Охорона праці
Метою технічного огляду є перевірка технічного стану і відповідності об’єктів котлонагляду вимогам Правил, які регламентують їх будову та технічну експлуатацію. Особливої актуальності цьому питанню надає необхідність забезпечення надійного і безперебійного теплопостачання в опалювальний сезон. Успішному вирішенню даної проблеми активно сприяють фахівці ДП “Рівненський експертно-технічний центр”, які проводять зовнішній огляд та гідравлічне випробування систем теплопостачання.
Трубопроводи пари та гарячої води поділяються на чотири категорії І, ІІ, ІІІ, ІV залежно від робочих параметрів середовища.
Управління Держгірпромнагляду проводить реєстрацію трубопроводів І категорії з умовним проходом більше 70 мм, трубопроводів II, ІІІ категорій з умовним проходом більше 100 мм, а також трубопроводів ІV категорії умовним проходом більше 100 мм (що знаходяться в межах теплових станцій та котелень).
Нині в управлінні Держгірпромнагляду по Рівненській області зареєстровано:
• 1306 парових та водогрійних котлів, які використовуються для вироблення теплової енергії;
• 1638 посудин, що працюють під тиском понад 0,07 МПа та застосовуються в технологічних процесах і для зберігання стиснутих та зріджених газів;
• 116 трубопроводів пари та гарячої води, які використовуються для транспортування теплоносія.
Всі інші трубопроводи, на які поширюються “Правила будови і безпечної експлуатації трубопроводів пари та гарячої води”, підлягають реєстрації на підприємстві - власникові трубопроводу.
Технічний огляд цих трубопроводів проводиться експертами ДП “Рівненський експертно-технічний центр”.
Зовнішній огляд та гідравлічне випробування проводиться в наступних випадках:
• до початку експлуатації заново змонтованих трубопроводів;
• після відпрацювання нормативного строку експлуатації;
• після аварії трубопроводу або його елементів, якщо це вимагається обсягом виконаних робіт;
• після ремонту із застосуванням зварювання;
• перед пуском трубопроводу, що був на консервації більше 2 років.
Зовнішній огляд вказаних трубопроводів проводиться не менше одного разу на 3 роки.
Гідравлічне випробування трубопроводів на міцність і щільність швів та з’єднань проводиться пробним тиском, який дорівнює 1,25 робочого, але не менше 0,2 МПа.
Слід зауважити, що понад 68 відсотків обладнання відпрацювало нормативний термін експлуатації, встановлений заводом-виробником та нормативними актами. Такому обладнанню для продовження терміна його експлуатації необхідно провести експертне обстеження (технічне діагностування).
Постановою Кабінету міністрів України № 687 від 26 травня 2004 року затверджено НПАОП 0.00-8.18-04 “Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки”. Відповідно до вимог Постанови, огляд та випробування об’єктів котлонагляду (крім первинного та позачергового) має право проводити фахівець (технічний експерт) спеціалізованої організації, що має дозвіл Держгірпромнагляду.
Первинний та позачерговий огляд та випробування об’єктів котлонагляду мають право проводити фахівці (технічні експерти) тільки уповноваженої організації. Згідно з пунктом 17 наказу Комітету Держнаглядохоронпраці України № 279 від 28 липня 2004 року “Щодо визначення уповноважених організацій”, уповноваженою організацією щодо виконання функцій, передбачених постановою № 687, в Рівненській області визначено Державне підприємство “Рівненський експертно-технічний центр”, яке має дозвіл Комітету Держгірпромнагляду України.
Станом на 1 листопада поточного року експертно-технічний центр здійснив огляд та випробування 494 об’єктів котлонагляду. За результатами вивчення технічної та технологічної документації встановлено, що в окремих випадках відповідальними особами не дотримуються терміни проведення оглядів та випробувань, не робляться записи в паспортах та ремонтних журналах про виконані роботи. Виявлені численні порушення при обстеженні посудин, що працюють під тиском: власниками не забезпечується проведення технічного діагностування та позачергового опосвідчення посудин після відпрацювання розрахункового терміну служби, встановленого нормативною документацією та підприємством-виготовлювачем. Також було зафіксовано низький рівень контролю відповідальних осіб за докотловою обробкою води (хімводопідготовка): у деяких випадках живлення котлів виконується сирою водою, що забороняється п.8.1.4. ДНАОП 0.00-1.08-94 “Правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів”.
При здійсненні технічного огляду при необхідності використовуються методи неруйнівного контролю, в тому числі акустична емісія. Після проведення експертного обстеження та технічного огляду устаткування, залежно від технічного стану, продовжується граничний строк його експлуатації на термін від 1 до 8 років. Технічно справне обладнання - запорука безпеки виробничого процесу, збереження життя працівників, спокій відповідальних осіб та власника.
ДП “Рівненський експертно-технічний центр”
33028, м. Рівне, вул. Лермонтова, 7; тел./факс (0362) 26-58-90, тел. 26-25-37, моб. тел. (050) 933-11-90
24.11.2011 | Володимир ОВЧАРЕНКО, начальник відділу по обстеженню об’єктів котлонагляду ДП “Рівненський ЕТЦ” |
Рівне-Ракурс №10 від 24.11.2011p. На головну сторінку |