Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №203 від 01.09.2005p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Шахи

Ігри розуму в стінах драмтеатру

Ігри розуму в стінах драмтеатру

Вісімнадцять міжнародних гросмейстерів уже протягом тижня намагаються визначити найсильнішого

День Незалежності нашої держави став справжнім святом для прихильників спорту Рівного. Коли іще можна стати свідками такої великої кількості найрізноманітніших змагань з тенісу, боксу, футболу, спідвею та інших видів? Та все ж, серед усього цього розмаїття виокремлюється один із турнірів. Його проведення матиме особливе значення для підняття престижу нашої області. Йдеться про 74-й за ліком фінал чемпіонату України з шахів серед чоловіків. З 24-го серпня в приміщенні Рівненського обласного академічного музично-драматичного театру провідні шахісти країни сперечаються за звання найкращого. Головним суддею цих неординарних змагань призначено голову президії міжнародної колегії з шахів, майстра спорту ФІДЕ, міжнародного арбітра з Дніпропетровська Володимира ГЕРГЕЛЯ.

- Чому місцем проведення такого престижного турніру обрали саме Рівне? - запитую пана Володимира.

- З недавніх пір, шахи у вашій області починають серйозно розвиватися. Велика заслуга у цьому належить новообраному голові федерації шахів Рівненської області кандидатові в майстри спорту Володимиру Ковальчуку. Ця енергійна молода людина дуже любить спорт, і, маючи вплив у бізнесі, великі кошти виділяє на розвиток шахів, котрі, як і будь-який інший вид, відчувають потребу в матеріальній допомозі.

Також, з Рівненщини розпочав свій шлях до Києва голова держдепартаменту фізичної культури Мирослав Дутчак. Він ще п’ять років тому, за сприяння одного з учасників нинішніх змагань Ігоря Лабенського, в санаторії “Червона калина”, що у Рівненському районі, організовував міжнародні турніри з нормою гросмейстера. Шахістам тоді сподобалися запропоновані їм умови, і це також стало одним із важливих критеріїв у визначенні міста, котре мало приймати фінал чемпіонату України.

- Серед учасників чемпіонату немає прізвищ таких відомих українських шахістів, як Василь Іванчук, Руслан Пономарьов, Олександр Мойсеєнко. У чому причина їх відсутності?

- Річ у тім, що в кожного відомого шахіста, якими, безумовно, є всі вищезгадані люди, існує свій індивідуальний графік. Іванчук зараз перебуває у Туреччині, інші спортсмени також зайняті у міжнародних турнірах, і не можуть порушувати підписані ними раніше контракти.

Звичайно, хотілося б, аби в чемпіонаті України брали участь усі найсильніші шахісти, але для цього потрібний двосторонній зв’язок між федерацією та провідними гросмейстерами. В майбутньому намагатимемося повідомляти спортсменам про проведення подібних турнірів за два-три місяці до їх початку.

- Наскільки мені відомо, чемпіонат України вже другий рік поспіль проходить за новою схемою, яка носить назву нокаут-система. Які її особливості, і чи дійсно вона є найоптимальнішою на сьогодні?

- За аналогічною системою проводиться кубок чемпіонату світу. Тут є свої плюси та мінуси. Ця система спочатку передбачає матч із двох класичних партій між шахістами. Якщо у них переможець не визначається, то далі граються дві швидкі партії по десять хвилин. Якщо і вони не виявлять переможця, тоді призначаються дві бліц-партії - тайм-брейки по п’ять хвилин, а далі відбувається жеребкування на колір та проводиться одна бліц-партія. Чемпіонат складається із п’яти раундів, у кожному з яких кількість шахістів зменшується наполовину.

Хоча така система і є непоганою, до ідеальної нам іще далеко. Для цього треба багато думати, а також погоджувати свої плани з провідними шахістами.

- Обидва представники Рівненської області припинили свої виступи на турнірі ще в першому раунді...

- Дійсно, обидва ваших спортсмени поступилися своїм суперникам ще на самому старті турніру - Ігор Лабенський - Михайлу Бродському з Харківщини, а Володимир Ковальчук - Ярославу Зінченку з Дніпропетровська з однаковим рахунком - 0:2. Проте, їм не слід засмучуватись, адже склад учасників цьогорічного чемпіонату України є дуже сильним. Серед його учасників - 16 міжнародних гросмейстерів-чоловіків, та дві жінки, одна з яких - Катерина Лахно - чемпіонка Європи-2005 серед жінок.

- До речі, хто, на Ваш погляд, є фаворитами?

- У шахах силу гравця характеризує його індивідуальний коефіцієнт. За цим показником кращими на турнірі вважаються Захар Єфіменко та Олександр Арещенко. Обидва гросмейстери - вихованці Краматорської школи, звідки також вийшов чемпіон світу-2002 Руслан Пономарьов. Також до фаворитів відношу киянина Юрія Крупу.

- Пане Володимире, що можете побажати любителям шахів Рівного?

- Перш за все, хотів би побажати найшвидше створити у Рівному базу сучасного рівня, де можна було б проводити шахові фестивалі, всеукраїнські та міжнародні турніри різного рівня. А також, як можна більше уваги потрібно приділяти молоді.

- Дякую за розмову. Успіхів Вам!

01.09.2005Павло ДУТКО



Рівне-Ракурс №10 від 01.09.2005p. 
На головну сторінку