№203 від 01.09.2005p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Шахи
День Незалежності нашої держави став справжнім святом для прихильників спорту Рівного. Коли іще можна стати свідками такої великої кількості найрізноманітніших змагань з тенісу, боксу, футболу, спідвею та інших видів? Та все ж, серед усього цього розмаїття виокремлюється один із турнірів. Його проведення матиме особливе значення для підняття престижу нашої області. Йдеться про 74-й за ліком фінал чемпіонату України з шахів серед чоловіків. З 24-го серпня в приміщенні Рівненського обласного академічного музично-драматичного театру провідні шахісти країни сперечаються за звання найкращого. Головним суддею цих неординарних змагань призначено голову президії міжнародної колегії з шахів, майстра спорту ФІДЕ, міжнародного арбітра з Дніпропетровська Володимира ГЕРГЕЛЯ.
- Чому місцем проведення такого престижного турніру обрали саме Рівне? - запитую пана Володимира.
- З недавніх пір, шахи у вашій області починають серйозно розвиватися. Велика заслуга у цьому належить новообраному голові федерації шахів Рівненської області кандидатові в майстри спорту Володимиру Ковальчуку. Ця енергійна молода людина дуже любить спорт, і, маючи вплив у бізнесі, великі кошти виділяє на розвиток шахів, котрі, як і будь-який інший вид, відчувають потребу в матеріальній допомозі.
Також, з Рівненщини розпочав свій шлях до Києва голова держдепартаменту фізичної культури Мирослав Дутчак. Він ще п’ять років тому, за сприяння одного з учасників нинішніх змагань Ігоря Лабенського, в санаторії “Червона калина”, що у Рівненському районі, організовував міжнародні турніри з нормою гросмейстера. Шахістам тоді сподобалися запропоновані їм умови, і це також стало одним із важливих критеріїв у визначенні міста, котре мало приймати фінал чемпіонату України.
- Серед учасників чемпіонату немає прізвищ таких відомих українських шахістів, як Василь Іванчук, Руслан Пономарьов, Олександр Мойсеєнко. У чому причина їх відсутності?
- Річ у тім, що в кожного відомого шахіста, якими, безумовно, є всі вищезгадані люди, існує свій індивідуальний графік. Іванчук зараз перебуває у Туреччині, інші спортсмени також зайняті у міжнародних турнірах, і не можуть порушувати підписані ними раніше контракти.
Звичайно, хотілося б, аби в чемпіонаті України брали участь усі найсильніші шахісти, але для цього потрібний двосторонній зв’язок між федерацією та провідними гросмейстерами. В майбутньому намагатимемося повідомляти спортсменам про проведення подібних турнірів за два-три місяці до їх початку.
- Наскільки мені відомо, чемпіонат України вже другий рік поспіль проходить за новою схемою, яка носить назву нокаут-система. Які її особливості, і чи дійсно вона є найоптимальнішою на сьогодні?
- За аналогічною системою проводиться кубок чемпіонату світу. Тут є свої плюси та мінуси. Ця система спочатку передбачає матч із двох класичних партій між шахістами. Якщо у них переможець не визначається, то далі граються дві швидкі партії по десять хвилин. Якщо і вони не виявлять переможця, тоді призначаються дві бліц-партії - тайм-брейки по п’ять хвилин, а далі відбувається жеребкування на колір та проводиться одна бліц-партія. Чемпіонат складається із п’яти раундів, у кожному з яких кількість шахістів зменшується наполовину.
Хоча така система і є непоганою, до ідеальної нам іще далеко. Для цього треба багато думати, а також погоджувати свої плани з провідними шахістами.
- Обидва представники Рівненської області припинили свої виступи на турнірі ще в першому раунді...
- Дійсно, обидва ваших спортсмени поступилися своїм суперникам ще на самому старті турніру - Ігор Лабенський - Михайлу Бродському з Харківщини, а Володимир Ковальчук - Ярославу Зінченку з Дніпропетровська з однаковим рахунком - 0:2. Проте, їм не слід засмучуватись, адже склад учасників цьогорічного чемпіонату України є дуже сильним. Серед його учасників - 16 міжнародних гросмейстерів-чоловіків, та дві жінки, одна з яких - Катерина Лахно - чемпіонка Європи-2005 серед жінок.
- До речі, хто, на Ваш погляд, є фаворитами?
- У шахах силу гравця характеризує його індивідуальний коефіцієнт. За цим показником кращими на турнірі вважаються Захар Єфіменко та Олександр Арещенко. Обидва гросмейстери - вихованці Краматорської школи, звідки також вийшов чемпіон світу-2002 Руслан Пономарьов. Також до фаворитів відношу киянина Юрія Крупу.
- Пане Володимире, що можете побажати любителям шахів Рівного?
- Перш за все, хотів би побажати найшвидше створити у Рівному базу сучасного рівня, де можна було б проводити шахові фестивалі, всеукраїнські та міжнародні турніри різного рівня. А також, як можна більше уваги потрібно приділяти молоді.
- Дякую за розмову. Успіхів Вам!
01.09.2005 | Павло ДУТКО |
Рівне-Ракурс №10 від 01.09.2005p. На головну сторінку |