№552 від 17.05.2012p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Крізь час
Знахідка скарбу - справжня подія в археології. Адже таке трапляється надзвичайно рідко. Так от, минулого тижня працівники ДП “Волинські старожитності” знайшли скарб. Розкопки проводили на високому корінному березі річки Чорногузки в селі Полонка Луцького району. Там розташоване багатошарове поселення - від доби бронзи до середньовіччя.
У розкопі археологи знайшли кераміку давньоруських часів, уламок середньовічної свинцевої пломби, залізне кресало. Трапилися і монети: два срібні динарії польського короля Сигізмунда ІІ Августа та срібний гріш Альбрехта Гогенцоллерна, першого прусського герцога і останнього великого магістра Тевтонського ордену. Вже цього було б достатньо, аби вважати, що розкопки у Полонці успішні.
У східній частині розкопу співробітники ДП “Волинські старожитності” Михайло ВАШЕТА та Василь БАРАН, які проводили дослідження, натрапили на об’єкт. Це була землянка давньоруських часів. У кутку був черінь, де розводили вогонь для обігріву та приготування їжі. Біля однієї стінки раптом щось заблищало. Виявилося, срібна монета. Хвилювання додалося, археологи взялися пересіювати ґрунт. У результаті знайшли 29 срібних кружалець. Науковці ідентифікували знахідку - це так звані празькі гроші, відчеканені в кінці XIV - на початку XV століття чеськими королями Вацлавом IV та Карлом І. Три монети поки що остаточно не ідентифіковані.
- Такий скарб бачу вперше за десять років, відколи я в археології. Празькі гроші - це “долар” XIV-XV століття. Українське слово “гроші” походить якраз від празьких грошів. Вони були поширені, археологи знаходять одну-дві монети, але щоб одразу цілий скарб - це фантастика! Чому кажемо, що саме скарб, а не загублені монети, скажімо? Бо їх знайшли у житлі. Значить власникові цих монет треба було їх заховати, - каже Олексій Златогорський.
- Еталонний “пражак” важив 3,96 грама, коли їх почали чеканити, - додає Михайло Вашета. - Вони слугували платіжним засобом у XIV-XVII століттях, бо мали високий вміст срібла. За один празький гріш у ті часи можна було купити корову. Ми знайшли лише залишки скарбу, бо його пограбували “чорні археологи”.
Монети по стінці “сповзли” в житло. Це врятувало їх для науки. Адже, як стверджують археологи, поселення в Полонці - божий рай “чорних археологів”. Взагалі, скарби знаходять дуже рідко. Досить сказати, що така удача волинським археологам не йшла до рук тридцять років, відколи професор Михайло Кучинко знайшов у Городищі-2 Луцького району срібні давньоруські гривни, браслети та намистини.
Пов’язати знайдений скарб із конкретними подіями важко. Археологи припускають, що монети могли заховати у разі нападу татар або ж під час так званої луцької війни 1431 року, коли війська польського короля Ягайла облягли Луцьк, який обороняли прихильники князя Свидригайла. Поляки так і не змогли взяти наше місто, а от наляканий власник грошей вирішив заховати їх до кращих часів, які, очевидно, для нього так і не настали. Зате нині археологи вписали в науку полонківський скарб, який займе гідне місце у Волинському краєзнавчому музеї.
Сергій НАУМУК
P.S. Наприкінці травня - на початку червня ДП “Рівненська старовина” розпочинає археологічні розкопки у районі Басового Кута.
17.05.2012 |
Рівне-Ракурс №10 від 17.05.2012p. На головну сторінку |