№554 від 01.06.2012p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Професія на все життя
Будівництво - одна з провідних галузей, без якої важко уявити науково-технічний прогрес, розвиток нових технологій, створення основних фондів для промисловості, транспорту, сільського господарства, соціальної сфери. Освіта, знання і вміння стають найважливішою продуктивною силою і вирішальним фактором у конкуренції як для працівників, так і для підприємств. Сучасні будівельні фірми, виконуючи весь комплекс загально-будівельних, опоряджувальних та інших робіт, аби залучити до цього меншу кількість робітників, створюють комплексні бригади. Для роботи в таких бригадах потрібні робітники, які володіють двома-трьома, а то й чотирма професіями, що близькі за технологіями. “Укрупнені професії - “Монтажник будівельний”, “Деревообробник будівельний” та “Опоряджувальник будівельний”, що складаються з монопрофесій, - вимога часу”, - вважає відмінник народної освіти України, директор Рівненського вищого професійного училища №1 Ігор СТРИЖЕУС (на фото).
- Ігорю Володимировичу, чим приваблюють випускників шкіл - і навіть людей із вищою освітою - укрупнені будівельні професії?
- Опанування саме цих професій - близьких за технологіями, матеріалами, послідовністю виконання, інструментами та механізмами - дозволить майбутньому робітнику отримати широкий спектр кваліфікацій та професійних компетенцій і, як наслідок, більш реальні можливості застосування своїх вмінь та навичок професійного самовдосконалення.
ВПУ-1 - найдавніший будівельний навчальний заклад Рівненщини, де зараз навчається 850 учнів (28 навчальних груп) із різних будівельних професій. Попри тимчасові труднощі в будівельному комплексі, тісно співпрацюючи
із провідними будівельними підприємствами, ми забезпечуємо учнів робочими місцями з усіх видів робіт для виробничого навчання і передвипускної практики.
В училищі розроблено і реалізується інноваційний проект “Розвиток та впровадження нових будівельних професій”. У ході його реалізації в 2005-2010 роках було ліцензовано і впроваджено укрупнені професії “Монтажник будівельний”, “Опоряджувальник будівельний”, “Деревообробник будівельний” та “Монтажник гіпсокартонних конструкцій”.
На моє переконання, ці професії забезпечать затребуваність робітника протягом усього його трудового життя, дадуть перспективи його конкурентоздатності на ринку праці. Набута укрупнена професія додає впевненості в житті, оскільки в майбутньому, можливо, не доведеться перенавчатись та перекваліфіковуватись.
“Реальний шанс для вдалого працевлаштування і самореалізації”
- Як показує досвід, однією із значних проблем, які стоять молодими людьми, є проблема самореалізації в сьогоднішньому непростому житті. Чи готові випускники ВПУ-1 знайти своє місце на ринку праці?
- Для нашого новоспеченого випускника, малодосвідченого в реаліях сучасного життя, шанс на самореалізацію грунтується на показниках вдалого працевлаштування. Чим краще випускник відповідає вимогам підприємства, тим вище у нього потенціал для покращення якості свого життя. І тут набуття укрупненої професії - реальний шанс для вдалого працевлаштування і самореалізації випускника
Навчальний заклад, щоб бути потрібним і підприємствам, і державі, повинен йти в ногу з часом, а то й попереду вимог виробництва. Широкопрофільні професії та види професійної діяльності, які опираються на широкий об’єм професійних вмінь і знань, найбільш відповідають випереджувальному розвитку професійно-технічної освіти. Важливо й те, що керівники будівельних підприємств вже добре розуміють, що залучення до роботи робітників укрупнених професій економічно вигідне.
Навчаючи сучасним укрупненим професіям, викладачі професійно-теоретичної підготовки і майстри виробничого навчання повинні постійно вдосконалювати свою майстерність, вивчати і освоювати найновіші будівельні технології, а навчальний заклад має працювати над розширенням і зміцненням матеріально-технічної бази, здійснювати навчання і стажування педагогів.
- Які професії користуються найбільшою увагою тих, хто обрав для подальшого навчання ВПУ-1?
- Однією з найбільш популярних професій в училищі є професія опоряджувальника, яку на всіх курсах навчання здобувають близько 200 учнів. Щоправда, традиційні опоряджувальні технології відходять у минуле. Сухі модифіковані будівельні суміші, високо декоративні покриття, полімери, мінеральні синтетичні штукатурки, гіпсокартонні системи - випробувані та перевірені світовим та європейським досвідом. Все більше завойовують ринок будівельної індустрії новітні будівельні технології опоряджувальних робіт з використанням комплектних систем, розроблених і впроваджених в будівництво всесвітньовідомою німецькою фірмою КНАУФ. Серед них гіпсокартонні комплектні системи, високу ефективність яких засвідчують темпи застосування цієї продукції в Україні та за ї межами.
“Усі випускники ВПУ-1 працевлаштовані за набутою професією”
- Для реалізації таких перспективних завдань потрібні кваліфіковані робітники даного профілю, яких в Україні першим почало готувати ВПУ-1. Якими були перші кроки на шляху до успіху?
- Ретельно вивчивши ринок праці та налагодивши співпрацю з фірмами “КНАУФ маркетинг Київ” та “КНАУФ маркетинг Івано-Франківськ” ми розпочали активну роботу
з розробки та впроваджен-
ня нової робітничої професії
“Монтажник гіпсокартонних конструкцій”. За підтримки КНАУФ на базі училища було створено навчально-практичний будівельний центр, де наші учні опановують професію монтажника гіпсокартонних конструкцій, інтегровану з професіями “Штукатур” та “Маляр”. Після закінчення навчання усі випускники ВПУ-1 працевлаштовані за набутою професією.
В училищі розроблено програму здійснення короткотермінової підготовки учнів за фахом “Опоряджувальник будівельний”. Таких учнів в училищі станом на 1 квітня 2012 року - 320 осіб. Також розроблені плани підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації незайнятого населення.
Сьогодні в училищі за фахом “Монтажник гіпсокартонних конструкцій - маляр” навчається 59 осіб. Популярність цієї професії досить велика серед випускників загальноосвітніх навчальних закладів. В 2011 році бажання опанувати її виявили випускники загальноосвітніх навчальних закладів не лише Рівненщини, а й сусідніх Волинської, Житомирської та Тернопільської областей.
До навчально-практичного центру входять обладнані на сучасному рівні кабінет технології монтажу гіпсокартонних конструкцій, кабінет технології опоряджувальних робіт, навчально-виробничі майстерні з монтажу гіпсокартонних конструкцій та штукатурних і малярних робіт, інструментальний склад, побутові та санітарно-гігієнічні приміщення.
“Активний розвиток професійних і творчих здібностей учнів”
- Ви задоволені роботою навчально-практичного центру училища в плані підвищення якості підготовки будівельних кадрів?
- Центр співпрацює з будівельними підприємствами Рівного, учбово-курсовим комбінатом АТЗТ “Рівнебуд”, навчальним центром державної служби зайнятості,
факультетом архітектури та будівництва Національного університету водного господарства та природокористування, загальноосвітніми навчальними закладами міста. Інструктори навчального центру фірми “КНАУФ маркетинг Київ” постійно проводять на базі навчально-практичного центру ВПУ-1 для учнів та працівників училища семінарські заняття з практичним показом технології монтажу гіпсокартонних листів та технології механізованого нанесення штукатурних сумішей на поверхню, а також семінари-практикуми для майстрів виробничого навчання професійно-технічних нав-
чальних закладів області.
В 2005-2010 роках на базі Донецького навчально-практичного центру КНАУФ пройшли курс навчання чотири наші майстри виробничого навчання з професії “Монтажник гіпсокартонних конструкцій” та викладач технології. Працівники училища брали участь у розробці державного стандарту цієї професії. Навчально-матеріальна база, навчально-методичне забезпечення і педагогічні кадри з теоретичної та практичної підготовки з професії “Монтажник гіпсокартонних конструкцій” в повному обсязі забезпечують підготовку кваліфікованих робітників на рівні четвертого-п’ятого розрядів. Усі вони після навчання в училищному центрі забезпечені робочими місцями в будівельних організаціях міста Рівного.
Із введенням в училищі професії “Монтажник гіпсокартонних конструкцій” інтер’єри навчальних кабінетів, майстерень, приміщень загального користування оновлюються відповідно до сучасних вимог. Створення інноваційного навчального-практичного центру з підготовки кваліфікованих робітників сучасних будівельних професій передбачає активний розвиток фахових і творчих здібностей учнів училища з метою їх самореалізації на ринку праці та формування особистості, яка відповідає вимогам сьогодення.
01.06.2012 | Спілкувався Олександр ОЛЬХОВИК |
Вище професійне училище № 1 м. Рівне 33027, м. Рівне вул. С. Бандери, 69. Тел. (0362) 23-02-45, 23-34-64, факс: 23-02-45, Ліцензії МОН: АБ №363349 від 03.10.2007 р.; АБ № 298262 від 17.11.2005 р.; АВ № 048026 від 05.04.2006 р.
Рівне-Ракурс №10 від 01.06.2012p. На головну сторінку |