Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №555 від 07.06.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Фермерство

Влада ставить клеймо на худобі

Влада ставить клеймо на худобі

Більшість м’ясної та молочної продукції на ринки України постачають селяни, але за свою нелегку працю вони отримують копійки. Причина у низькій закупівельній ціні на м’ясо-молочну продукцію. Позаяк посередники щоразу вигадують нові нюанси, аби за товар селян заробляли все менше, натомість прибутки посередників стрімко зростали. І фермери опиняються у ситуації, коли у них просто немає вибору, і ладні віддати потом і кров’ю вирощену і вигодовану продукції за безцінь. Як-то кажуть, краще щось, ніж нічого.

І результат таких непростих умов не забарився. За останні декілька років селяни стали утримувати вдвічі менше великої рогатої худоби. Відтак, якісна сировина почала зникати. Якщо 80 відсотків від усього поголів’я корів утримують саме селяни, і вони ж є основними виробниками молочної та м’ясної продукції, то за рік-другий такими темпами Рівненщина буде змушена відкривати кордони та зустрічати імпортне м’ясо, а натуральна молочна продукція досягне такої цінової позначки, що стане справжнім делікатесом.

Розуміють це і можновладці. Тому, аби поголів’я великої рогатої худоби принаймні не зменшувалося, чиновники ухвалили нову програму підтримки тваринництва. На їх переконання, завдяки цій програмі процес вирізання худоби має зменшитися, а прибуток у селян - зрости. А за утримання молодняку селянам доплачуватимуть із державного бюджету.

Про перспективи програми підтримки тваринництва, про її розвиток та переваги розповів перший заступник голови облдержадміністрації Анатолій Юхименко.

- За останні 10 років поголів’я великої рогатої худоби у населення області скоротилося на 52 тисячі голів і на сьогоднішній день ми маємо лише 173 тисяч голів, - зазначив перший заступник голови ОДА Анатолій ЮХИМЕНКО. - Щоб зрозуміліше окреслити ситуацію, що створилася в нашому регіоні, варто зазначити, що за рік молока виготовляється в межах 430 тисяч тонн, із них 390 дають господарства населення. Ці цифри красномовно свідчать, наскільки важливо підтримувати сільське господарство. Адже якщо ми не надамо йому можливості розвиватися - позитивного результату не буде.

Ми довго думали, як можна зупинити вирізання худоби і тим самим збільшити кількість великої рогатої худоби у населення. Зупинилися на тому, що аби ситуація покращилася, варто зробити три речі:

- встановити мінімальну закупівельну ціну на молоко. Вона коливатиметься від 2 гривень 70 копійок до 3 гривень 10 копійок за кілограм. Зараз у селян скуповують молоко за вдвічі менші гроші;

- створити та підтримувати сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи із закупівлі молока;

- встановити дотацію на голову великої рогатої худоби, що знаходиться у населення.

Вже цьогоріч затверджено видатки за утримання молодняка великої рогатої худоби. За цією програмою населенню, яке утримує молодняк до 3-5 місяців, виплачуватимуть 250 гривень за голову, від 6 до 8 місяців - по 500 гривень, а до року - 750 гривень.

Та отримати ці кошти зможе лише той селянин, в якого худоба буде ідентифікована. Тобто, тварину потрібно зареєструвати у сільській раді та отримати на неї паспорт і прикріпити ярлик.

На сьогодні селяни області утримують 15-16 тисяч голів молодняку, а проідентифіковано лише 1600 голів. За словами Анатолія Юхименка, фахівці проводитимуть роботу, аби цифри по ідентифікації худоби збільшилися. Зокрема, працюватимуть над здешевленням ідентифікації худоби. Зараз її вартість - 49 гривень, але її планують зменшити до 19 гривень.

Свою роботу програма державної підтримки вже розпочала. Наразі фахівці працюють над укладанням реєстрів осіб, які претендують на виплати. Адже список селян, котрі отримають виплати при утриманні телят до п’яти місяців, мають подати до Міністерства вже до 8 червня.

На труднощі у пошуках ринків збуту сьогодні нарікають і агровиробники краю. Водночас зарадити у вирішенні цього питання можуть галузеві об’єднання фермерів. Це спростило б просування агропродукції та її продаж місцевим споживачам. Також об’єднавшись, легше організовувати й переробні підприємства. До того ж нині фермери мають можливість залучати грантові кошти. Тож розвиватися сільському господарству краю є куди. “Рівненщина має потенціал перетворитися на центр екологічного господарства в Україні. Над такими амбітними планами ми й працюватимемо, заручившись підтримкою і науковців, і практиків”, - зазначає заступник голови облдержадміністрації Олексій ГУБАНОВ.

07.06.2012Юлія ГОЛИК



Рівне-Ракурс №10 від 07.06.2012p. 
На головну сторінку