№555 від 07.06.2012p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Законодавство
Нові митні правила набули чинності з 1 червня. Відтепер громадянам та підприємцям буде простіше пройти митні процедури. Варто зазначити, що 19 квітня Президент України Віктор Янукович підписав Митний кодекс, прийнятий Верховною Радою 13 березня вже після його доопрацювання з пропозиціями Президента. Про всі переваги, перспективи та нововведення нового Митного кодексу розповів начальник Рівненської митниці Сергій ЛУК’ЯНОВ.
Новий кодекс побудований за принципом “максимальної прямої дії”. Він передбачає прийняття мінімальної кількості постанов Кабміну та наказів міністерств.
Переваги нового
Митного кодексу
Громадяни матимуть право ввозити на митну територію України товари на загальну суму:
- до 300 євро - у міжнародних поштових та експрес-відправленнях (поріг збільшено з 200 до 300 євро);
- до 1000 євро (авіаційні пункти пропуску) та до 500 євро (всі інші пункти пропуску) і вагою до 50 кг у ручній поклажі - без сплати будь-яких податків (поріг збільшено з 200 до 1000 євро і 500 євро відповідно);
- від 1000 євро до 10 000 євро - із сплатою ввізного мита у розмірі 10 відсотків та ПДВ у розмірі 20 відсотків (зменшена загальна ставка мита з 20 до 10 відсотків);
- більше 10 000 євро - в порядку передбаченому для суб’єктів ЗЕД (поріг збільшено з 1000 до 10 000 євро).
Також матимуть право провозити із собою через кордон, для власного споживання, харчові продукти на суму до 200 євро та отримають можливість законно перевозити через кордон домашніх тварин (не більше 3 ссавців), птахів (не більше 6 птахів) та акваріумних риб (не більше 20 акваріумних риб).
Спрощена процедура для добросовісних підприємців
Новий Кодекс запроваджує в Україні спеціальні спрощені митні процедури для добросовісних підприємців.
Українські підприємці, які тривалий час працюють на ринку, не мають заборгованостей, не допускають суттєвих правопорушень, мають кваліфікований персонал, зможуть отримати статус уповноваженого оператора економічної діяльності. На сьогодні функціонує обмежений за формою та процедурою застосування механізм застосування режиму сприяння при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності.
Особи, які отримали цей статус, матимуть один із дозволів на:
- спрощення митних процедур;
- спрощення митного контролю щодо надійності і безпеки.
Також новий кодекс дозволяє підприємцям самостійно обирати митницю, в якій вони декларуватимуть товари.
Такий крок, з одного боку, дозволить підприємцям зменшити витрати на перевезення - після перетину кордону ці товари можна відразу везти на адресу кінцевого споживача, “по дорозі” заїхавши до найближчої митниці для їх митного оформлення.
Новий Митний кодекс дозволить підприємцям не витрачати час на проведення класифікації великої кількості різних найменувань товарів, як приклад, автомобільних запчастин.
Підприємець за своїм бажанням може задекларувати всі ці запчастини за одним товарним кодом, якому відповідатиме найбільша ставка мита.
- Що змінилося в електронному декларуванні?
- Новий Кодекс дозволяє використовувати електронне декларування всім бажаючим підприємцям без будь-яких обмежень та у всіх митних режимах. Зараз усіма без винятку митницями здійснюється митне оформлення товарів за електронною ВМД у митних режимах імпорту, митного складу, магазину безмитної торгівлі та транзиту.
Для повноцінного функціонування “Електронної митниці” Президентом України було доручено центральним органам виконавчої влади запровадити видачу дозвільних документів, необхідних для здійснення митних процедур, в електронному вигляді.
- Що розуміється під поняттям “Компроміс у митній справі”?
- Новий кодекс звільняє підприємців від відповідальності за допущені ними ненавмисні помилки, запроваджено врегулювання питань порушення митних правил на основі компромісу.
Поняття “Компроміс у митній справі” - це встановлення випадків, коли при виявленні порушення митних правил, товари можуть бути пропущені через митний кордон України до завершення розгляду справи про це порушення.
За умови, що такі товари не підлягають конфіскації і не будуть потрібні надалі в процесі провадження у справі або у випадку, коли декларант сплачує всі податки чи представляє гарантію їх сплати.
- На скільки скоротиться час митного оформлення?
- Час митного оформлення однієї імпортно-експортної операції скорочується з 24 годин до 4 годин. Підприємці матимуть змогу самостійно фіксувати в електронних системах митниці дату та час подання ними митної декларації. Посадові особи митних органів нестимуть персональну відповідальність за порушення строку митного оформлення.
Право митниці здійснювати митний контроль після закінчення експортно-імпортної операції підприємця - це сучасний і загальновизнаний світовий шлях до спрощення митного оформлення.
Маючи можливість перевірити операцію підприємця після її здійснення, товари не затримуються на митниці в очікуванні закінчення перевірки, а швидко пропускаються.
- Яке місце у Митному кодексі відведено роз’ясненню порушень митних правил?
- Перелік видів порушень митних правил та стягнення, які застосовуються за їх вчинення, переглянуто і скорочено. Окрім цього, з метою недопущення безпідставних затримок транспортних засобів, що здійснюють міжнародні перевезення вантажів, надається право власникам транспортних засобів вивантажувати товари на склади тимчасового зберігання в зоні діяльності митниць призначення без згоди імпортера.
Загалом новий Митний кодекс - це значний крок вперед до сучасної митної служби, яка має бути стабільною, ефективною, гнучкою і компетентною.
07.06.2012 | Юлія ГОЛИК |
Рівне-Ракурс №10 від 07.06.2012p. На головну сторінку |