Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №557 від 21.06.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Небезпечна пліснява

Синдром хворих будівель

Синдром хворих будівель

Пліснява, як і ми - любить комфорт. Підвищена вологість, килимові покриття, висока температура повітря, непровітрювані кімнати - оптимальні умови для її розмноження.

Спори, за допомогою яких розмножується пліснява, дуже летючі. Потрапивши на вологу поверхню, вони швидко проростають найтоншими ниточками, виділяючи отруйні речовини - мікотоксини. Розмножується пліснява надзвичайно швидко: за сприятливих умов стіна у квартирі може зарости нею за добу. Відповідно, небезпечна не сама пліснява, а мільйони спор, які вона виділяє і які ми вдихаємо з повітрям.

Потрапляючи у дихальну та кровоносну системи, спори можуть спровокувати ряд захворювань: алергічні, опорно-рухового апарату та ревматичні болі суглобів, а також нудоту, запаморочення. Цей список постійно поповнюється, оскільки дослідження в області дії пліснявих грибів на організм людини ще не завершені.

Варто знати, що небезпеці, насамперед, піддаються діти, люди похилого віку та люди з ослабленим імунітетом. На Заході вже давно використовують термін “синдром хворих будівель”. Грибок розростається катастрофічно швидко, особливо в будівлях з м’якого дерева. Найбільше потерпають від плісняви ті дерев’яні частини будинку, котрі постійно зволожені і слабо провітрювані. Тому при будівництві садових будиночків і дач у жодному разі не можна використовувати сирі дошки, і ті, що вже використовувались. Якщо грибок своєчасно не знищити, то за шість-вісім місяців він зможе “проїсти” деревину наскрізь.

Більшість із нас досить спокійно ставляться до появи плісняви і навіть приписують їй деякі корисні якості - ті, якими володіє пеніцилін. Це ПОМИЛКА! Вкриті пліснявою продукти потрібно викидати в сміття. Справа у тому, що вчені знайшли в плісняві більш як сто токсичних, алергенних та канцерогенних сполук. До того ж пліснява - це не миттєво діюча отрута. Токсини, що містяться в ній, діють на організм не відразу, а накопичуються протягом певного часу, вражаючи печінку та нирки. А з часом саме ці накопичення можуть викликати швидкий ріст ракових клітин.

Чи можна “врятувати” пліснявий продукт? Це не так просто. Зрізану з хліба шкоринку можна викинути в сміття, але в обрізаному хлібі залишаться тоненькі ниточки пророслого пліснявого гриба. Тобто, пліснява на поверхні їжі - свідчення того, що нею уражений весь продукт. Навіть кип’ятіння в домашніх умовах не перетворить зіпсовані пліснявою продукти на безпечні. Тут допоможе лише прогрівання в спеціальній установці з температурою до 120 градусів і вище. Варто врахувати, що гарантією збереження продукту не буде навіть і холодильник, адже пліснява здатна розмножуватися навіть при невисоких температурах.

Як зменшити контакт з алергеном?

• постійно прибирати приміщення, в яких умови сприяють росту плісняви. Після прийняття ванни потрібно насухо витирати всі вологі поверхні, використовуючи розчини, які запобігають росту плісняви;

• необхідно не допускати росту плісняви на кухні - користуватися витяжкою, використовувати одноразові пакети для сміття, ретельно протирати сушки для посуду;

• сушити одяг потрібно лише в провітрюваній кімнаті, де ніхто не проживає;

• овочі та інші продукти слід зберігати не у квартирі або в нижніх відділеннях холодильника;

• отвори вентиляційних шахт потрібно закривати фільтрами;

• Необхідно проводити вологе прибирання і контролювати вологість, особливо зимою. Рівень вологості при грибковій алергії повинен бути 40-50%. Вологість вище 65% потребує використання осушувача повітря чи кондиціонера;

• важливо осушити підвальні приміщення, покращити вентиляцію, відремонтувати сантехніку;

• існує ряд рослин, ефірні масла яких запобігають розмноженню плісняви. Наприклад, монарда, лаванда, чайне дерево, гвоздика.

Якщо не хочете мати проблем зі здоров’ям, пам’ятайте:

1. Не використовуйте в їжу плісняві продукти.

2. У теплу пору року потрібно стежити за термінами придатності продуктів харчування. Особливо обережними треба бути з вареними ковбасами і сосисками, сиром та йогуртами.

3. Обов’язково періодично протирайте стінки та полиці холодильника дезінфікуючими розчинами.

4. Пам’ятайте, чим більше у вашому помешканні килимів, чим вища температура повітря, тим більша ймовірність розмноження плісняви.

21.06.2012Галина КАШПЕР



Рівне-Ракурс №10 від 21.06.2012p. 
На головну сторінку