Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №566 від 30.08.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Ракурс здоров'я

Гіпертонія? Обмежте алкоголь і сіль

Гіпертонія? Обмежте алкоголь і сіль

Підвищення артеріального тиску - артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба) - виявляється у 25% дорослого населення і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.

Важливо знати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може ніяк не проявлятися і не впливати на самопочуття, - розповідає завідувачка кардіологічного відділення Рівненської обласної клінічної лікарні Лариса ВЕРЕЩУК. - Але підвищений артеріальний тиск запускає каскад патоло-

гічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку, що призводить до виникнення головного болю, погіршення зору, пам’яті, cну, зниження розумової діяльності, розвитку інфаркту та інсульту.

Сучасні наукові дослідження довели, що ці патологічні зміни можна попередити, якщо піклуватися про своє здоров’я. Тому, якщо ваш артеріальний тиск (АТ) перевищує 140/90 мм рт. ст. - прислухайтеся до порад лікаря, перегляньте вашу життєву позицію. Дуже важливо контролювати рівень АТ. Підвищення АТ можна визначити лише при його вимірюванні. Не робіть висновку щодо рівня АТ, орієнтуючись лише на своє самопочуття. Обов’язково придбайте тонометр - він ваш незмінний помічник. Вибирайте моделі напівавтоматичні або автоматичні з манжеткою на плече та дотримуйтеся правил вимірювання тиску. А ще заведіть щоденник самоконтролю АТ та занотовуйте результати вимірювання.

Тиск слід вимірювати двічі на день: вранці натщесерце до прийому лікарських засобів та ввечері перед сном. За результатами вимірювання обчислюється середнє арифметичне показника, тобто загальну суму вранішнього та вечірнього вимірювань ділимо на 2.

А ще, радить фахівець, людям, схильним до підвищення тиску, варто пам’ятати:

• препарати для лікування артеріальної гіпертензії потрібно вживати постійно. Якщо вам призначили ліки для гіпертонічної хвороби, не скасовуйте їх самостійно, не порадившись з лікарем. Раптове їх припинення може мати негативні наслідки для здоров’я та самопочуття;

• не призначайте собі лікування самостійно, почувши телевізійну рекламу або за порадою рідних та друзів, які не мають відповідної освіти та досвіду лікування серцево-судинних захворювань. Харчові добавки, магнітні браслети, різноманітні диски не замінять лікування. Уникнути розвитку інфаркту та інсульту можна лише за допомогою фармакологічних препаратів, ефективність яких науково доведена;

• стежте за масою тіла. Зверніть увагу на обсяг своєї талії. Якщо він перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, то це вказує на абдомінальний тип ожиріння, який часто супроводжується прогресуванням гіпертонічної хвороби.

• фізична активність сп-рияє зменшенню артеріального тиску, тренує серцево-судинну систему та м’язи, знімає стрес та психоемоційне напруження, поліпшує сон та самопочуття. Мета, до якої необхід-но прагнути - 30-45 хвилин ходьби щодня або хоча б 5 разів на тиждень. Однак, обов’язково порадьтеся з лікарем про допустимий рівень навантажень (гирі, штанга, тренажери, що підвищують АТ, повинні бути виключені);

• зменшіть у своєму раціоні кількість жирів тваринного походження, трансжирів, цукру, солодощів та продуктів, що містять багато холестерину;

• не досолюйте готові страви. Надлишок солі міститься у копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах, консервах;

• нормалізуйте режим харчування: харчуйтеся частіше, але меншими порціями, рекомендується повноцінний сніданок та обід, а після 18.00 бажано зменшити вживання їжі та віддавати перевагу низькокалорійним продуктам.

• вживання алкоголю сп-рияє підвищенню АТ. Допустимі дози для практично здорових чоловіків - не більше 20 мл на добу у перерахунку на етанол (для жінок - вдвічі менше).

• подбайте про психоемоційний стан. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій - це насамперед шкодить вашому здоров’ю. Будьте доброзичливими, навчіться керувати своїми емоціями, частіше посміхайтеся.

Тільки від вас та вашого ставлення до власного здоров’я залежить успіх у лікуванні гіпертонічної хвороби та профілактика її ускладнень.

30.08.2012Записала Ніна Мініч



Рівне-Ракурс №10 від 30.08.2012p. 
На головну сторінку