№568 від 13.09.2012p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Ініціатива
2006 рік. У столиці “луснула” наймасштабніша фінансово-будівельна афера за всю історію незалежної України загальною вартістю близько 100 мільйонів доларів. Заручниками “піраміди” компанії “Еліта-Центр” стали 1760 інвесторів. Шахраї виманили у них гроші обманом, шляхом подвійного, а інколи й потрійного продажу квартир в неіснуючих будинках.
На жаль, навіть цих двох фактів досить, щоб пояснити недовіру багатьох наших співвітчизників до державних програм кредитування, і взагалі до будь-яких дій держави для вирішення житлової проблеми.
2012 рік. Президент Віктор Янукович оголосив нову соціальну ініціативу під назвою “Доступне житло”. Чим відрізняється ця державна програма від попередніх, тих, що виявилися “мильними бульбашками” та обернулися реальними людськими трагедіями?
По-перше, терміном реалізації. Програма кредитування діятиме до 2027 року.
По-друге, це соціально спрямована та реалістична ініціатива. Її суть: держава компенсує учасникам програми 13% ставки по кредиту, і тільки 3% платять вони самі. Термін надання кредиту - 15 років.
По-третє, під “Доступне житло” виділено реальне фінансове забезпечення. У 2012 році - мільярд гривень, плюс два мільярди гривень - у наступному.
По-четверте, держава дійсно попрацювала над здешевленням вартості будівництва. Забудовнику безкоштовно виділяють і оформлюють землю під забудову, що знижує вартість нерухомості і прискорює процес зведення будівлі. Він не витрачає часу на бюрократичну процедуру оформлення документів. Є ситуації, коли за рахунок коштів місцевого бюджету роблять проекти будинків. Із цих коштів в деяких регіонах фінансують підведення всіх інженерних комунікацій - води, газу, електроенергії. А це - також чималі гроші, особливо при будівництві великого об’єкту нерухомості.
По-п’яте, фінансування “Доступного житла” здійснюється в умовах підвищених гарантій з боку держави. Відповідні статті бюджету є захищеними. Це означає, що вони не підлягають скороченню чи спрямуванню на інші цілі. Державний бюджет, як відомо, підписує ініціатор програми - Президент України.
Щоб взяти участь у цій перспективній справі, слід її ретельно вивчити. Для цього потрібно ознайомитися із умовами програми у працівників місцевих органів влади, вивчити перелік необхідних документів.
Певний час заберуть формальності щодо збору довідок. Сказати, що їх надто багато, було б перебільшенням. Одна заява (до органу місцевої влади про надання часткової компенсації відсотків), одна довідка (про склад сім’ї) і три-чотири копії документів - паспорта, реєстраційного номера облікової картки платника податків, свідоцтва про шлюб та свідоцтва про народження дитини (дітей). Правильність оформлення документів перевірять у держадміністрації.
Держава серйозно підійшла і до пропозицій щодо об’єктів, що пропонуються покупцеві. Їхній перелік затверджують на рівні уряду на підставі пропозицій місцевих органів влади. Умови до учасників програми жорсткі, але не надмірні - відповідність річного доходу виплатам відсотків по кредиту. Втім, для тих, хто бажає скористатися програмою “Доступне житло”, важливо, що сума початкового внеску не може перебільшувати 10% вартості майбутнього житла. А ще більше - наявність вибору нерухомості у столиці та регіонах. Це означає, що знайти собі квартири зможуть люди із різними статками.
Своїми діями держава повертає довіру громадян до себе.
13.09.2012 | Галина ІВАЩЕНКО |
Рівне-Ракурс №10 від 13.09.2012p. На головну сторінку |