№569 від 20.09.2012p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Щасливі квадратні метри
Уряд на своєму засіданні втретє вдосконалив Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів. Про це напередодні Дня Незалежності повідомив Прем’єр-міністр України Микола Азаров під час закриття виставкового форуму “Доступне житло: від держави для людини, від ідеї до квартири”. Тепер платоспроможність позичальника визначатиметься з урахуванням доходів його поручителів. Змінами максимально конкретизовані критерії до позичальників. Одна з найсуттєвіших змін - зняття верхньої межі площі та вартості житла, однак будь-яке перевищення цих параметрів компенсації з боку держави не підлягає. Метою нововведень є більша конкретизація вимог Порядку, а також збільшення пропозиції житла для громадян.
Держава допомагає у вирішенні житлової проблеми
- Перш ніж докладніше зупинитись на Соціальній ініціативі Президента України Віктора Януковича, нагадаю про ще дві державні програми, покликані забезпечити житлом українців, які потребують соціальної допомоги. Перша - Програма молодіжного будівництво житла, а друга - “Доступне житло” за формулою “70/30”, за якою людина сплачує більшу частину вартості житла, держава - третину від суми. Що стосується першої програми, то держава надає молодим сім’ям віком до 35 років кредити на 30 років при умові, що молода сім’я чи молода людина вносить 10-11 відсотків від повної вартості власного внеску. На решту суми позичальник отримує кредит терміном 30 років під 10,5%, тобто ставка Національного банку на момент укладення договору плюс 3 відсотки.
Суть державної програми “Доступне житло”, яка діє вже четвертий рік, полягає в наданні безповоротної допомоги в придбанні житла. За цією програмою відбираються будинки, ступінь готовності яких становить не менше 50-70%. Держава субсидує 30% повної вартості житла, а 70% громадяни виплачують самі. У даній програмі можуть брати участь без вікових обмежень громадяни України, які потребують поліпшення житлових умов.
У Рівному за програмою пільгового молодіжного кредитування був споруджений будинок на бульварі Богдана Хмельницького, 14. Його урочисте введення в експлуатацію відбулося 12 липня цього року. Вартість квадратного метра становить 5500 гривень. До цієї програми також включені перша черга чотириповерхового будинку на вул.Струтинської, 8 (район МЖК) та друга черга дев’ятиповерхового будинку на вул. Дем’янчука, 1-А, які будуть здаватись, відповідно, у другому та четвертому кварталі наступного року. У рамках державної програми “70/30” наш фонд у кінці минулого року надав 32 допомоги. 26 сімей уже отримали ключі в першій черзі на вул. Дем’янчука, 1-А, де здано 72 квартири у двох під’їздах.
Держава платить за громадянина 13% (!) з 16%
- У травні цього року запрацювала третя державна програма - Соціальна ініціатива Президента України “Доступне житло” (“Будівництво доступного житла для всіх верств населення шляхом здешевлення іпотечних кредитів”). Вона передбачає компенсацію відсотків за іпотекою відповідним категоріям громадян. Ставка кредиту - 16%, при цьому 13% (!) платить за громадянина держава. Ця стаття у державному бюджеті захищена. Це означає, що при будь-якій зміні влади кошти закладатимуться у бюджет і люди отримуватимуть цю компенсацію. Позика надається тільки у гривні, максимальний термін кредитування - 15 років. Позичальник повинен зробити перший внесок у розмірі 25% від суми кредиту.
У Рівненській області в програмі “Доступне житло” задіяні декілька банків - Ощадний банк, Укргазбанк, Укрсоцбанк та Укрексімбанк. Максимальний розмір кредиту, за яким можуть частково компенсувати відсотки, розраховується шляхом множення нормативної площі житла на його розрахункову вартість. При цьому нормативна площа житла встановлюється на рівні 40 кв.м на одинокого громадянина або сім’ю з двох чоловік, 58 кв.м - на сім’ю з трьох осіб, 76 кв.м - на сім’ю з чотирьох і більше осіб, 94 кв.м - для індивідуального будинку. Розрахункова вартість залежить від місця перебування на обліку громадянина, який кредитується. Якщо він перебуває на обліку в Києві - вартість 1 метра - 7000 грн., у Київській області, обласних центрах і містах Севастополі та Сімферополі - 5000 грн., в інших населених пунктах - 4000 грн. Наприклад, для міста Рівне для розрахунку береться 5000 грн. за квадратний метр, для районного центру - 4000 грн. Якщо в Рівному одинока людина чи сім’я з двох чоловік претендує на квартиру, то для розрахунку береться 40 квадратних метрів і множиться на 5000 грн. Тобто, одинока людина чи сім’я з двох чоловік може взяти кредит до 200 000 грн. Щомісячна сума погашення за кредитом не повинна перевищувати 50% від сукупного щомісячного доходу сім’ї.
З 23 серпня набула чинності постанова Кабміну, що уточнює, які саме громадяни мають право на пільгову іпотеку. Внесені зміни до програми “Доступне житло”, зокрема до “Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов”. Змінами, що передбачають новий порядок визначення громадян у категорію тих, хто потребує цієї послуги, максимально конкретизовано критерії до позичальників. Тепер це можуть бути виключно громадяни, які перебувають на квартирному обліку, а також ті, хто не перебуває на квартирному обліку, але має житлову площу не більше 9 кв.м на одного члена сім’ї або проживає у гуртожитку.
Важливим нововведенням також є встановлення 16% ставки за кредитом на весь термін його дії, а не на момент видачі кредиту, як було раніше.
Зміни стосуються і охочих придбати в іпотеку індивідуальний будинок. Такі позичальники повинні надати документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку та відповідну проектно-кошторисну документацію. Окрім того, змінами Кабмін допустив до участі в програмі новобудови, які введені в експлуатацію з 2007 року (раніше - з 2009-го). За прогнозами Мінрегіону, це значно розширить пропозицію житла і, відповідно, дещо знизить його ціну.
Програма Президента “Доступне житло”: процес пішов!
- На сьогодні в Рівному для продажу учасникам програми “Доступне житло” пропонуються квартири в будинках: ДП “ІнтергалБуд” ТзОВ “Фірма “Інтергал” на вул. Черняка, 26-28 та вул.Відінська, 23; фірми “Реноме” - комплекс “Гетьман Виговський”, вул. Буковинська, 3 (ця фірма надала під прог-
раму 23 квартири). Решта - 48-квартирний будинок на вул.Струтинської, поділений на три черги по 16 квартир (забудовник - ТзОВ “Рівненський МЖК”); друга і третя черга на вул. Дем’янчука, 1-А (забудовник - ТзОВ “Рівнепромекобуд”); будинок на розі вул. Квітки-Основ’яненка - Хвильового та вул.Черняка, 5 (забудовник - будівельна компанія “Аванті-Буд” - планує ввести його в експлуатацію в поточному році). Ще в цю програму включений будинок у місті Костопіль (вул.Степанська, 26), готовність якого дуже висока, тож цьогоріч буде здаватись перша черга - декілька під’їздів. Ми вже почали оформляти перші кредити під цей будинок. Також наш фонд будує за програмою молодіжно-житлового будівництва 104-квартирний будинок у місті Кузнецовськ. Зараз будемо заводити туди фінансування по двох програмах - “70/30” та програмі дешевих іпотечних кредитів. По першій програмі цього року передбачено бюджетом 5,3 млн. грн. (по Україні - 200 млн. грн.), а по другій - на наших рахунках лежать кошти - близько 3 млн. грн. До речі, в Україні на реалізацію Соціальної ініціативи Президента “Доступне житло” цього року заплановано виділити один мільярд гривень, у тому числі на Рівненську область - 25 млн. грн. Це велика сума, яку, відверто кажучи, досить важко буде освоїти до кінця року.
На мою думку, програма дешевих іпотечних кредитів діятиме мінімум 15 років. Хто оформить кредит цього року, однозначно отримуватиме компенсацію. Тож якщо є можливість найти потрібні кошти на свій внесок і придбати житло на вторинному чи первинному ринку, то треба рухатися в цьому напрямку. На Рівненщині вже близько 2000 молодих сімей скористалися програмами молодіжного житлового будівництва та уже живуть у власних квартирах чи індивідуальних будинках, сплачуючи державі кредит або отримуючи компенсацію. Цій практиці вже 13 років. І всі ці 13 років я керую Регіональним управлінням ДСФУ “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву”, а взагалі будівництву віддав 26 років життя. Тому, як фахівець, раджу рівнянам долучитися до однієї з трьох програм - кожна з них цікава і варта вашої уваги, майбутні новосели. Процес пішов!
Житловий будинок у м.Рівне в районі вулиць Гагаріна та М.Струтинської. Вартість 1 кв.м - 6250 грн. Вартість 1-кімнатної квартири: 37,30 кв.м - 233 125 грн.; 2-кімнатної: 57,54 кв.м - 359625 грн.
Забудовник: ТзОВ “Рівненський МЖК”. Директор - Сосюк Валерій Іванович. Тел. (0362) 43-10-89, RMGK1993@ukr.net
Житловий будинок у м.Рівне на вул.Дем’янчука, 1-А. Вартість 1 кв.м - 5760 грн. Вартість 1-кімнатної квартири: 58,91-58, 99-71,28 кв.м - 339 321 - 339 782 - 410 573 грн.; 2-кімнатної: 69,98-72,5 кв.м - 403 085 - 417 600 грн.
Забудовник: ТзОВ “Рівнепромекобуд”. Директор - Немеш Василь Михайлович. Тел. (0362) 45-22-20, rivbud@i.ua
20.09.2012 | Підготував Олесь ДУБОВИК |
Рівне-Ракурс №10 від 20.09.2012p. На головну сторінку |