№570 від 27.09.2012p. | |
Передплатний індекс: 23429 Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477 |
#Консультація
Коли давньогрецькі лікарі вперше побачили підшлункову залозу - вона здалася їм ще одним м’язом, тому і дали органу назву “вся із м’яса”. І лише через тисячоліття з’ясувалося, що до м’язів це утворення ніякого відношення немає, оскільки належить до залоз, органів, які продукують важливі для організму речовини.
Ліпаза, активна вже всередині підшлункової залози, але у здорових клітин на неї, так би мовити, імунітет. Однак, якщо “нещасні” панкреоцити змучені надмірною алкогольною стимуляцією і прямою токсичною дією на них спирту, то їхня стійкість до ліпази різко знижується. Причиною виникнення запалення підшлункової може бути й ураження її судин (тромбофлебіт, закупорка), інфекційні захворювання, травми, запальні процеси у черевній порожнині. Ожиріння, переїдання є також провокуючим фактором. Інколи панкреатит може розвинутися після гострого отруєння або бути результатом зараження глистами. Ще до важливих причин розвитку гострого панкреатиту належить стан прилягаючих до залози протоків. На жаль, в 10-15 відсотках причину розвитку небезпечного захворювання не можуть розпізнати навіть досвідчені лікарі. Приміром, останнім часом з’являються дані, які викликають стурбованість - смертельні випадки панкреонекрозу після споживання енергетичних напоїв.
Як уникнути гострого панкреатиту?
Аби не стати жертвою інтенсивної терапії (а то й хірургії) з приводу гострого панкреатиту - краще поберегтися. Зрозуміло, що поради виключити гостре, жирне, смажене та алкоголь повністю - залишаються голосом волаючого в пустелі. Беруться за розум лише ті, хто хоч раз відчув цей божевільний біль. Однак, краще поберегтися хоча б тим, хто входить у групу ризику. Скажімо, хворі, що потерпають від хронічного панкреатиту, жовчно- кам’яної хвороби. А ще важливо після надто солідного святкового застілля розвантажити підшлункову 1-2 пігулками ферментів (можна навіть у найближчі години після виходу з-за столу). Проте робити це постійною практикою, звісно, не слід - завершиться ожирінням і зниженням секреторної функції підшлункової залози. Варто якомога більше вживати морської капусти. Цим продуктом ви не лише будете догоджати своїй підшлунковій залозі, а ще й збагатите організм кобальтом та нікелем, До речі, основними харчовими джерелами кобальту є різні види капуст, картопля, цибуля, часник, салат, морква. Його накопичують у достатніх кількостях солодкий перець, помідор, огірок, гарбуз. В організм людини кобальт надходить з їжею. Особливо багато кобальту в печінці, молоці, зеленій цибулі, червоному буряку, редисці. Через їжу в людський організм потрапляє й нікель. Багато нікелю міститься в чаї, какао, гречці, салаті і моркві. А нестача саме цих мінеральних речовин викликає порушення роботи підшлункової залози.
27.09.2012 | Валентина КОПЕЛЬ, лікар-санолог обласного центру здоров’я |
Рівне-Ракурс №10 від 27.09.2012p. На головну сторінку |