Piвнe-Paкуpc - просто ЦIКАВА газета №570 від 27.09.2012p.
Передплатний індекс:
23429
Тел. +38(0362) 623131, (098)0565477

#Консультація

Що “вбиває” підшлункову залозу?

Що “вбиває” підшлункову залозу?

Коли давньогрецькі лікарі вперше побачили підшлункову залозу - вона здалася їм ще одним м’язом, тому і дали органу назву “вся із м’яса”. І лише через тисячоліття з’ясувалося, що до м’язів це утворення ніякого відношення немає, оскільки належить до залоз, органів, які продукують важливі для організму речовини.

Підшлункова відповідає насамперед за секрецію ферментів, які розщеплюють в кишківнику спожиту їжу. Фермент ліпаза розщеплює жири, амілаза - вуглеводи, трипсин - білки. Лише перший фермент утворюється в залозі у готовій формі і після виділення у дванадцятипалу кишку відразу може приступати до перетравлювання жирів. Останні ж два секретуються залозою в неактивній формі, активуючись лише у кишківнику під дією жовчі та інших факторів. Ферменти підшлункової залози за дією можна порівняти хіба що з боєприпасами, позаяк їхня головна функція - “руйнування” білків, жирів та вуглеводів у спожитій їжі. Тому виникає запитання: що ж трапиться, коли вони розпочнуть свою діяльність не в кишківнику, а в самій підшлунковій залозі? Відповідь очевидна: катастрофа, відома під назвою гострого панкреатиту. Якщо ж процес цей не вдасться зупинити на початковому етапі, залоза просто зруйнується, перетворившись на харчовий ком. Це вже називається панкреонекрозом, що означає омертвіння залози. І як наслідок - тяжкі порушення з боку мозку, серця, нирок, масивні кровотечі і синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові. При важкому панкреонекрозі смертність досягає 70 відсотків. Гострий панкреатит перенести “на ногах” не вдасться. Безбольових форм його практично не зареєстровано. При приступі оперізуючий біль у животі, нудота, блювота, яка не приносить полегшення. Але ж, що може послугувати причиною початку такої грізної хвороби? Можна сказати відразу: у 70 відсотках випадків - алкоголь, особливо неякісний, у великих дозах.

Ліпаза, активна вже всередині підшлункової залози, але у здорових клітин на неї, так би мовити, імунітет. Однак, якщо “нещасні” панкреоцити змучені надмірною алкогольною стимуляцією і прямою токсичною дією на них спирту, то їхня стійкість до ліпази різко знижується. Причиною виникнення запалення підшлункової може бути й ураження її судин (тромбофлебіт, закупорка), інфекційні захворювання, травми, запальні процеси у черевній порожнині. Ожиріння, переїдання є також провокуючим фактором. Інколи панкреатит може розвинутися після гострого отруєння або бути результатом зараження глистами. Ще до важливих причин розвитку гострого панкреатиту належить стан прилягаючих до залози протоків. На жаль, в 10-15 відсотках причину розвитку небезпечного захворювання не можуть розпізнати навіть досвідчені лікарі. Приміром, останнім часом з’являються дані, які викликають стурбованість - смертельні випадки панкреонекрозу після споживання енергетичних напоїв.

Як уникнути гострого панкреатиту?

Аби не стати жертвою інтенсивної терапії (а то й хірургії) з приводу гострого панкреатиту - краще поберегтися. Зрозуміло, що поради виключити гостре, жирне, смажене та алкоголь повністю - залишаються голосом волаючого в пустелі. Беруться за розум лише ті, хто хоч раз відчув цей божевільний біль. Однак, краще поберегтися хоча б тим, хто входить у групу ризику. Скажімо, хворі, що потерпають від хронічного панкреатиту, жовчно- кам’яної хвороби. А ще важливо після надто солідного святкового застілля розвантажити підшлункову 1-2 пігулками ферментів (можна навіть у найближчі години після виходу з-за столу). Проте робити це постійною практикою, звісно, не слід - завершиться ожирінням і зниженням секреторної функції підшлункової залози. Варто якомога більше вживати морської капусти. Цим продуктом ви не лише будете догоджати своїй підшлунковій залозі, а ще й збагатите організм кобальтом та нікелем, До речі, основними харчовими джерелами кобальту є різні види капуст, картопля, цибуля, часник, салат, морква. Його накопичують у достатніх кількостях солодкий перець, помідор, огірок, гарбуз. В організм людини кобальт надходить з їжею. Особливо багато кобальту в печінці, молоці, зеленій цибулі, червоному буряку, редисці. Через їжу в людський організм потрапляє й нікель. Багато нікелю міститься в чаї, какао, гречці, салаті і моркві. А нестача саме цих мінеральних речовин викликає порушення роботи підшлункової залози.

27.09.2012Валентина КОПЕЛЬ, лікар-санолог обласного центру здоров’я



Рівне-Ракурс №10 від 27.09.2012p. 
На головну сторінку